Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 stycznia 2025 napisz DONOS@

Jan Paweł II - nasz rodak, święty i Słowianin

Główne zdjęcie
Uczestnicy wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu „Papież Słowianin”

Jego celem jest rozbudzenie, na przykładzie osoby Karola Wojtyły – Jana Pawła II, świadomości możliwości twórczego wkładu w dzieje własnej ojczyzny i świata, ukazanie wzorca osobowego oraz podkreślenie, jak ważną rolę sprawuje nauczyciel i wychowawca w życiu młodego człowieka. W Publicznym Gimnazjum nr 1 im Noblistów Polskich w Łomży odbyły się wojewódzkie eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu „Papież Słowianin”.

Aby móc zmierzyć się z najlepszymi, uczniowie na etapie szkolnym musieli napisać obszerną pracę na jeden z trzech tematów: 
- Problem nędzarzy, biedaków i wykluczonych – konfrontacja postaw Adama i tajemniczego Nieznajomego.
- Akt miłosierdzia w praktyce – spotkanie Jana Pawła II z Mehmetem Alim Agcą , niedoszłym zabójcą Papieża w dwa i pół roku po zamachu jako dopełnienie przebaczenia.
- Papież z Polski i św. Faustyna, „Sekretarka” Jezusa Miłosiernego – polski wkład w odkrycie i ogłoszenie Tajemnicy Miłosiernego Boga.

Pod uwagę, oprócz  kryteriów poprawnościowych, brane było również oryginalne ujęcie tematu czy wykazanie się znajomością literatury przedmiotu. Etap wojewódzki składał się z testu wiedzy zawierającego pytania otwarte i zamknięte, które bezpośrednio łączyły się z postacią świętego Jana Pawła II. I w trakcie zmagań w Łomży okazało się, że najlepiej poradziła sobie  Aleksandra Grodzka, uczennica Publicznego Gimnazjum im. M. Kopernika w Wysokiem Mazowieckiem, która tym samym awansowała do etapu ogólnopolskiego. Wysokie noty uzyskały również dwie uczennice Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży: Klaudia Kojro i Julia Krajza.
W nagrodę wszyscy uczestnicy etapu wojewódzkiego olimpiady dostali pamiątkowe dyplomy oraz książki, które wręczyła Dorota Szymonowicz – dyrektor Delegatury w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Podkreśliła przy tym, jak ważną postacią jest  Jan Paweł II dla współczesnych Polaków oraz dodała, że Jego słowa często  stanowią motywację do podejmowania ważnych życiowych decyzji. 
Także Bożena Bagińska- Rogowska, wicedyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży, mówiła uczniom, że cieszy się, iż podjęli trud związany z przygotowaniami do konkursu chwaliła ich  mówiąc „jesteście wzorem dla innych, że chcieć, to znaczy móc”.

na podstawie materiału organizatora


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę