Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 19 grudnia 2024 napisz DONOS@

Zmarła Helena Polewaczyk

Główne zdjęcie
Helena Polewaczyk

W wieku 82 lat zmarła Helena Polewaczyk znany i ceniony pedagog, wieloletni członek Związku Nauczycielstwa Polskiego, aktywna działaczka społeczna, członek wielu stowarzyszeń. Zmarłą wspomina dr Ewa Chludzińska, prezes ZNP w Łomży.

Wystarczy chwila głębokiej zadumy,
Zamknięcie ciężkich, utrudzonych powiek,
Aby się udać w cudowną wędrówkę, Wędrówkę w przeszłość, gdziekolwiek.
Teresa Rucińska

Helena Polewaczyk znany i ceniony pedagog, wieloletni członek Związku Nauczycielstwa Polskiego, aktywna działaczka społeczna, członek wielu stowarzyszeń Urodziła się 21.08.1938 roku w Łysych w powiecie kolneńskim w wielodzietnej kurpiowskiej rodzinie. Jako jedyna z rodzeństwa uzyskała wykształcenie. W wieku 13 lat ukończyła Szkołę Podstawową w Łysych, a następnie kontynuowała naukę w Liceum Pedagogicznym w Białymstoku. 

Tak wspominała swoje pierwsze wyjazdy:

Ciekawy był mój pierwszy samodzielny wyjazd poza swoją wieś. Do Łomży dostałam się kolejką wąskotorową (ciuchcią). Dojechałam do Nowogrodu. Nie było jeszcze mostu na Narwi (zniszczono go w czasie wojny). Pasażerów kolejki przewieziono łódką (bardzo się wtedy bałam) i następnie znowu kolejką dostałam się do Łomży.Egzamin w Łomży zdałam, nie przyjęto mnie jednak z braku miejsc, ale skierowano do Liceum Pedagogicznego w Białymstoku. Pierwsza tak daleka podróż była dla mnie bardzo trudna. Jechałam wąskotorówką najpierw do Myszyńca, potem do Ostrołęki i dopiero pociągiem do Białegostoku.

W 1955 roku rozpoczęła pracę zawodową w Szkole Podstawowej w Miastkowie. Przez następne 2 lata pracowała w Szkole Podstawowej w Rogienicach, a od 1 września 1962 roku po przeprowadzce do Łomży kontynuowała pracę w Szkole Podstawowej Nr 5. Od 1964 r. pracowała w Szkole Podstawowej Nr 4 z krótką przerwą, kiedy przez 2 lata pełniła funkcję zastępcy Inspektora w Wydziale Oświaty w Łomży. Wiele lat była Kierownikiem Ośrodka Metodycznego w Łomży. Przez ponad 30 lat była wychowawcą wielu klas i rzeszy uczniów. Lubiła swój zawód i zawsze dbała o wysoki poziom swojej pracy, znana z dokładności, staranności, obowiązkowości i uporządkowania.

Za wieloletnią pracę pedagogiczną, wychowawczą i związkową otrzymała wiele nagród i odznaczeń m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złota Odznaka ZNP, Medal „Za szczególne zasługi dla ZNP”, Honorowa Odznaka PTTK.

Helena Polewaczyk żyła bardzo aktywnie. Była członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Przez 2 kadencje pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Rewizyjnej przy Zarządzie Oddziału w Łomży. Reprezentowała TPZŁ jako członek pocztu sztandarowego. Współorganizowała Uniwersytet Złotego Wieku przy Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży i jako aktywna studentka angażowała się w działalność samorządu studenckiego. Współpracowała z Towarzystwem Wiedzy Powszechnej, Oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Łomży i Towarzystwem Uniwersytetów Ludowych. Udzielała się w różnych obszarach życia społecznego.
Tak Helenę Polewaczyk wspomina Bożena Święszkowska, Prezes Fundacji Uniwersytetu Złotego Wieku Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży:

Helena Polewaczyk od 20 lat współtworzyła Uniwersytet Złotego Wieku przy Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży. Uczestniczyła w pracach nad corocznym planem działań Uniwersytetu oraz była aktywnym uczestnikiem zajęć.
Organizowała cykliczne imprezy kulturalne: wyjazdy do Opery w Białymstoku, do teatrów w Białymstoku i w Warszawie, na koncerty Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej, na filmy i dyskusje do łomżyńskiego kina Millenium. Organizowała wycieczki turystyczne: do naszych regionalnych parków krajobrazowych, spływy łodziami po Krutyni.
Była Osobą niezwykle kreatywną, mądrą, wesołą. Doskonały organizator. Z wielkim zaangażowaniem podchodziła do każdego zadania i wypełniała je „do ostatniej kropki”. Zawsze pamiętała o wszystkich i pochylała się nad każdym z osobna.
Siła spokoju, uśmiech, humor … Mądry, dobry Człowiek. Wspaniała Koleżanka.

Do Związku Nauczycielstwa Polskiego należała od 1955 roku. Cały czas pracowała aktywnie w różnych strukturach ZNP, szczególnie jako Przewodnicząca Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów. Na funkcję tę została wybrana w 1998 roku i pełniła ją przez pięć kadencji. Była członkiem Prezydium Zarządu Oddziału ZNP w Łomży, członkiem Zarządu Oddziału ZNP w Łomży oraz członkiem Zarządu Okręgowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Białymstoku. Wśród związkowych wspomnień Heleny Polewaczyk można znaleźć takie słowa:

Starałam się organizować pracę Sekcji dla dobra wszystkich jej członków. Atmosfera jest zawsze miła, serdeczna, pomagamy sobie nawzajem. Na spotkaniach dzielimy się troskami i radościami. Chorych odwiedzamy w szpitalu lub w domu. Spotkania odbywają się w każdą środę tygodnia o godz. 16.00 w Kubie Seniora ZNP. Co drugą środę jest herbatka imieninowa przygotowywana przez osoby. Solenizantom życzymy zdrowia i 100 lat życia. Niektórym koleżankom już niewiele brakuje do „setki”. Mają po 60, 70, a nawet 83, 86 lat. Odchodzących do wieczności żegnamy wieńcem i serdecznymi słowami.
Organizujemy spotkania w Dniu Święta Edukacji Narodowej, zawsze czujemy się nauczycielami. Wspólnie cieszymy się podczas uroczystych Wigilii. Dzielenie się opłatkiem i śpiewanie kolęd na długo pozostaje w naszych sercach. (…) Organizujemy również wycieczki, spotkania przy ognisku. Prowadzimy dyskusje na interesujące nas tematy związkowe, oświatowe lub dotyczące życia gospodarczego i politycznego w kraju i w naszym mieście.

Helena Polewaczyk dała się poznać jako znakomita organizatorka. Mamy ciągle w pamięci uroczystości przez Koleżankę organizowane i prowadzone - Jubileusz 110-lecia ZNP świętowany przez SEiR w 2015 r., czy też Jubileusz 60-lecia Krajowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w 2018 r.
Niezwykły altruizm i koleżeńska postawa Heleny Polewaczyk oraz oddanie sprawom oświaty sprawiały, że zawsze umiała doceniać innych. Sama skromna potrafiła w wielu publikacjach pisać o dokonaniach i sukcesach nauczycieli i znajomych. Utrwaliła między innymi postacie Antoniny Ejtminowicz i Tadeusza Trembińskiego czy Ireny Wiśniewskiej. Inspirowała i mobilizowała członków Sekcji do pisania wspomnień – swoistych dokumentów z pracy pedagogicznej w trudnych warunkach wojny i czasach powojennych. Jak nikt umiała promować każdą twórczość, wysyłając prace koleżanek i kolegów na różne konkursy, w których uzyskiwali liczne nagrody i wyróżnienia. A te napawały Ja dumą.

Jako Przewodnicząca Sekcji uczestniczyła w ostatnich pożegnaniach koleżanek i kolegów, którzy odeszli na wieczną służbę. Zawsze ich żegnała, stojąc jakby na warcie.
Dziś nie ma jej wśród nas ….

We wspomnieniach podkreślała:

Wiem, że kocham życie. Łomża jest moim najlepszym miejscem na Ziemi i będzie do ostatnich moich dni.

Kochana Helenko, dziękujemy Ci za dobry przykład dla innych, za mobilizację w pokonywaniu czasami trudnych problemów, za poszanowanie każdego spotkanego człowieka, za każdą dobrą radę, za uśmiech, miłość i życzliwość wobec członków Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP i wszystkich ludzi.

Helena Polewaczyk pozostanie w naszej pamięci jako niezwykła osoba. Zawsze na służbie. Zawsze aktywna. Zawsze otwarta na ludzi. Zawsze perfekcyjna i odpowiedzialna.

Zapamiętamy Koleżankę jako wrażliwą, pogodną, chętną do pomocy innym, jako Tę, która swoim życiem realizowała motto:
„Jeśli kochasz życie, nie trać czasu,
bo z czasu składa się życie…”

W chwili, gdy czas Heleny Polewaczyk właśnie się zatrzymał,
pragniemy złożyć wyrazy najgłębszego współczucia całej rodzinie
z powodu bolesnej straty. Łączymy się w bólu.

***

INFORMACJE DOTYCZĄCE CEREMONII POGRZEBOWEJ ŚP. HELENY POLEWACZYK
Wystawienie ciała w dniu 9 czerwca 2020 r. od godz. 16.00 w Domu Pogrzebowym Marczyk, ul. Przykoszarowa 5.
W dniu 10 czerwca 2020 r. wystawienie ciała od godz. 14.00, wyprowadzenie do Kościoła p.w. Bożego Ciała przy ulicy Przykoszarowej, następnie pochowanie na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Przykoszarowej. 
Rodzina zgodnie z wolą Heleny Polewaczyk prosi, aby na ceremonię nie przynosić kwiatów, a pamięć Zmarłej uczcić poprzez przekazanie do puszki ofiary na Hospicjum Św. Ducha w Łomży. Ofiary będą zbierane w domu pogrzebowym oraz w kościele.  

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę