Festiwal Drozdowo-Łomża startuje w najbliższy weekend
Koncert przedwojennych przebojów filmowych w wykonaniu Dariusza Wójcika, recital organisty łomżyńskiej katedry Roberta Kuleszy oraz koncert „Wiwat Pan Moniuszko“ z udziałem Moniki Litwin-Dyngosz, Wojciecha Dyngosza i pianistki z Zambrowa Małgorzaty Marczyk to najciekawsze punkty programu rozpoczynającego się w najbliższy czwartek XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. – Przygotowaliśmy aż 20 punktów programu! – mówi Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca festiwalu, zapraszając na koncerty, recitale, kinowy pokaz „Hrabiny“ Moniuszki oraz festiwalową galę na finał imprezy.
Hanka Bielicka poetki z Wieliczki
Anna Piliszewska z Wieliczki zwyciężyła w XX Czerwcowym Konkursie Jednego Wiersza Miejskiej Biblioteki Publicznej. – Zwycięstwa nie spodziewałam się w żadnym procencie – mówi Anna Piliszewska, dodając, że wiersz „Hanka“ wysłała wcześniej na Konkurs Poetycki im. Jana Kulki., ale tam się nie spodobał. Drugie miejsce zdobyła Irena Słonimska z Białegostoku, wyróżniono Urszulę Krajewską-Szeligowską z Krajewa Białego i Reginę Świtoń z Knyszyna, która została też laureatką nagrody publiczności. Na jubileuszowy konkurs napłynęły 43 wiersze, z których do finału wybrano 12. – Cieszę się, że ten konkurs przetrwał i przez 20 lat odbywały się jego kolejne wydania – podkreślała jego inicjatorka Wiesława Czartoryska.
Łomżyńska wystawa matki i córki
Wystawę prac matki Anny Bereźnickiej-Kalkowskiej i córki Igi Kazimiery Kalkowskiej prezentuje Galeria Sztuki Współczesnej. To bardzo osobiste martwe natury i oryginalne tkaniny o przestrzennych strukturach. – Miałam przyjemność tutaj być trzy lata temu przy okazji wystawy męża i zakochałam się w tym miejscu i w tych ludziach, którzy są tak przemili – mówi Anna Bereźnicka-Kalkowska. – Zamarzyła mi się więc tutaj wystawa i dzisiaj ją otwieramy, a jest to moja pierwsza wspólna wystawa z córką!
Summertime młodych wokalistów z ROK-u
Dzieci i młodzież ze Studia Wokalnego Regionalnego Ośrodka Kultury podsumowały zakończenie roku szkolnego specjalnym koncertem. – Już od kilku lat staramy się, żeby podsumowanie minionego sezonu odbywało się w naszym domu kultury, w tym miejscu, w którym na co dzień się spotykamy – mówi instruktorka Agnieszka Żemek-Pawczyńska. – W tym roku przygotowaliśmy bardzo zróżnicowany koncert z udziałem prawie wszystkich osób biorących udział w zajęciach wokalnych: od 6-latków do maturzystów. Byli wśród nich również zwycięzcy licznych konkursów ogólnopolskich, wojewódzkich czy regionalnych, między innymi Damian Śliwiński, Laura Narolewska i Kacper Żmuda, śpiewający na poważnie zaledwie od ośmiu miesięcy.
Ogólnopolski sukces łomżynianki Anny Domalewskiej
Anna Domalewska, pochodząca z Łomży aktorka kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, otrzymała nagrodę Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA dla najbardziej obiecującego młodego aktora-lalkarza ubiegłego roku w Polsce. – Ta nagroda była dla mnie ogromnym zaskoczeniem, bo byłam już do niej nominowana dwa poprzednie lata z rzędu – mówi Anna Domalewska. – Wydawało mi się więc, że to wszystko co mogę tu osiągnąć – jest się nominowanym i tyle. Ale w tym roku dyrektor bardzo naciskał, żebym pojechała na rozdanie tych nagród podczas Światowego Dnia Lalkarstwa w warszawskim Instytucie Teatralnym i okazało się, że zostałam nagrodzona!
Kurpiowscy artyści
Ponad 70 wykonawców indywidualnych, par i zespołów brało udział w tegorocznych Ogólnopolskich Dniach Kultury Kurpiowskiej. te odbywały się w niedzielę w ramach XXVI Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie. Występy kurpiowskich artystów obserwowało setki widzów, a oceniało trzyosobowe jury, które pomiędzy najlepszych rozdzieliło nagrody ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży – Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego oraz Bogumiłę i Marka Olbryś.
Wojskowy chór zaśpiewał w Krzyżu
Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego uświetnił swym udziałem niedzielną sumę w kościele Krzyża Świętego. Po nabożeństwie artyści w mundurach zaśpiewali już regularny koncert, na którego program złożyły się pieśni religijne, wojskowe i patriotyczne, ukazujące dzieje Polski od średniowiecza do czasów współczesnych. – Dziękujemy za ten przepiękny koncert! – mówił ks. Andrzej Godlewski, podkreślając też ogromne zasługi w jego organizacji podpułkownika Ryszarda Matuszewskiego, kierownika Klubu Wojskowego.
Dni Łomży z Różami i Piaskiem
Koncert popowo-rockowy zakończył tegoroczne „Dni Łomży”. Na koncertowej muszli przy ulicy Zjazd występowały młode talenty i pochodzący z Łomży Adam Kalinowski z zespołem Black Jeans oraz Marcin Sójka, obaj znani z telewizyjnych programów. – Jesteśmy zadowoleni, bo publika dopisała, a odbiór był bardzo żywy – mówi Adam Kalinowski. – Ludzie śpiewali nawet z nami niektóre kawałki, a przecież premiera płyty dopiero się odbyła, bo 13. czerwca, więc przez parę dni niektórzy nauczyli się tych refrenów, co jest bardzo miłe! Gwiazdami imprezy były Róże Europy oraz Andrzej „Piasek” Piaseczny, prezentując swe największe (chociaż nie wszystkie) przeboje.
Dni Łomży w tanecznych rytmach
Kilka tysięcy ludzi bawiło się na sobotnim koncercie w ramach „Dni Łomży”. Na koncertowej muszli przy ulicy Zjazd wystąpili Enjoy, InstaBoy, Basta i Weekend, taneczny popis dała też utalentowana młodzież z BK Step. – Kiedyś muzyka disco polo była totalnie w undergroundzie, a teraz jest muzyką zupełnie powszechną – mówi Radosław Liszewski, lider Weekendu. – Nie chcę tego gloryfikować czy bardziej wzniośle mówić niż na to zasługuje: po prostu jest to muzyka jak każda inna i ludzie się przy tym bawią!
Walizka międzynarodowych nagród
David Zuazola z Hiszpanii zdobył Grand Prix 32. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. Jury pod przewodnictwem prof. Wojciecha Kobrzyńskiego doceniło też artystów z Niemiec, Słowacji, Słowenii i Polski. Były też nagrody pozaregulaminowe od Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP oraz Szarego Widza Anny Jakubowskiej. – Polska jest dla mnie bardzo ważna – mówił David Zuazola. – To tutaj, dzięki Markowi Chodaczyńskiemu, wystąpiłem po raz pierwszy poza Hiszpanią. Bardzo doceniam też festiwal „Walizka”, bo czuję się tu jak w domu!
Magiczny teatr Macieja Pola
Iluzjonistyczny spektakl Macieja Pola zakończył trzeci dzień 32. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Słynny iluzjonista zaprezentował pełne spektrum swych popisowych sztuczek, a kilka z nich wykonał z udziałem ochotników z publiczności. – Często jeździmy w te strony i publiczność tutaj jest taka chłonna, bardzo szczera – mówi Maciej Pol. – Nie chce oceniać, chce coś przeżyć, ma też pewną wrażliwość, co jest bardzo ważne! Wcześniej artysta poprowadził warsztaty iluzjonistyczne dla dzieci, a jego występ poprzedziła orientalna niespodzianka.
Recytatorski sukces łomżynianki
Gabriela Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży im. Księcia Mazowieckiego Janusza I zwyciężyła w XVI konkursie recytatorskim „Miejsce na wiersz”. Utalentowana podopieczna Wiesławy Domalewskiej pokonała 15. rywali z Polski, Białorusi i Litwy. – Nie spodziewałam się pierwszego miejsca – mówi Gabriela Kowalczyk. – Z doborem repertuaru pomogła mi pani Wiesława i bardzo się cieszę z tego sukcesu! Drugim miejscem podzielili się Dymitr Sieliło, Emilia Mozołowska i Irena Kołosza z Grodna, jury przyznało też pięć innych nagród i wyróżnień.
Człowiek 2.0 Teatru Ósmego Dnia
Spektakularne widowisko plenerowe „Summit 2.0” Teatru Ósmego Dnia z aktywnym udziałem publiczności zakończyło kolejny dzień 32. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. Poznańscy aktorzy ukazali w bardzo ciekawej formie odwieczny konflikt interesów na linii rządzący-rządzeni, gdzie ci pierwsi nie liczą się z nikim ani z niczym, a już w szczególności z zależnymi od nich obywatelami. Czasem wystarczy jednak jedna mała iskierka, która stanie się zarzewiem buntu i początkiem zmiany sytuacji...
Egzotyczne rytmy na jubileusz PWSIiP
Koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w międzynarodowej obsadzie uświetnił jubileusz 15-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. Orkiestrę poprowadził francuski dyrygent Amaury du Closel, a solistami byli wybitni wirtuozi: znany już tutejszej publiczności akordeonista Klaudiusz Baran oraz gitarzysta Michał Nagy. W programie przeważała muzyka południowoamerykańska, w tym słynne tanga Astora Piazzolli, a głównym punktem programu okazał się Koncert podwójny na gitarę, bandoneon i orkiestrę smyczkową tegoż kompozytora.
Zapach czasu i wspomnienia z dzieciństwa na „Walizce”
Plenerowy spektakl „Zapach czasu” krakowskiego Teatru KTO na Starym Rynku zakończył pierwszy dzień 32. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. – To spektakl o historii dojrzewania małego chłopca – mówi reżyser i autor scenariusza Jerzy Zoń. – O wszystkich strachach, snach, zapachach, ale wpisany w kontekst rozwoju naszej cywilizacji i kultury XX wieku. Inspirowany twórczością wybitnych pisarzy Gabriela Garcíi Márqueza czy Emila Zegadłowicza, ale też przeżyciami z dzieciństwa Jerzego Zonia spektakl okazał się pełnym rozmachu widowiskiem o uniwersalnej wymowie, tworzącym perfekcyjną całość z ponadczasową muzyką Piotra Czajkowskiego.
Teatralna „Walizka” znowu otworzyła się na Łomżę
Animowaną miniaturą z Łomżą i Pegazem w rolach głównych rozpoczął się 32. Międzynarodowy Festiwal Teatralny„Walizka”. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali jego dyrektor Jarosław Antoniuk i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, a pierwszym spektaklem zaprezentowanym w konkursie był „Kōtuku i księżycowe dziecko” nowozelandzkiego Birdlife Productions. Jeszcze dziś odbędą się cztery kolejne, w tym plenerowe widowisko „Zapach czasu” krakowskiego Teatru KTO, a festiwal potrwa przez trzy kolejne dni, oferując mieszkańcom Łomży nie tylko teatralne atrakcje.
Podwójne zwycięstwo łomżyńskich tancerzy break dance
Tancerze z łomżyńskiego Studia Tańca BK Step, w sobotę dwukrotnie stawali na najwyższym podium i to na dodatek w dwóch różnych częściach Polski. W Białymstoku triumfowała 10-letnia Justyna Dudas, w Kozienicach para Wiktor Sekściński oraz Szymon Dmoch.
Komediowe improwizacje aktorów i widzów
Krakowska Grupa Ad Hoc zaprezentowała w MDK-DŚT spektakl komediowy oparty na całkowitej improwizacji. Punktem wyjścia wszystkich scen i skeczów były podpowiedzi i sugestie widzów, którzy cały czas brali aktywny udział w scenicznej akcji – czasem nawet występując osobiście. Przed gwiazdą wieczoru efekty pracy podczas dwudniowych warsztatów improwizacji przedstawiła grupa młodzieży, również prezentując aranżowane na żywo, pełne absurdalnych skojarzeń scenki, np. o smerfie, który bardzo chciał mieć słonia czy o spawaczu Zdzisławie.
Filmowy i muzyczny wieczór u Lutosławskich
Włoski duet Voci di luna zachwycił słuchaczy kolejnego koncertu z cyklu „Muzyczne wieczory u Lutosławskich”. Flecistka Francesca Salvemini i pianistka Silvana Libardo wykonały w Muzeum Przyrody w Drozdowie najpopularniejsze tematy filmowe najwybitniejszych kompozytorów, w tym Ennio Morricone, Nino Roty, Maurice'a Jarre'a czy George'a Gershwina. Przygotowały też dla polskich słuchaczy muzyczną niespodziankę, a świetnej atmosfery podczas koncertu nie zakłóciła nawet gwałtowna ulewa, która wypłoszyła słuchaczy z tarasu.
Big Bit młodych wokalistów
Kinga Loba, Kacper Żmuda i Laura Narolewska okazali się zwycięzcami XII Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Big Bit” w MDK-DŚT. Rywalizowali z 24. konkurentami, a wszyscy wykonywali piosenki klasyków polskiego rocka, Lady Pank i Republiki. Jury przyznało jeszcze 19 innych nagród oraz wyróżnień, bowiem poziom większości konkursowych wykonań był bardzo wysoki. Zwycięzcy zaprezentują się szerszej publiczności 16. czerwca, podczas koncertu w ramach „Dni Łomży” na koncertowej muszli.