Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 19 grudnia 2024 napisz DONOS@

Alarm przed maturą

Główne zdjęcie
II LO

Maturzyści II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży na nieco ponad pół godziny przed rozpoczęciem egzaminu z matematyki musieli opuścić budynek szkoły. Powodem jest prawdopodobnie alarm bombowy. Takie same alarmy miano ogłosić w kilku innych szkołach Łomży i kilkudziesięciu w województwie podlaskim. Tomasz Krupa rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji nie podaje, których konkretnie szkół dotyczyły zgłoszenia, ale mówi, że wszystkie dotychczas sprawdzone alarmy okazały się fałszywe. Wczoraj podobne alarmy ogłaszano w 122 szkołach w kraju. Tylko w jednej przerwano egzamin i maturzyści pisać mają go w czerwcu.

Tomasz Krupa mówi, że każde zgłoszenie przyjmowane i wyjaśniane przez policję jest z należytą starannością. Podkreśla, że bezpieczeństwo osób jest najważniejsze. Póki co wszystkie sprawdzenia szkół w województwie podlaskim, w których ogłoszono alarmy bombowe, okazują się fałszywymi alarmami.

Policjant dodaje, że osobie, która stoi za takimi fałszywymi alarmami bombowymi grożą surowe konsekwencje karne. To długoletnie wiezienie, ale także wysokie koszty finansowe, bo policjanci w postępowaniu cywilnym dochodzą zwrotu kosztów podjętych działań. Te, przy tak wielkiej skali alarmów wyniosą dziesiątki, jeśli nie steki tysięcy złotych.

Wczoraj Centralna Komisja Egzaminacyjna informowała, że została poinformowana przez Centralne Biuro Śledcze Policji o działaniach podejmowanych przez osobę lub osoby, których celem jest sparaliżowanie przebiegu egzaminu maturalnego w sesji majowej w 2019 r. Działania te mają polegać na przesłaniu pocztą elektroniczną do szkół, w których będzie przeprowadzany egzamin maturalny, wiadomości informującej o podłożeniu na terenach tych placówek ładunków wybuchowych.

- W ścisłej współpracy z Komendą Główną Policji, Centralnym Biurem Śledczym Policji, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi ustalony został sposób i harmonogram działań - podał dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zaznaczając, że informacja o działaniach opisanych w pierwszym akapicie została przekazana do wszystkich miejskich, powiatowych oraz wojewódzkich komend policji. - O działaniach tych zostali również poinformowani wszyscy kuratorzy oświaty oraz dyrektorzy szkół, w których przeprowadzany jest egzamin maturalny. Dyrektorzy szkół otrzymali informację o sposobie postępowania w przypadku otrzymania mailowej  informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego.

Ze 122 szkół, w których wczoraj ogłaszano alarmy bombowe, tylko w jednej egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym został przerwany, i jak poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej,  zdający przystąpią do niego w czerwcu.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę