Nasi posłowie na Sejm
Lech Antoni Kołakowski, Bernadeta Krynicka z Łomży, Kazimierz Gwiazdowski z Radziłowa, Jacek Bogucki z Czyżewa i Adam Andruszkiewicz z Grajewa – zostali wybrani na posłów. Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów i wskazała kto będzie posłem. Wybory w Łomży i województwie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, które będzie miało – po raz pierwszy w historii III RP - większość posłów i będzie mogło samodzielnie powołać rząd. W województwie podlaskim PiS ma 8 posłów – w tym dwoje z Łomży i czworo z terenu byłego województwa łomżyńskiego. W Łomży wybory wygrał - zdobywając blisko 4 800 głosów poparcia - Lech Kołakowski. Na drugim miejscu z nieco ponad 3 800 głosami jest Bernadeta Krynicka, a trzeci to Piotr Serdyński, którego poparło 1 337 osób.
W województwie na kandydatów listy Prawa i Sprawiedliwości głosowało 197 tys. 575 wyborców czyli ponad 45% tych, którzy poszli do urn. Mandaty poselskie otrzymali Krzysztof Jurgiel (44 620), Jarosław Zieliński (28 865), Dariusz Piontkowski (28 378), Lech Kołakowski (15 106 głosów), Jacek Żalek (12 370), Jacek Bogucki (9 707), Bernadeta Krynicka (7 624) i Kazimierz Gwiazdowski (6 787).
Lech Kołakowskim mandat poselski obejmie już po raz czwarty. Za każdym razem uzyskuje znacząco wyższe poparcie. Poprzednim razem głosowało na niego 13,5 tys. osób, a teraz ponad 15 tys. Kołakowski osiągnął to pomimo, że po raz pierwszy na liście PiS miał bezpośrednią konkurencję w samej Łomży.
- Tak wielkie poparcie jakim mnie Państwo obdarzyliście jest też wielkim wyzwaniem i zobowiązaniem do dalszej ciężkiej pracy – mówił tuż po wyborach poseł Lech Kołakowski. - Przed 10. laty, gdy po raz pierwszy obejmowałem z Waszego wskazania mandat posła na Sejm RP obiecałem „być zawsze blisko spraw mieszkańców tej ziemi”. Danego Wam słowa, Szanowni Państwo nie złamię. Zawsze Wasze dobro i Wasze sprawy będą na pierwszym miejscu mojej pracy parlamentarnej.
- Pragnę podziękować wszystkim moim wyborcom za zaufanie i oddany głos na mnie – mówiła Bernadeta Krynicka, która w środę jeszcze jako przewodnicząca poprowadziła obrady Rady Miasta.
Krynicka, która przed pięciu lat debiutowała w samorządzie zajmując miejsce w Radzie Miasta Łomży, teraz będzie debiutowała w Sejmie.
- Wszystkim dziękuję i przyrzekam, że nie zawiodę. (…) Myślę, że zaczniemy w końcu się rozwijać, będzie nam się lepiej żyło, będziemy wszyscy razem współpracować. Taką mam nadzieję, takie mam zamiary. Jak najwięcej dla Łomży i dla regionu – dodawała przyszła posłanka Krynicka.
Pozostali dwaj „nasi” posłowie z PiS: Kazimierz Gwiazdowski z Radziłowa, Jacek Bogucki z Czyżewa w Sejmie już byli. Gwiazdowski wraca tam po jednej kadencji przerwy, a dla Boguckiego – identycznie jak dla Kołakowskiego będzie to już czwarta kadencja z rzędu.
Nie tylko PiS
Kandydaci Platformy Obywatelskiej w sumie zebrali 72 tys. 894 głosów poparcia – czyli 17,6%. Daje to im trzy miejsca w Sejmie: Robert Tyszkiewicz (19 453), Tomasz Cimoszewicz (14 496) i Bożena Kamińska (9 826).
Komitet Wyborczy Kukiz'15 jest trzecią siłą. Tę listę w województwie poparło 9% wyborców - 39 ty. 509 osób. Poseł będzie tylko jeden - Adam Andruszkiewicz (15 668).
Polskie Stronnictwo Ludowe w sumie uzbierało 35 tys. 116 głosów - 8%, a posłem z tej listy został wybrany Mieczysław Baszko (7 010).
Ostatnim komitetem, który zdołał wprowadzić posła jest Nowoczesna Ryszarda Petru. W województwie poparło tę listę 23 tys. 361 wyborców – 5,37%, a posłem został Krzysztof Truskolaski (14 141).
PiS wzięło także trzy mandaty senackie przypisane do województwa podlaskiego. Senatorem w okręgu łomżyńsko-suwalskim ponownie został Bohdan Paszkowski z PiS zdobywając 76 569 osób. Jego główny rywal Mieczysław Bagiński z PSL zdobył 42 671 głosów wyborców. W samej Łomży na Paszkowskiego (z Białegostoku) głosowało 10 988 wyborców, a na Bagińskiego (z Łomży) 6 582 osoby.