Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 12 stycznia 2025 napisz DONOS@

Podwójny jubileusz w szpitalu

Główne zdjęcie
Krzysztof Bałata, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży

- Pierwszy szpital w Łomży pw. Św. Ducha został założony w XV wieku, po przeniesieniu miasta na nowe miejsce. Wzmianki o szpitalu przykościelnym w Łomży są z 1467 roku – mówi historyk prof. Krzysztof Sychowicz, który w związku ze świętowanymi jubileuszami 500-lecia i 15-lecia nowego szpitala przygotował specjalną monografię. W ramach rocznicowych uroczystości na ścianie izby przyjęć szpitala odsłonięto specjalna tablicę pamiątkową „W podziękowaniu pracownikom szpitala, którzy ratowali życie i zdrowie mieszkańcom Ziemi Łomżyńskiej”. Zorganizowano też okolicznościową konferencję podczas której nie tylko wspominano historię, ale i w życzeniach snuto plany na przyszłość. - Musimy rozwijając ten szpital w Łomży nie myśleć, że Białystok jest lepszy. Trzeba ciągle podnosić poprzeczkę aby Białystok przeskoczyć – mówił biskup Janusz Stepnowski wspominając lata studiów w hiszpańskiej Pampelunie i tamtejszy szpital, który jest lepszy niż szpitale w wielokrotnie większych Madrycie i Barcelonie.

Historycy pierwsze wzmianki opieki szpitalnej w Łomży znaleźli w XV-wiecznych dokumentach według których książęta mazowieccy: Konrad, Kazimierz, Bolesław i Janusz w 1467 roku zobowiązali właściciela młyna w Skowronach – młynarza Borzyma – do zasilania szpitala w Łomży po jednej kopie groszy i trzecią miarą zboża rocznie. W materiałach dotyczących XVI wieku odnajdujemy wzmianki o trzech sławnych lekarzach: Marcinie Ruffusie, medyku i cyruliku łomżyńskim, Janie Biedrzyckim i księdzu Sylwestrze Roguskim - doktorze królewskim. Losy i rozwój szpitalnictwa przeplatały się z bitwami i wojnami toczonymi na Ziemi Łomżyńskiej, przy czym przez większość czasu funkcjonowały one w oparciu o kościoły, lub w pobliżu kościołów. 
- Szpital jest wyrazem solidarności między ludzkiej i troski o drugiego człowieka – podkreślał biskup Stepnowski.
Historia drugiego ze świętowanych jubileuszów odnosi się do 1999 roku. Wówczas  zakończono trwające od 1979 roku prace budowlane i przenosimy oddziałów do nowego gmachu szpitala przy alei Piłsudskiego. 
- Szpital funkcjonował o wiele, wiele wcześniej – mówił prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, podkreślając swój wieloletni wkład w realizacje przedsięwzięcia przede wszystkim poprzez zapewnienie centralnego finansowania inwestycji. I jako początkową datę szpitala wskazywał 27 września 1996 roku – oficjalne przekazanie kluczy przez ministra zdrowia - związaną z przenosinami do nowego budynku pierwszych oddziałów ze szpitala ul. Skłodowskiej-Curie.
Mieczysław Czerniawski, obok m.in. Mieczysława Bagińskiego – ówczesnego wojewody łomżyńskiego - był jedną z osób uhonorowanych przez dyrektora szpitala tytułem i statuetką „Przyjaciel szpitala”. 
Specjalne statuetki otrzymało także grono długoletnich i wybitnych pracownikom szpitala, a kilkoro z nich zostało uhonorowanych odznaczeniami przyznanymi przez ministra zdrowia. Lekarze  Wiesław Wenderlich, Henryk Perkowski i Maria Wilińska otrzymali odznaczenia zasłużony dla ochrony zdrowia, a Romuald Wojtkowski odznaczeniem przyznanym mu przez prezesa Narodowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 

Na pamiąatkę: inkubator, milion  i „Dąb wolności”
Jubileuszowe uroczystości były także okazją do obdarowania szpitala. Jako pierwszy z prezentem pojawił się starosta łomżyński Lech Szabłowski informując, że radni powiatu postanowili ufundować inkubator na oddział noworodków.  
Reprezentujący organ właścicielski – czyli samorząd województwa – członek zarządu Jacek Piorunek poinformował zaś, że zarząd województwa postanowił przyzna szpitalowi dodatkowy milion złotych na zakup podstawowego sprzętu. 
- Wniosek ten musi jeszcze zatwierdzić sejmik, ale w imieniu obecnych tu radnych wojewódzkich Mieczysław Bagińskiego, Marka Olbrysia, Makra Komorowskiego i Roberta Łady mogę zapewnić, że to tylko formalność – podkreślał wskazując, że w ostatnich latach władze województwa wpompowały w łomżyński szpitala  około 30 mln zł. 
Dodatkowym elementem szpitalnego jubileuszu było posadzenie przed budynkiem szkół  katolickich, w którym odbywała się uroczysta gala, „Dębu pamięci”. Z inicjatywą sadzenia ich w całym kraju w 25-lecie wyborów z 1989 roku i „odzyskania wolności” wystąpił prezydent RP Bronisław Komorowski, który na łomżyńskie uroczystości skierował dwa swoje listy.  
- Życzę aby ten dąb rósł przez setki lat w nowoczesnej, bezpiecznej ale przede wszystkim wolnej Polsce – mówił Wojciech Dzierzgowski, wicewojewoda podlaski, nawiązując do niespokojnej sytuacji na Ukrainie i możliwego zagrożenia ze wschodu dla naszego kraju.

Foto: Krzysztof Bałata, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
Foto: Jacek Piorunek, Wojciech Dzierzgowski, Lech Kołakowski, Krzysztof Bałata, Mieczysław Czerniawski i bp Janusz Stepnowski odsłonili pamiątkową tablicę
Foto:
Foto:
Foto: Lech Szabłowski, starosta łomżyński
Foto:
Foto: Krzysztof Bałata, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego
Foto:
Foto: Mieczysław Czerniawski, prezydent Łomży
Foto:
Foto: Bp Janusz Stepnowski
Foto: Prof. Krzysztof Sychowicz
Foto: Odznaczenia państwowe Ministra Zdrowia  ,,Zasłuony dla ochrony zdrowia
Foto: Romuald Wojtkowski otrzymał wyróżnienie PEFRON-u, wręcza Krzysztof Bałata

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę