Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 19 grudnia 2024 napisz DONOS@

Dwa „Muzyczne Orły” dla Filharmonii Kameralnej

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego ponownie znalazła się wśród laureatów Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły”. Tym razem łomżyńska orkiestra zdobyła aż dwie statuetki. Pierwszą w kategorii Płyta fonograficzna za CD „Polish Impressions”, kolejną w kategorii Wydarzenie muzyczne, za które konkursowa kapituła uznała integracyjne koncerty, realizowane w przedsięwzięciu grantowym „Filharmonia dostępna”.

W latach wcześniejszych „Muzyczne Orły”, przyznawane za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sztuki muzycznej oraz za wybitne dokonania artystyczne, naukowe i edukacyjne, trafiały już do Łomży. W roku 2022 dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej Jan Miłosz Zarzycki został uhonorowany za  twórczą pracę w zakresie dyrygentury. Z kolei w roku minionym kapituła konkursu doceniła koncertowe prawykonanie Suity polskiej na flet, skrzypce i orkiestrę smyczkową

Mateusza Smoczyńskiego. W IV edycji Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły” doceniono płytową rejestrację tej kompozycji oraz innych, składających się na album „Polish Impressions”.

Są to: Suita Polska na flet, skrzypce, skrzypce barytonowe i orkiestrę smyczkową Mateusza Smoczyńskiego oraz Venedian Concerto na klarnet i orkiestrę smyczkową Sławomira Czarneckiego, powstałe na zamówienie Filharmonii Kameralnej w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”oraz Rhythm Games Mikołaja Majkusiaka, koncert podwójny na akordeon, wiolonczelę, smyczki i instrumenty perkusyjne. Solistami są w nich wybitni instrumentaliści: flecistka Jadwiga Kotnowska, nie tylko kompozytor, ale również skrzypek Mateusz Smoczyński, klarnecista Artur Pachlewski, wiolonczelistka Karolina Jaroszewska i akordeonista Klaudiusz Baran. W Rhythm Games można też usłyszeć Krzysztofa Szmańdę, jednego z najwybitniejszych polskich perkusistów jazzowych i klasycznych. 

Drugą statuetkę łomżyńska orkiestra otrzymała za zrealizowanie przedsięwzięcia grantowego „Filharmonia dostępna”, sfinansowanego w ramach projektu „Kultura bez barier”, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Institut für Bildung und Kultur e.V. oraz Fundacją Kultury bez Barier. Aplikowało do niego ponad 400 instytucji kultury, grant został przyznany 164, a wniosek Filharmonii Kameralnej uplasował się na 21 pozycji. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu zrealizowano aż siedem, dedykowanych osobom niepełnosprawnym, koncertów integracyjnych, w których uczestniczyło ponad 2000 słuchaczy, w tym podopieczni 12 instytucji zajmującymi się osobami ze szczególnymi potrzebami. Odbywały się również warsztaty muzyczne i  plastyczne

Wręczenie statuetek „Muzyczne Orły” oraz wyróżnień laureatom konkursu odbędzie się podczas uroczystej gali 21 września w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi.

 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę