Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

Pielęgniarki o pielęgniarkach

- Żadne urządzenia, żadna technologia nie zastąpi pielęgniarki, nie zastąpi położnej przy łóżku, przy pacjencie – mówił głośno jeden, ale myśleli chyba wszyscy uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Pielęgniarstwo w perspektywie XXI wieku – wartości, praca, zdrowie”. Konferencję, z okazji przypadających w pierwszej połowie maja Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej, zorganizowano w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży. - Chcemy podkreślić rolę pielęgniarki i położnej nie tylko w medycynie, ale w innych dziedzinach nauki, po prostu w życiu – tłumaczyła Izabela Metelska, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Łomży.

OIPP w Łomży zrzesza około 2300 pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych. To spore środowisko, ale przewodnicząca Metelska mówi, że to jedna z najmniejszych Izb w Polsce, a pielęgniarek w mieście i regionie jest o około połowę za mało w stosunku do potrzeb.
- Średnia wieku w pielęgniarstwie w kraju wynosi już ponad 52 lata.  Niewystarczająca ilość młodych osób przez wiele lat wchodziła do zawodu, ale to się powoli zmienia. Coraz więcej osób podejmuje studia na kierunku pielęgniarstwo, coraz więcej osób odbiera prawo wykonywania zawodu, a także coraz więcej osób wraca do zawodu po przerwie – mówi Izabela Metelska podkreślając, że to tego przyczyniły się podejmowane przez środowisko pielęgniarek działania i  walka o wyższe zarobki.  - Walczymy nie tylko o dobre płace, ale również o to, żeby zachęcić przez to nowych adeptów tego zawody, żeby zechcieli studiować, a potem podejmować pracę w tym zawodzie. 
Temat braku pielęgniarek, ich wieku i zarobków podnoszony był także przez zaproszonych gości. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który przyjechał do Łomży z życzeniami dla pielęgniarek i położnych, mówił, że chciałby żeby w naszym kraju nie tworzono sytuacji, „aby wasz zawód wymagał heroizmu finansowego”. -  Mam nadzieję, że zmiany w tej warstwie organizacyjnej, finansowej idą w dobrym kierunku – dodawał wojewoda, który odznaczył też 13 łomżyńskich pielęgniarek przyznanymi przez ministra zdrowia odznaczeniami za zasługi dla ochrony zdrowia. 
- Wywalczyłyśmy trochę lepsze płace i walczymy cały czas o to, aby osiągnęły one poziom satysfakcjonujący, odpowiadając naszej ciężkiej pracy i odpowiedzialności za drugiego człowieka – mówiła Izabela Metelska podkreślając, że pielęgniarka nie jest pomocnikiem, ale równoprawnym partnerem lekarza. 

To taki znak czasu
Wśród prelegentów i słuchaczy konferencji lekarzy było jak na lekarstwo. „Wykład mistrzowski” w prawdziwie mistrzowski stylu wygłosił prof. UKSW dr hab. Krzysztof Wielecki z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, członek Papieskiej Akademii Nauk Społecznych w Rzymie. Mówił wartościach i zdrowiu psychicznym. O tym, że 3/4 społeczeństw zachodnich cierpi na narcyzm – „to taki znak czasu” i m.in. o wzrastającej licznie samobójstw nie tylko w Polsce.
- Wydaje się, że żyjemy w czasach bardzo głębokiego kryzysu cywilizacyjnego. Tak głębokiego, że tak wielki kryzys ludzkość - moim zdaniem - przeżywała dwu czy trzykrotnie w całej historii. Kryzys sensu świata i znaczenia – mówił prof. Krzysztof Wielecki wskazując, ze zaczął się on mniej więcej w latach 70. ubiegłego wieku. - Narcyzm tej kultury, w jakiej żyjemy, polega na tym, że obywamy się bez jakiegokolwiek transcendentnego czyli zewnętrznego, wyższego od nas, uzasadnienia naszego życia i świata, ponieważ sens świata i życia widzimy w sobie. To my jesteśmy wyjątkowi, my jesteśmy usprawiedliwieniem dla wszystkiego co robimy - tak robimy, gdyż tak chcemy – mówił tłumacząc, że każdy człowiek potrzebuje poczucia, że „nasze życie chociaż w minimalnym stopniu jakoś wpisywało się w sens świata”, oraz poczucia „znaczenie”, że dla kogoś jesteśmy ważniejsi niż sami dla siebie. To dzieci powinny wynieść z domu, ale wychowani na narcyzów rodzice nie są w stanie im tego zapewnić. 
Pocieszającą zaś puentą rozważań profesora, pomimo faktu, że żyjemy w bardzo trudnych czasach, jest to, że „de facto to my decydujemy, o tym gdzie jesteśmy”. 

Ogólnopolską Konferencję Naukową „Pielęgniarstwo w perspektywie XXI wieku – wartości, praca, zdrowie” zorganizowały: Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Łomży, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę