Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Już po raz siedemnasty uczelnie oraz instytucje zapraszają do popularnonaukowej zabawy – na Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. W Białymstoku, Łomży, Suwałkach, ale także w Hajnówce i Wilnie, odbywać się będą pokazy, doświadczenia naukowe, warsztaty, wykłady, koncerty i spektakle, łącznie ponad 500 wydarzeń. – Nauka to nie tylko sala wykładowa, ale także nasza codzienność, która w coraz większym stopniu przynależy do otaczających nas złożonych technologii – mówi dr Beata Madras-Kobus z Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży PWSIiP, uczelniana koordynatorka festiwalu.

XVII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki rozpocznie się 20 maja. Następnego dnia do PWSIiP w Łomży przyjadą regionalne uczelnie, aby pokazać dzieciom, młodzieży i dorosłym „algorytmy rzeczywistości”. To tegoroczne hasło festiwalu, które ma uświadamiać, że popularny termin z informatycznego żargonu jest kluczem otwierającym wiele furtek. Algorytmy królują na światowych giełdach, wpływają na politykę, kreują w Internecie słupki popularności ludzi, towarów i usług, kierują urządzeniami i ludzką wolą. Są po prostu oprzyrządowaniem współczesnego świata, jego szkieletem.
– To poważny dylemat na ile my tworzymy algorytmy, a na ile one nas tworzą  – mówi dr Beata Madras-Kobus, dopowiadając, że otwiera to pole do dyskusji, która wykracza poza nauki szczegółowe, a dotyka ważnych kwestii społecznych, filozoficznych oraz moralnych. 
Festiwal ma jednak nie tylko intrygować i uczyć, ale przede wszystkim – bawić dzieci, młodzież i dorosłych. 21 maja od godz. 10.00 w „Państwówce” jego uczestnicy będą mogli zwiedzać nowoczesne sale i laboratoria uczelni oraz wziąć udział w pokazach i wykładach dotyczących: zdrowego odżywiania, bakterii probiotycznych, efektu cieplarnianego, biostatystyki, dietetyki, ewolucji planetarnej, biopsychologicznego spojrzenia na umysły kobiet i mężczyzn. 

23 maja PWSIiP zaprasza do siebie po raz drugi, tym razem na tak zwany dzień wewnętrzny, podczas którego będzie gospodarzem wydarzenia razem z Centrum Nauki Kopernik, które pojawi się w Łomży z eksperymentalnymi pokazami „Ciśnienie” i „Umysł przyłapany”. Uczestnikom uczelnia proponuje tego dnia między innymi: spotkanie z dziecięcą literaturą angielską, warsztaty dietetyczne oraz kosmetologiczne, gry i zabawy na świeżym powietrzu. 
– Powiew świeżości poczujemy 21 oraz 23 maja, a osoby, które do nas przyjdą, przekonają się, że w nauce nie ma miejsca na nudę i rutynę  – dopowiada dr Beata Madras-Kobus. 

W organizację XVII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki zaangażowało się w sumie 15 instytucji: 
- Uniwersytet w Białymstoku - koordynator
- Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku
- Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku
- Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku
- Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży 
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach
- Politechnika Białostocka
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
- Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku
- Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku
- Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku
- Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku
- Białostocki Park Naukowo-Technologiczny 
- Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach
- Stadion Miejski w Białymstoku. 

Pełna lista imprez dostępna jest na stronie Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztukitutaj  (grupy zorganizowane proszone są o rejestrację na wydarzenia):    


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę