Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 05 stycznia 2025 napisz DONOS@

Dni Literatury Dziecięcej w bibliotece

Pandemia utrudniła pracę łomżyńskim bibliotekarzom, ale nie zdołała pokrzyżować im szyków. Dlatego jak co roku w kwietniu odbywają się „Dni Literatury Dziecięcej” Miejskiej Biblioteki Publicznej, ale przeniesione do sieci. To liczne konkursy, quizy, zajęcia online i aktywizowanie najmłodszych czytelników, odbywające się pod hasłem „Baśnie, bajki i ballady z dziadkowej szuflady”. – Bardzo ubolewamy nad tym, że koronawirus uniemożliwia nam normalną pracę, że nie ma też spotkań autorskich, zajęć z dziećmi czy lekcji bibliotecznych – mówią bibliotekarki. – Jednak w tej sytuacji musimy starać się jeszcze bardziej, proponować czytelnikom, szczególnie tym najmłodszym, takie formy aktywności, żeby mieli regularny kontakt z książką, żeby było to dla nich ciekawe i wciągające – zapraszamy do udziału w „Dniach Literatury Dziecięcej”!

„Dni Literatury Dziecięcej” już od 20 lat są stałym punktem edukacyjnych i popularyzujących czytelnictwo działań Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Z powodu pandemii nie ma jednak mowy o organizowaniu ich w dotyczasowym kształcie, choćby przygotowywania, cieszących się ogromnym zainteresowaniem, spotkań autorskich popularnych pisarzy. W sukurs przychodzi jednak technologia, umożliwiająca przeprowadzanie różnych działań w sieci.

- Ponieważ pandemia pokrzyżowała wiele planów, po raz kolejny Dni Literatury Dziecięcej upływają w jej cieniu – mówi dyrektor Teresa Fromelc-Pawelczyk. – Naszym czytelnikom proponujemy różne atrakcje, takie jak: zagadki literackie; czytanie bajek i opowieści przez zaproszonych gości, a następnie zamieszczanie nagrania na stronach Miejskiej Biblioteki Publicznej i kanale YouTube; zagadki wiosenne; „Podróże nie tylko po literaturze”; quiz wiedzy „Między nami książkami”; konkurs plastyczny „Łomża-moje miasto” dla uczniów szkół podstawowych, którego podsumowanie odbędzie się w czerwcu w czasie Dni Łomży. Pod koniec kwietnia rozstrzygnięty zostanie konkurs recytatorski „Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach-wiersze o porach roku”. 

W „Dniach Literatury Dziecięcej” uczestniczą Oddział dla Dzieci oraz cztery biblioteczne filie.
Biblioteka dziecięca proponuje: „Baśnie, bajki i ballady z dziadkowej szuflady”, głośne czytanie fragmentów bajek przez miłośników książek i zamieszczanie ich nagrań w sieci; adresowany do uczniów szkół podstawowych Łomży i powiatu konkurs recytatorski „Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach – wiersze o porach roku”; skierowany do przedszkolaków konkurs plastyczny „Mały ilustrator”, polegający na wykonaniu przez dzieci ilustracji do znanych bajek; quiz „Między nami książkami” czy „Zagadkowe środy”, zagadki i szarady literackie. Oddział proponuje też cykliczne zajęcia online: „English Time” we wtorki,  czwartkowe „Czytanie na śniadanie” dla najmłodszych dzieci oraz zajęcia manualno-plastyczne dla dzieci w wieku 6-12 lat „Coś z niczego” w piątki.

Filie nr 1 oraz nr 4 przygotowały na „Dni Literatury Dziecięcej” cykl wiosennych zagadek.

Filia nr 2 przeprowadzi konkurs plastyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym „Bajkowe postacie witają wiosnę”, proponuje też na swym blogu czytanie fragmentów bajek, opowiadań i wierszy przez zaproszonych gości „Wyzwanie – czytanie!” i zabawy literackie. Formy cykliczne online na blogu to poniedziałkowa „Literacka niespodzianka poranka”, zagadki literackie dla dzieci i dorosłych; zajęcia literacko-plastyczne „Czytelnicza gratka dla małolatka” we wtorki; „Czytanie na śniadanie” w czwartki, adresowane do dzieci nieuczęszczających jeszcze do przedszkoli oraz piątkowe „Weekendowe propozycje książkowe” dla różnych grup wiekowych.

Filia nr 6 proponuje dwa konkursy: plastyczny dla uczniów łomżyńskich szkół podstawowych „Łomża-moje miasto” oraz literacko-plastyczny „Wesoła pszczoła- malowane wiersze” dla uczniów szkół podstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego, przygotowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Miód na Serce. W oparciu o swego bloga filia realizuje również „Kwiecień z Andersenem” i „Urodziny Pana Andersena” to jest głośne czytanie baśni oraz zagadki związane z tym wybitnym pisarzem, proponuje też formy cykliczne online. Poniedziałkowe spotkania dla dzieci w wieku 6 – 12 lat odbywają się pod hasłem „Podróże nie tylko po literaturze”, we wtorki ukazuje się „Łomżyńska zagadka fotograficzna”, środa upływa pod znakiem zagadek i zabaw literackich, w czwartki najmłodsi mają „Czytanie na śniadanie”, zaś w piątek w cyklu „Zasmakuj w czytaniu” prezentowane są literackie nowości oraz książki godne uwagi.

 – W czasie Dni Literatury Dziecięcej chcemy promować dobrą literaturę, o której szczególnie należy pamiętać w procesie wychowawczym najmłodszych – pokreśla dyrektor Teresa Fromelc-Pawelczyk. – Naszych czytelników pragniemy zachęcić do dzielenia się recenzjami przeczytanych książek i polecania sobie wzajemnie najciekawszych tytułów, a przede wszystkim do wspólnego, rodzinnego i wartościowego spędzania czasu z dobrą książką.

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę