Małżeńska wystawa pod Arkadami
Wiesława i Zenon Kruszewscy zaprezentowali swoje obrazy w Galerii Pod Arkadami. To pierwsza wspólna wystawa artystycznego małżeństwa i powrót łomżanina Zenona Kruszewskiego do galerii, którą niegdyś współtworzył. – Prezentowaliśmy już wcześniej razem swoje prace na wystawach zbiorowych, ale jest to nasza pierwsza taka wspólna, indywidualna wystawa – mówi Wiesława Tomasik-Kruszewska. – I co ważne ta wystawa jest w Łomży, w Galerii Pod Arkadami, a doskonale pamiętam jej zakładanie przez śp. Wieśka Sielskiego, a przez pewien czas, razem z Jurkiem Swoińskim, prowadziliśmy ją w stanie wojennym! – dodaje Zenon Zbigniew Kruszewski.
Docenione młode plastyczki
Dominika Zuzga za prace ilustrującą wiersz Aleksandra Fredry „Małpa w kąpieli” otrzymała Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Słowem Malowane”. W tym samym konkursie wyróżnienie zdobyła Aleksandra Jakacka, która zilustrowała „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko” Marii Konopnickiej.
Płytowe i koncertowe sukcesy łomżyńskich wokalistów
Ula Sulkowska i Łukasz Lipski wzięli udział w koncercie piosenek Katarzyny Gaertner w radiowym studio im. Agnieszki Osieckiej, kończącym 11. Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Mit Ton. Jako zwycięzcy poprzednich edycji festiwalu uczestniczyli też wcześniej w nagraniu płyty z przebojami autorstwa Katarzyny Gaertner, perfekcyjnie wykonując utwory z repertuaru 2+1,Jolanty Borusiewicz i Maryli Rodowicz. – Rzadko się zdarza, żeby w takich projektach jeden ośrodek reprezentowała dwójka przedstawicieli! – podkreśla Bernard Karwowski z MDK-DŚT, wychowawca obojga wokalistów. – Cieszę się też bardzo, że pani Gaertner tak ciepło wypowiadała się o Uli i Łukaszu, zresztą cały piątkowy koncert był fenomenalny!
Zespół Holy Water z Łomży entuzjastycznie przyjęty na Łotwie
Łomżyńska grupa bluesowo-rockowa Holy Water powróciła szczęśliwie z 4-dniowego tournée na Łotwę, gdzie występowała z koncertami w trzech miastach: Daugavpils, Rezekne i Preili. Czwórka muzyków grała melodyjne utwory profesjonalnie i ze scenicznym pazurem, wzbudzając w każdym z kameralnych klubów wielkie zainteresowanie i wyrażane głośno uznanie Łotyszy od lat 18 do lat 60. Słuchacze przyjęli wyjątkowo serdecznie utalentowanych artystów i entuzjastycznie reagowali na dynamiczne, gitarowe brzmienia i charyzmatyczny, mocny, bluesowy głos Jolanty Baranowskiej.
Międzynarodowy sukces Pauliny Porowskiej
Łomżynianka Paulina Porowska zdobyła wyróżnienie w finale V Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German. Utalentowaną wychowankę Studia Wokalnego ROK międzynarodowe jury doceniło za szczególną wrażliwość wokalną wykonania arcytrudnej piosenki „Tańczące Eurydyki”. – Jak posłuchałam na próbach innych uczestników to poczułam, że może nie do końca uda mi się tam zaistnieć, bo przeważały wykonania operowe – mówi Paulina Porowska. – Dyrygent doradził mi jednak, żebym włożyła w swoje wykonanie więcej emocji, bo scena je lubi; byłam więc sobą, zaśpiewałam i udało się!
Wokalne talenty z Łomży
Emilia Sobocińska zwyciężyła w dwóch kategoriach XXVI Giełdy Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Utalentowana 15-letnia podopieczna Anny Kaptór okazała się najlepsza w kategorii klas VII/VIII i gimnazjalnych, najlepiej śpiewała też po angielsku. – Myślałam, że nie uda mi się jeszcze odnieść sukcesu w tej edycji, ale jednak się udało, a w dodatku są to aż dwie nagrody! – mówi Emilia Sobocińska. Zaśpiewała też, obok Wiktorii Perzanowskiej, zwyciężczyni kategorii szkół średnich, przed recitalem przewodniczącej jury Katarzyny Garłukiewicz, a nagrody i wyróżnienia zdobyło łącznie aż 27. młodych wokalistów – od pierwszaków do maturzystów.
Muzyczny seans z Golemem
Klasyczny film niemy „Golem” wyświetlono w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. Muzyką graną na żywo dopełniła go orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją włoskiego maestro Alessandro Calcagnile. Jako solistka zagrała rodaczka dyrygenta, pianistka Rossella Spinosa, autorka nowej muzyki nie tylko do „Golema”, ale również do ponad 90 innych klasyków kina niemego. – Piszę w ten sposób, żeby moja muzyka nie istniała w oderwaniu od scen filmowych – podkreśla Rossella Spinosa. – Próbuję stworzyć swoisty dialog pomiędzy muzyką a tym, co dzieje się na ekranie, a kiedy uda się uzyskać coś takiego, to jest to naprawdę magiczny moment!
Ćwierć wieku Galerii N
Zaczynała bardzo skromnie, bo na pierwszą wystawę nie przyszedł nikt, poza organizatorami i autorem prac. Później z każdym kolejnym rokiem było coraz lepiej, aż Galerii N Klubu Wojskowego stuknęło 25 lat. Jubileusz obchodzono hucznie, a w zbiorowej wystawie uczestniczyło blisko 50 artystów, w tym 88-letni Kazimierz Wojewoda, jeden z nestorów łomżyńskiego środowiska plastycznego. – Pomysł wyszedł od Regionalnego Ośrodka Kultury – mówi kierownik Klubu Wojskowego Ryszard Matuszewski. – Zaryzykowaliśmy i opłaciło się, bo Galeria N wtopiła się w krajobraz kulturalny Łomży, wciąż działamy razem bardzo prężnie i na pewno nie poprzestaniemy na tym jednym 25-leciu!
Tancerze B.K.Step podbijają świat
Siedem razy na podium stawali tancerze z łomżyńskiego B.K.Step Marka Kisiela podczas rozgrywanych w czeskim Libercu Mistrzostw Świata World Dance Championship federacji WADF. Najlepiej zaprezentował się duet Oliwia Krukowska i Aleksandra Brulińska, który zajął pierwsze miejsce w kategorii Hip Hop Juveniles.
Festiwal Niepodległą Malowany
Około 300 osób, które skorzystały z zaproszenia Fundacji Sztuk i Dialogu, i w niedzielny pochmurny dzień pojawiły się w Hotelu Belfort w Piątnicy, na pewno spędziły czas w przyjemnej i radosnej atmosferze. Odbył się tam Festiwal Niepodległą Malowany, który wspólnie z Fundacją przygotował Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży, z partnerami Starostwem Powiatowym w Łomży, Gminą Piątnica oraz Muzeum Przyrody w Drozdowie. Festiwal dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018, EtnoPolska” był doskonałą okazją do świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jesteśmy wolni, możemy korzystać z dobrodziejstwa wolności, cieszyć się nią i radować. Ludzi, którzy walczyli o naszą wolność już nie ma, nie ma też dawnych strojów, tańca, zmieniła się muzyka i wartości. Nie ma już, ale powinny pozostać w naszej pamięci i świadomości każdego Polaka. Festiwal Niepodległą Malowany poprzez bogaty program artystyczny upamiętnił nasze dziedzictwo historyczne, kulturowe z zakresu twórczości ludowej, folkloru miejskiego i wiejskiego.
Od dyskwalifikacji do bezapelacyjnego zwycięstwa
Pianista Dominik Kisiel zdobył tytuł Nowej Nadziei Jazzu, zwyciężając w Przeglądzie Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej XI Novum Jazz Festival. Zwycięzca występował już w Łomży przed dwoma laty, ale przekroczył wtedy konkursowy regulamin i jury nie brało jego świetnego występu pod uwagę. – Zwycięstwo tutaj to jest dla mnie ogromny sukces – cieszę się już z tego, że znowu mogłem tu przyjechać, a już zdobycie nagrody to jest niewiarygodnego! – mówi Dominik Kisiel. Jurorzy pod przewodnictwem wybitnego gitarzysty Mirosława Kaczmarczyka docenili też pięcioro innych młodych wirtuozów, a przez trzy dni festiwalu odbywały się też koncerty, w tym sensacyjne występy grup Q Ya Vy oraz Loud Jazz Band szefa jury.
Wirtuoz wiolonczeli zagrał w Drozdowie
Wiolonczelista Anton Niculescu z Rumunii był solistą kolejnego koncertu kameralnego z cyklu Muzycznych wieczorów u Lutosławskich w drozdowskim Muzeum Przyrody. Koncertującemu na całym świecie wirtuozowi towarzyszyła pianistka Tatiana Baranowska. Artyści zagrali same perełki muzyki kameralnej, w tym utwory Bartóka, Debussy'ego i Masseneta. Zabrzmiały też kompozycje rumuńskiego kompozytora Constantina Dimitrescu, a słuchacze podziwiali nie tylko wspaniałą grę Antona Niculescu, ale też instrument na którym gra – wiolonczelę pochodzącą z pracowni słynnego włoskiego lutnika Pietro Guarneriego, liczącą sobie już ponad trzysta lat.
Wspaniała płyta łomżyńskich filharmoników
Orkiestra Filharmonii Kameralnej wydała kolejną płytę. „Polish Contemporary Concertos” to album przełomowy w jej dorobku, zawiera bowiem nowe utwory wybitnych kompozytorów współczesnych Marcina Błażewicza, Pawła Łukaszewskiego i Sławomira Czarneckiego, nagrane z udziałem aż czterech świetnych wirtuozów. – Takie zestawienie wybitnych solistów zdarza się wyjątkowo rzadko i cieszę się bardzo, że Marcin Dylla, Paweł Gusnar, Jakub Jakowicz i Tomasz Strahl spotkali się właśnie na naszej płycie! – mówi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej. Płyta została nagrana w Łomży i ukazała się nakładem prestiżowej wytwórni Dux, dzięki czemu będzie dostępna na całym świecie.
Łomżyński Novum Jazz Festival
– To będzie jazz na najwyższym, światowym poziomie! – zapowiada Mirosław Dziewa, dyrektor artystyczny rozpoczynającego się w piątek Novum Jazz Festival. Jego jedenasta odsłona będzie prezentacją różnych odmian jazzu europejskiego, bo poza świetnymi muzykami polskimi wystąpią też wirtuozi z Norwegii, Holandii, Francji i Hiszpanii, z fenomenalnym gitarzystą Albertem Vila na czele. Odbędzie się też konkurs na Nową nadzieję jazzu, w którym rywalizować będzie 15. młodych instrumentalistów i wokalistów, w tym reprezentant Łomży Marcin Wincenciak.
Najgorętsza książka lata w jesiennej Łomży
Wojciech Kudyba powrócił do Łomży ze swą najnowszą książką. Powieść „Imigranci wracają do domu” ukazała się w prestiżowej serii „Polska proza współczesna” Państwowego Instytutu Wydawniczego. Niedawno, dzięki głosom czytelników, została „Najgorętszą książką lata 2018” w plebiscycie TVP Kultura, pokonując najnowsze dzieła Doroty Masłowskiej, Olgi Tokarczuk czy Marcina Świetlickiego. – Bardzo cieszę się z tego sukcesu i jest to dla mnie wielka niespodzianka! – mówi Wojciech Kudyba. – Chciałem rozwinąć się jako prozaik, nie być tylko poetą. Cieszę się, że to się w jakiejś mierze udało, chociaż wciąż daleka droga przede mną, a tę książkę traktuję jako jeden z jej ważnych etapów!
Wszystko... jest liczbą w Muzeum i nie tylko
Nietypową wystawę można oglądać w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. „Wszystko... jest liczbą” to interaktywna ekspozycja przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, która eksperymentalnie i z aktywnym udziałem zwiedzających udowadnia, że matematyka to prawdziwa królowa nauk, obecna w wielu dziedzinach naszego życia. – „Wszystko... jest liczbą”, bo wszystko w otaczającym nas świecie można sprowadzić do matematyki – podkreślał kurator wystawy dr Maciej Kluza, dodając, że jest ona przeznaczona dla dzieci w wieku od 5 lat do 105, bo żeby z niej coś wynieść trzeba, niezależnie od tego ile ma się lat, obudzić w sobie dziecięcą ciekawość.
Inne zdjęcia Marcina Kwiatkowskiego
Marcin Kwiatkowski z Tykocina, nauczyciel, animator kultury, pasjonat filmu i teatru, zaprezentował w Galerii Sztuki Współczesnej retrospektywną wystawę swych zdjęć. Te starsze są efektownymi, wystudiowanymi i perfekcyjnie skomponowanymi kadrami, niczym z filmów lat 50. czy 60. Najnowsze porażają zamierzoną prostotą i surowością, ukazując ludzi i praktycznie niewiele więcej. – Nie interesuję się już techniczną stroną czy fotografią samą w sobie i okazało się, że w tym momencie zacząłem robić zupełnie inne zdjęcia – podkreśla Marcin Kwiatkowski. – W pewnym momencie zacząłem więc zastanawiać się, po co to w ogóle robię, czego oczekuję od fotografii. Wiadomo, że jakiegoś spełnienia, robienia coraz lepszych zdjęć, ale do czego mnie to doprowadzi?
Miłość platoniczna poetki Kazi do Marszałka Polski
- Kochałam go, platonicznie... - pisze z uwielbieniem i szacunkiem o Marszałku Józefie Piłsudskim Kazimiera Iłłakowiczówna, poetka i sekretarz osobisty w latach 1926 – 1935, aż do ostatnich chwil życia współtwórcy polskiej Niepodległości. - Będziesz tylko mnie podległa..., dam dużo pieniędzy, dam mieszkanie - zachęca Marszałek, planując obowiązki utalentowanej sekretarz, odpowiadającej w Jego imieniu na tysiące listów rocznie. W rolę obojga znakomicie wcieliła się Beata Antoniuk w spektaklu czytanym pt. „Ścieżka obok drogi”, wystawianym w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży.
„Tacy sami w kulturze” na 100-lecie niepodległości Polski
Taneczno-wokalną opowieść patriotyczną na 100-lecie niepodległości Polski przygotowali uczestnicy realizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży zadania „Tacy sami w kulturze”. Dwuczęściowe widowisko składające się z utworów podtrzymujących polskość w czasach zaborów i rewii okresu dwudziestolecia międzywojennego zaprezentowano w sali widowiskowej Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich.
Młodzi muzycy zagrali dla Niepodległej
Uczniowie łomżyńskiej szkoły muzycznej włączyli się w jubileuszowe obchody odzyskania niepodległości. Z tej okazji, wraz ze swymi nauczycielami, przygotowali koncert muzyki polskiej, sięgając po utwory rzadko wykonywane, bądź zagrane na nietypowych instrumentach. Była też niespodzianka, bo młoda pianistka... tym razem zaśpiewała, a na fortepianie akompaniował jej tata. Wszystko to miało miejsce w pięknie wyremontowanym budynku, pamiętającym jeszcze czasy carskiego zaboru. – Zależało nam na tym, żeby to był koncert dla Niepodległej, żeby to była muzyka polska, niosąca jakieś treści – mówi dyrektor PSM Mirosław Korona. – Bacha czy Mozarta uczniowie grają na co dzień, a na dziś przygotowaliśmy coś polskiego i coś specjalnego!