Przemycane ikony trafią na wystawy
Ikona przedstawiająca Narodzenie Bogurodzicy wzbogaci kolekcję Muzeum Diecezjalnego w Łomży. Zabytkową, dziewiętnastowieczną ikonę przejęli w ubiegłym roku celnicy podczas próby przemytu do Polski. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku oficjalnie przekazał ikonę księdzu Tomaszowi Grabowskiemu, dyrektorowi Muzeum Diecezjalnego w Łomży.
- Jest to pierwsze takie wydarzenie w historii naszego Muzeum i mam nadzieję, że to dzisiejsze spotkanie otwiera naszą współpracę – mówił ks. Tomasz Grabowski z Muzeum Diecezjalnego w Łomży.
Przekazana do łomżyńskiego muzeum ikona była przemycana przez 52-letniego Białorusina w styczniu ubiegłego roku na przejściu granicznym w Połowcach. Wówczas kontrolując opla Białorusina celnicy odnaleźli dwie dziewiętnastowieczne ikony pochodzące z Rosji. Jedna z nich ukryta była w opakowaniu po czekoladkach, druga znajdowała się w specjalnie spreparowanej drewnianej skrzynce. Druga z przemycanych przez Białorusina ikon przedstawiająca wizerunek Boga Ojca z Duchem Świętym trafiła do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, gdzie przekazano także wczesnośredniowieczny grot włóczni, której przemyt udaremnili funkcjonariusze z Bobrownik w marcu 2018 roku. Zabytek znaleźli w skrzynce narzędziowej znajdującej się w bagażniku fiata kierowanego przez 54-letniego obywatela Białorusi.
- Krajowa Administracja Skarbowa ma szerokie spektrum działania. Wprawdzie jest to głównie działalność polegająca na zwalczaniu przestępczości, głównie ekonomicznej, ale jednym z naszych działań jest także zatrzymywanie przemycanych cennych zabytkowych przedmiotów – mówił Wojciech Orłowski dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku podkreślając, że przekazanie tych przedmiotów muzeom, to dla naszej administracji wielka radość i satysfakcja.
Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku podaje, że oprócz przekazanych dziś ikon i grotu włóczni, w ostatnich dwóch latach zbiory Muzeum Podlaskiego w Białymstoku zasiliły przekazane przez białostocką KAS średniowieczne bojowe czekany, szable i hełm, osiemnastowieczne rosyjskie monety oraz biżuteria z epoki brązu.