Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 06 stycznia 2025 napisz DONOS@

Kronika łomżyńska

PROKURATURA Okręgowa aresztowała dwóch członków zarządu spółki PEPEES S.A. pod zarzutem działalności na szkodę firmy. Straty szacowane są na kilka milionów złotych.
MAREK Strzaliński – były wojewoda łomżyński został przewodniczącym SLD w woj. podlaskim.
KS. MARIAN Gardocki z Sokół w gm. Stawiski był kapelanem armii USA podczas wojny w Iraku.
OGROMNYM powodzeniem cieszyły się Wiosenne Targi Ogrodnicze w Szepietowie.
90-LECIE powstania obchodziła Szkoła Rolnicza w Krzyżewie, założona przez dziedziczkę Stefanię Karpowicz.
„ZA DZIAŁANIA na rzecz przyrody” Kapituła Medalu im. Wiktora Godlewskiego wyróżniła: prof. Simonę Kossak z Instytutu Badawczego Leśnictwa Polskiej Akademii Nauk w Białowieży i Joannę Wierzbicką – reżysera filmów przyrodniczych z Warszawy.
„PYPCIO i pchełki” – to tytuł nowego tomiku wierszy dla dzieci Janiny Solińskiej z Wąsosza.
JAROSŁAW Osicki z Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży został laureatem tytułu „Instruktor Roku” w 35. Ogólnopolskim Konkursie „Bliżej Teatru 2002”.
KWARTET Saksofonowy z Państwowej Szkoły Muzycznej w Łomży został laureatem III nagrody Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego w Szczecinie.
UKAZAŁ się ostatni numer bezpłatnego tygodnika „Wieści Powiatowe” w Grajewie; samorząd odmówił dalszego finansowania gazety.
TEATR Młodych „Divadlo” z Kolna zaprezentował kolejna premierę – „Człowiek, śmierć i sąd” przygotowany przez dziewięcioro gimnazjalistów.
PO RAZ pierwszy od wielu lat, w pierwszym kwartale b.r. szpital powiatowy w Zambrowie osiągnął dodatki wynik finansowy.
SAMORZĄD Stawisk planuje budowę spalarni w pobliżu wsi Chmielewo.
NAD zalewem w Stawiskach powstanie nowy ośrodek rekreacyjny.
RYSZARD Chrostowski został nowym prezesem Łomżyńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
DZIEWIĘĆ osób, w tym pracownika Urzędu Skarbowego w Łomży zatrzymała prokuratura pod zarzutem udziału w aferze paliwowej.
RADNY Zbigniew Lipski zażądał od prezydenta Łomży Jerzego Brzezińskiego bilingu rozmów ze służbowego telefonu komórkowego, w związku z jego udziałem w plebiscycie „Osobowość Roku” zorganizowanym przez „Gazetę Współczesną”.
„SEREK wiejski” – najsłynniejszy twarogowy produkt Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy powstaje na zupełnie nowej linii technologicznej.
PŁONĘŁO kilkaset hektarów trzcinowisk i łąk w Biebrzańskim Parku Narodowym.
CZTERY lata wezwań i upomnień zajęło łomżyńskiej Straży Miejskiej nakłonienie władz Polskich Kolei Państwowych do posprzątania około 2 ha terenów, administrowanych przez PKP w centrum Łomży.
RADNI pow. łomżyńskiego po raz kolejny odrzucili wniosek lekarzy z Przychodni Rejonowej nr 3 o wynajęcie lokali przy ul. Wyszyńskiego 3. Zignorowali również wniosek radnych miejskich o unormowanie sytuacji lokalowej służby zdrowia na terenie miasta.
JANUSZ Czarny odwołany został przez ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z funkcji dyrektora Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łomży.
BISKUP łomżyński, Stanisław Stefanek potępił wojnę w Iraku, gdyż – jak powiedział – „wali się to wszystko, co z takim trudem budował nurt cywilizacyjny, na czele którego stoi Jan Paweł II”.
ŁOMŻYŃSKIE Targi Pracy „Unia Europejska – Szansa – Młodzież” zorganizowało Centrum Edukacji i Pracy OHP w Łomży.
ŁOMŻYŃSKIE Towarzystwo Naukowe im. Wagów wydało dwie cenne publikacje: „Stosunki polsko-żydowskie w regionie łomżyńskim w XIX i XX wieku” – to materiały z sesji naukowej, oraz „Pasjonatka Ziemi Łomżyńskiej” – biografia zasłużonej łomżynianki – Heleny Czernekowej.
DUŻYM zainteresowaniem mieszkańców Łomży cieszyła się akcja „Świąteczny koszyk” zorganizowana przez restaurację „Pod Łosiem” i bar „Matysiaki” w Łomży.
NA 47 MILIONÓW złotych oszacowane zostały zobowiązania zlikwidowanej przed kilku laty spółki „Łomżyńska Bawełna NAREW” wobec wierzycieli.
3 TYSIĄCE bochenków chleba na dobę będzie wypiekać nowa piekarnia w Rogienicach Wielkich (gm. Mały Płock).
ZMARŁ Janusz Redlin – były prezes Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Łomży.
MUZEUM regionalne tworzą uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Przytułach.
KOLNEŃSCY gimnazjaliści zbierali pieniądze na pomoc swoim rówieśnikom z Afryki.
PO RAZ kolejny władze Wysokiego Mazowieckiego unieważniły przetarg na adaptację niedokończonego internatu na budynek mieszkalny.
RZĄD Danii zamierza udzielić Łomży 1,5 mln zł dofinansowania na budowę nowoczesnej kompostowni, pozwalającej zagospodarować wszystkie stałe odpady z oczyszczalni ścieków.
PODCZAS pierwszej wiosennej akcji strażnicy Państwowej Straży Rybackiej z Łomży zatrzymali siedmiu kłusowników nad Narwią, rzeką Ełk i Jeziorem Toczyłowskim.
W ŁOMŻY zatrzymano mężczyznę podejrzanego o podawanie się za funkcjonariusza policji i wyłudzanie pieniędzy od mieszkańców miasta.
W KWIETNIU nie miał pracy co czwarty mieszkaniec Łomży.
DWA miliony strat zanotowało w ubiegłym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży.
„MLEKOVITA” – jedna z najlepszych w kraju spółdzielni mleczarskich z Wysokiego Mazowieckiego uruchomiła nową fabrykę masła półtłustego, mixów i margaryn.
12 PROMILI alkoholu miał we krwi mężczyzna, który w marcu spowodował wybuch gazu w kamienicy przy ul. Bernatowicza i zginął na miejscu.
FUNDACJA Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zadecydowała o zakupie inkubatora transportowego dla Oddziału Noworodków i Wcześniaków Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.
REGIONALNA Izba Obrachunkowa w Białymstoku uznała, że radni miejscy w Łomży nie mieli prawa ingerować w propozycję tegorocznego budżetu zaprezentowaną przez prezydenta Jerzego Brzezińskiego. Radni odwołali się od tej decyzji, po czym prezydent wycofał swoją skargę do RIO, w konsekwencji czego budżet został zatwierdzony.
TROJE młodych ludzi zginęło w wypadku samochodowym koło wsi Janczewo na drodze Piątnica – Jedwabne.
28 UCZNIÓW z klasy maturalnej Liceum Technicznego w Łomży uczestniczyło w maratonie przedmaturalnym: przez 24 godziny przypominali sobie wiedzę z języka polskiego i matematyki.
WYŻSZA Szkoła Agrobiznesu w Łomży znalazła się na czwartym miejscu w Polsce w rankingu niepaństwowych uczelni, zorganizowanym przez „Rzeczpospolitą” i „Perspektywy”.
PROF. Roman Zbigniew Engler – rektor WSA oraz Yasmine Mellent – przedstawicielka sieci hoteli ze Stanów Zjednoczonych podpisali umowę w sprawie praktyk studenckich dla słuchaczy z łomżyńskiej uczelni.
URSZULA Szczechowska z Kolna zajęła III miejsce podczas IV Międzynarodowych Mistrzostw Fryzjerów w Lubartowie.
MIESZKAŃCY wsi Kostry Noski (gm. Nowe Piekuty) zwrócili się do Stowarzyszenia „Edukator” w Łomży o poprowadzenie likwidowanej przez samorząd szkoły podstawowej.
W ZAKŁADZIE Karnym w Czerwonym Borze oddano do użytku kaplicę urządzoną i wyposażoną przez więźniów.
PO RAZ piąty na trasach biegowych w Marianowie odbył się Memoriał im. Jana Steca. Uczestniczyło w nim ponad 400 zawodników.
PROGRAM „Lokalni Partnerzy” realizować będzie na terenie miasta i powiatu Stowarzyszenie „Szkoła Liderów” z Warszawy.
KARĘ 6 lat pozbawienia wolności wymierzył łomżyński sąd mieszkańcowi Kolna, który w październiku ub. r. po alkoholowej sprzeczce uderzył widelcem w szczękę Mieczysława S., powodując przecięcie tętnicy szyjnej i jego zgon.
W KOLNIE powstaje trzecie liceum ogólnokształcące.
BLISKO 6 tys. plantatorów ma dostarczyć w tegorocznym sezonie do spółki PEPEES w Łomży ponad 250 tys. ton ziemniaków.
55-LECIE istnienia obchodzi Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży.
W ŁOMŻY gościł główny negocjator Polski z Unią Europejską Jan Truszczyński, który stwierdził, że jego mama pochodzi z Łomży.
PŁETWONURKOWIE z Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego badają dno Narwi w Łomży. Odkryli m.in. pozostałości drewnianego mostu w pobliżu tzw. plaży żydowskiej. Zamierzają zlokalizować ślady dawnego portu rzecznego.
W JEDWABNEM, po długiej walce z chorobą nowotworową, zmarł ks. prałat Edward Orłowski – diecezjalny duszpasterz rolników, znany z obrony mieszkańców Jedwabnego przed oskarżeniami o mordowanie Żydów podczas ostatniej wojny. Miał 72 lata. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczyli: arcybiskup Juliusz Paetz i biskup Stanisław Stefanek.
17 TEATRÓW amatorskich z całego kraju wzięło udział w I Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „Tumult 2003”, zorganizowanym przez MDK-DŚT w Łomży.
W ŁOMŻYŃSKIM szpitalu zmarł 75-letni mężczyzna, który prawdopodobnie przez 3 lata żył z zaszytą w brzuchu podczas operacji chustą chirurgiczną.
WYPUSZCZENIEM ponad 600 gołębi uczczono w Łomży święto 1 maja.
UROCZYSTA odprawa pocztów sztandarowych na Placu papieża Jana Pawła II rozpoczęła tegoroczne obchody Święta 3 maja w Łomży. W Konarzycach po remoncie oddano do użytku Szkołę Podstawową, nadając jej imię ppor. Jadwigi Dziekońskiej oraz sztandar. W mieście i okolicach odbyły się tradycyjne majówki.
W GMINIE Zbójna zanotowano pierwszy tej wiosny atak wilków. Zwierzęta zagryzły na pastwisku jałówkę, a trzy inne pokaleczyły na tyle groźnie, że trzeba je było zabić.
RADNI zatwierdzili decyzję prezydenta miasta o likwidacji przedszkoli nr 6 i 12 w Łomży.
PO RAZ pierwszy od wielu lat, tegorocznym maturom w Łomży nie towarzyszyły kwitnące kasztany.
W ŁOMŻY odbyła się kolejna edycja Dni Kultury Chrześcijańskiej, przygotowana głównie przez kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego.
SPRZĘT rehabilitacyjny i pomocniczy w ratowaniu życia ofiarom wypadków drogowych o wartości ponad 5 tys. złotych przekazało szpitalowi wojewódzkiemu Stowarzyszenie „Bezpieczna Ziemia Łomżyńska”.
NA KOLEJNYM zjeździe spotkali się absolwenci Technikum Weterynaryjnego w Łomży.
BISKUP Stanisław Stefanek odsłonił i poświęcił w Jedwabnem Pomnik Sybiraków.
91-LETNI Czesław Bagiński z Wizny jest najstarszym strażakiem na Podlasiu: spędził w mundurze 72 lata i twierdzi, że jeszcze dziś za strażakami poszedłby piechotą choćby nawet do Ameryki!
JERZY Chaberek z Łomży zdobył II nagrodę w IV Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Parki narodowe”.
CZWARTĄ edycję Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza ogłosiła Miejska BIblioteka Publiczna w Łomży.
KOLEJNY Marsz Szlakiem Bojowym 33 Pułku Strzelców Kurpiowskich zorganizowała 11. Harcerska Drużyna Specjalnościowa „Exodus”.
LICZNE rzesze mieszkańców Łomży i całej diecezji odwiedziły biskupa Stanisława Stefanka z życzeniami z okazji Jego imienin.
NAJLEPSZA w kraju w telewizyjnym „Euroquizie” okazała się reprezentacja Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łomży.
REPREZENTACJE 12 placówek opiekuńczo-wychowawczych uczestniczyły w II Łomżyńskiej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych, zorganizowanej przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej.
ZESPÓŁ Muzyki dawnej Voci Unite z Łomży koncertował na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas podsumowania ogólnopolskich konkursów o Unii Europejskiej.
PIĘCIU mieszkańców Łomży w wieku od 20 do 30 lat odpowiada przed sądem za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się m.in. wymuszaniem haraczy.
WŚRÓD sześciu „superszkół” w konkursie zorganizowanym przez redakcję „Super Expressu” znalazło się gimnazjum z Piątnicy.
JAN Lisiecki został ponownie przewodniczącym Zarządu Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
DROGĘ powiatową Szablak – Nowogród budują władze pow. łomżyńskiego w ramach unijnego programu pomocowego Sapard.
STOWARZYSZENIE Kobiet z Problemem Onkologicznym w Łomży zorganizowało już po raz szósty Czerwcowe Dni Walki z Rakiem.
KATARZYNA Zachwatowicz – Jasieńska z Warszawy, Sławomir Borowy z Łomży oraz Inspektorat PZU z Białegostoku – to tegoroczni laureaci „Bursztynowego Kierca” przyznawanego przez Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży.
DYREKCJA Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi była współorganizatorem IV Sztafety Rowerowej Obszarów Chronionych Województwa Podlaskiego.
LIKWIDACJĄ zagrożona jest jedyna w Łomży noclegownia dla bezdomnych. Polski Komitet Pomocy Społecznej nie ma pieniędzy na jej prowadzenie.
PONAD 200 hektarów byłego poligonu Czerwony Bór zalesi w tym roku Nadleśnictwo Łomża.
„SKLEP z zabawkami” – przedstawienie Łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora w reż. Jarosława Antoniuka otrzymało nagrodę za scenografię autorstwa Haliny Zalewskiej-Słobodzianek na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Banja Luce (Bośnia i Hercegowina). Nagrodę za kreację aktorską otrzymała Beata Antoniuk.
RADA Miejska nadała godność Honorowego Obywatela Łomży Tadeuszowi Chachajowi – dyrektorowi i kierownikowi artystycznemu Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej.
12 DIAKONÓW z Wyższego Seminarium Duchownego otrzymało święcenia kapłańskie z rąk ordynariusza diecezji, bp. Stanisława Stefanka. W całej diecezji pracuje obecnie 540 księży.
UKAZAŁ się „Słownik biograficzny białostocko-łomżyński” zawierający informacje o nieżyjących już, zasłużonych dla regionu postaciach.
ŁOMŻA w Europie! W referendum akcesyjnym wzięło udział 57 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców miasta. Aż ponad 80 proc. powiedziało Europie „tak”.
KATOLICKIE Liceum Ogólnokształcące im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego stało się szkołą publiczną, co oznacza m.in. że uczniowie nie będą płacić czesnego. Od września jej organem prowadzącym będzie Diecezja Łomżyńska.
URZĄD Skarbowy w Łomży obchodzi 20-lecie powstania.
85 LAT istnienia świętowała Ochotnicza Straż Pożarna w Borkowie pod Kolnem.
BISKUP Tadeusz Zawistowski udzielił sakramentu bierzmowania 246 młodym mieszkańcom Kolna.
KILKA tysięcy mieszkańców Łomży bawiło się na rodzinnym festynie Studia Lato Radia Białystok. Gwiazdą spotkania był zespół „T.Love”.
BOGDAN Duchnowski – historyk i dziennikarz z Łomży opublikował swoją pierwszą książkę. „Śmierć i dola” jest zbiorem reportaży. „To proza wspomnieniowa ważna dla naszych czasów (czy tylko naszych?” – napisał we wstępie do publikacji wydanej przez Wyższą Szkołę Agrobiznesu Zdzisław Tadeusz Łączkowski.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę