Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 08 stycznia 2025 napisz DONOS@

Podwójne muzyczne święto w Katedrze

101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości orkiestra Filharmonii Kameralnej uczciła uroczystym koncertem w Łomżyńskiej Katedrze. Było to jednocześnie zwieńczenie Roku Stanisława Moniuszki, dlatego na program entuzjastycznie przyjętego przez słuchaczy koncertu złożyły się wyłącznie utwory twórcy polskiej opery narodowej, wybrane z „Halki”, „Strasznego dworu” i innych jego operowych arcydzieł. Zaśpiewali je Krzysztof Zimny, David Roy i Wojciech Urbanowski, a orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki.

Pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego w programach koncertów łomżyńskich filharmoników nigdy nie brakuje utworów Stanisława Moniuszki, ale celebracja 200 rocznicy urodzin kompozytora stała się świetną okazją do jeszcze intensywniejszego prezentowania jego dorobku. Zaczęło się więc od  koncertów „Wiosny Moniuszkowskiej” w Polsce i na Białorusi, gdzie światowa prapremiera napisanej dla Waldemara Malickiego „Fantazji na temat Moniuszki”, była tylko jedną z atrakcji. Pieśni Moniuszki w międzynarodowej obsadzie rozbrzmiewały podczas „Muzycznych wieczorów u Lutosławskich” w Drozdowie, jego dzieł nie brakowało też podczas jubileuszowego, XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica, a „Litanie Ostrobramskie” zabrzmiały też podczas litewskiego tournée orkiestry. Finał Moniuszkowskiego Roku był jednak w Łomży spektakularny, bowiem nie dość, że odbył się w przeddniu Narodowego Święta Niepodległości i w ramach miejskich jego obchodów, to jeszcze miał wyjątkowy program, złożony wyłącznie z fragmentów oper na męskie głosy oraz ich instrumentalnych fragmentów. 
– Za każdym razem staramy się to robić trochę inaczej, żeby słuchacze nie mieli wrażenia powtarzalności, pewnej monotonii – wyjaśnia Jan Miłosz Zarzycki. – Stąd koncepcja trzech solistów, gdzie każdy śpiewał innym głosem, na pewno nieco odmienna od tego, co robiliśmy dotychczas. Wiele utworów pojawiło się tu po raz pierwszy, szczególnie arie basowe, ponieważ taki głos nieczęsto gości na naszych koncertach, barytony też nieczęsto się pojawiają.
Tenor Krzysztof Zimny, baryton David Roy oraz bas Wojciech Urbanowski podbili publiczność. Słuchacze szczególnie gorąco przyjmowali tego pierwszego śpiewaka, występującego w Łomży już po raz kolejny, mającego też na koncie udział we wrześniowej inauguracji  Sacrum et Musica.
– Bardzo się cieszę, że dzisiaj soliści pojawili się w takiej konfiguracji – mówi Jan Miłosz Zarzycki. – Warto nadmienić, że są to wszystko znakomici studenci i absolwenci Adama Zdunikowskiego, którego nasza publiczność zna doskonale, jest to więc dzisiaj jego wielki sukces pedagogiczny.
Koncert rozpoczęły i zwieńczyły słynne mazury, wybrane ze „Strasznego dworu” i „Halki”, orkiestra zagrała też tańce góralskie z z tejże opery. Z wokalnych perełek zabrzmiały arie nie tylko ze sztandarowych dzieł Moniuszki, ale też z „Verbum Nobile” czy „Flisa“, między innymi dumka Jontka „Szumią jodły...“, aria Skołuby „Ten zegar stary...“ czy recytatyw i aria Stefana, czyli słynna aria z kurantem, było więc czego słuchać. – W rocznicę odzyskania niepodległości złożyliśmy hołd Moniuszce – podkreślał prowadzący koncert Paweł Sztompke, dodając, że twórczość wielkich polskich kompozytorów też była znaczącym orężem podczas walk o niepodległość. 
– Cieszę się, że mogliśmy w ten sposób, wraz z trójką wspaniałych, młodych śpiewaków i znakomitym prelegentem, znanym dziennikarzem Polskiego Radia Pawłem Sztompke, zakończyć ten Rok Moniuszkowski – ocenia Jan Miłosz Zarzycki. – Obfitował on w bardzo ciekawe wydarzenia, a dla nas Moniuszko jest niezwykle ważną postacią, bo to bardzo niedoceniany i bardzo wielki twórca, ogromnej ilości utworów nie tylko wokalno-instrumentalnych, ale też wspaniałych uwertur, tańców, pięknych tańców czy dzieł sakralnych – jego muzyka jest moim zdaniem ciągle za mało obecna na naszych estradach.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę