Konkurs wokalny, jakiego w Łomży jeszcze nie było
Wciąż można zgłaszać się do udziału w III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka. Organizuje go PZLPiT „Mazowsze”, a łomżyńskie przesłuchania odbędą się 28 stycznia w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Swoich sił w konkursie mogą spróbować dzieci, młodzież i dorośli, podzieleni na cztery kategorie. Są trzy etapy, z finałem i koncertem galowym w październiku, a łączna pula nagród wynosi aż 93 tysiące złotych.
Stanisław Jopek (1935-2006) to prawdziwa legenda Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego. Wiele osób pamięta, że właśnie w tym zespole zaczęła się wielka kariera Ireny Santor, jednak to Jopek jest symbolem Mazowsza, w którym śpiewał od roku 1956 aż do końca życia, będąc wykonawcą wielu piosenek, w tym kultowego „Furmana”. Nic więc dziwnego, że dyrektor zespołu Jacek Boniecki postanowił upamiętnić słynnego tenora jako patrona konkursu wokalnego, mając też na względzie fakt, że skoro publiczność tak chętnie śpiewa z Mazowszem podczas koncertów, to może zechce również spróbować swych sił w konkursowej formule. Dwie wcześniejsze edycje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, stąd pomysł poszerzenia zasięgu konkursu. Etap I odbywa się więc w aż 49 miejscowościach (w województwie podlaskim są to Białystok, Suwałki i Łomża) i trwa do 31 stycznia. Przesłuchania w MDK-DŚT odbędą się 28 stycznia od godziny 10:00.
Osoby zainteresowane muszą wcześniej zgłosić swój udział w konkursie na stronie organizatora, wypełniając elektronicznie kartę zgłoszeniową. Należy też wybrać i przygotować dwa utwory wokalne z listy repertuarowej Mazowsza, znajdującej się na stronie konkursu. W I etapie organizatorzy nie zapewniają akompaniamentu: trzeba będzie zagrać samodzielnie albo wystąpić z towarzyszeniem muzyka/muzyków, przygotować podkład na CD lub pendrive lub zaśpiewać bez muzyki, czyli a capella. Kategorie wiekowe są cztery: 8-13 lat, 14-19 lat, 20-25 lat i powyżej 26 roku życia.
Uczestników będą oceniać, między innymi, Bernard Karwowski, certyfikowany trener II stopnia MVT i instruktor wokalny MDK-DŚT oraz Anna Kurowska, absolwentka muzykologii, dyrygentka, kierowniczka chóru kameralnego Amici i pedagog łomżyńskiej PSM. Jury zakwalifikuje najlepszych uczestników do etapu II konkursu, to jest przesłuchań makroregionalnych w ośmiu miejscowościach, zaplanowanych od 15 lutego do 30 kwietnia. Ich zwycięzcy zostaną już zakwalifikowani do etapu III, wraz z najlepszymi przedstawicielami Polonii, wybranymi na podstawie nagrań. Finał konkursu odbędzie się w dniach 11-12 października.
Jest o co walczyć, ponieważ pierwsza nagroda w każdej kategorii to 10 000 złotych, druga 7 000 złotych, a trzecia 5 000 złotych brutto. Przewidziano również nagrodę publiczności w wysokości 5 000 złotych brutto, tak więc łączna pula nagród finansowych konkursu wynosi 93 tysiące złotych. Są też nagrody dodatkowe, ponieważ zwycięzcy i wyróżniający się, chociaż nie nagrodzeni, uczestnicy konkursu będą mogli zaśpiewać 14 października podczas koncertu galowego z udziałem PZLPiT „Mazowsze”. Organizator konkursu może też zaprosić wybranych uczestników do odbycia trzymiesięcznego stażu w chórze Mazowsza, z ewentualną możliwością zatrudnienia.
– To wielka szansa dla śpiewających amatorów w różnym wieku – ocenia Bernard Karwowski, juror i koordynator konkursu z ramienia MDK-DŚT. – Nie chodzi tu tylko o pieniądze, chociaż pula nagród robi duże wrażenie, ale przede wszystkim o to, że Mazowsze to zespół-instytucja. W Łomży i w regionie mamy sporo zespołów folkowych czy solistów wykonujących taki repertuar, tak więc uważam, że warto spróbować swoich sił, nawet jeśli wykonują go in crudo, a domeną Mazowsza jest folk w estradowej, bardzo dopracowanej formie. Dlatego liczymy, że ten konkurs wejdzie na stałe do kalendarza imprez Miejskiego Domu Kultury, jest to bowiem ciekawa forma popularyzacji muzyki ludowej, również wśód najmłodszych.
Wojciech Chamryk