Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

Mikołajkowy Zlot w Czyżewie. 5 grudnia 2008

5 – 6 grudnia 2008 Czyżew

W dniach 5 – 6 grudnia 2008 r. Czyżew stał się po raz pierwszy miejscem harcerskiego spotkania, gromadzącego drużyny harcerskie i gromady zuchowe Komendy Hufca Nadnarwiańskiego w Łomży. Takie spotkania organizowane są po to, aby zintegrować środowisko harcerskie, rozpropagować idee harcerstwa, nauczyć młodych ludzi zdrowego, aktywnego i mądrego wypoczynku.

Pierwszy czyżewski zlot zorganizowały drużyny: 3 Drużyna Harcerska im. Szarych Szeregów z dh Anną Walaszek, 6 Drużyna Harcerzy Starszych im. Sybiraków z dh Jolantą Wajszczyk, 8 Czyżewska Drużyna Wędrownicza z dh Małgorzatą Jaźwińską i dh Anną Łapińską. Dachu nad głową zlotowym gościom udzielili dyrektorzy szkół: szkoły podstawowej pani Anna Sienicka i pan Radosław Sienicki oraz gimnazjum pan Robert Skłodowski.

Ideą przewodnią zlotu było zapoznanie z historią Związku Harcerstwa Polskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali zadania przedzlotowe: wykonać czapkę Mikołaja, przygotować scenkę o tradycji mikołajkowej oraz kartkę do kroniki, przywieźć dobry humor. Z tym wszystkim przybyli harcerze z Zambrowa, Łomży, Rosochatego, Jedwabnego, a także drużyna z Ostrowi Mazowieckiej (ościenny hufiec). Ponieważ św. Mikołaj był głównym bohaterem zlotu, od początku zawładnął wszystkimi jego uczestnikami w czerwonych czapkach i wprowadził radosną atmosferę, również z powodu przyjacielskich spotkań, na które zwykle czekają z niecierpliwością wierni bywalcy zlotów.

Piątek, 5 grudnia 2008 r.
16.00 – 17.00 Meldowanie drużyn, zakwaterowanie na sali gimnastycznej
15.30 - 18.00 Apel rozpoczynający zlot
18.00 - 19.30 Wykonanie upominków mikołajkowych
19.30 - 20.30 Kolacja
20.30 – 23.30 Świeczowisko.

Jednym z ważnych obrzędów harcerskich jest spotkanie wokół ognia - ogniska lub świeczowiska. Ognisko łączy ludzi, jest pięknym, pełnym energii i uroku obrzędem harcerskim, refleksyjnym spotkaniem wypełnionym śpiewem i gawędą. Kto kiedykolwiek był harcerzem, do końca życia zachował w pamięci niezwykły urok wieczornych ognisk. Na naszym zlocie przy świeczowisku rozegrano też zawody na wesołym torze przeszkód oraz zaprezentowano scenki o tradycjach związanych ze św. Mikołajem. Oczywiście nie zabrakło śpiewu przy akompaniamencie gitary. Później niewiele było spania, bo jakże można przespać okazję do nocnych harcerskich rozmów, wymiany doświadczeń, czy zrobienia kolegom wesołego psikusa.

Sobota, 6 grudnia 2008 r.
8.00 - 9.00 Pobudka, toaleta, śniadanie
9.00 – 10.30 Apel, bieg patrolowy
11.00 – 12.00 Obiad
12.30 – 14.00 Spotkanie z kombatantami i instruktorami harcerstwa
14.00 – 15.30 Apel kończący zlot.

Tak jak na wszystkich zlotach, nasi goście poznawali miejscowość gospodarzy na sobotnim biegu patrolowym po ulicach Czyżewa. Była to też okazja do zaprezentowania harcerzy w środowisku. Ważnym punktem programu zlotu było spotkanie z kombatantami i instruktorami harcerstwa. Na tę uroczystość przybyli, jak zawsze niezawodni, członkowie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Warszawie, pani dr Idalia Kubica harcmistrz, pan Włodzimierz Dusiewicz harcmistrz, przedstawiciele Związku Sybiraków w Czyżewie, instruktorzy ZHP oraz główny organizator – druhna komendantka Komendy Hufca Dorota Górska. Goście z Warszawy przywieźli od Muzeum Powstania Warszawskiego prezenty w postaci gier edukacyjnych o Powstaniu Warszawskim oraz opracowań historycznych.

Zgromadzeni wokół ognia harcerze i goście obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą historii ZHP. Wędrówce po zawiłych ścieżkach historii harcerstwa polskiego towarzyszył wspólny śpiew piosenek harcerskich i powstańczych. Lirycznym akcentem prezentacji była część artystyczna o Szarych Szeregach i Powstaniu Warszawskim.

Pod lilijką harcerską - głównym akcentem dekoracji miejsca spotkania - harcerze składali ogień symbolizujący ideę ruchu skautowskiego stworzonego przez Roberta Baden – Powella, uczcili twórców harcerstwa polskiego oraz ofiarę życia harcerzy i instruktorów Szarych Szeregów, poległych w czasie II wojny światowej. Ogień też był symbolem życia organizacji harcerskiej.

Później zaprezentowany został film edukacyjny Włodzimierza Dusiewicza „Bojowe Szkoły”. Jego autor w postaci gawędy opowiedział historię hymnu „Szkół Bojowych” (średnia grupa w strukturach „Szarych Szeregów”) oraz podzielił się wspomnieniami z czasów powstania i okupacji. Spotkanie zakończyło się tradycyjnie zaśpiewanym przyrzeczeniem harcerskim „Bratnie słowo sobie dajem” oraz „iskierką”.

Mikołajkowy motyw przewodni zlotu uwieńczony został obdarowaniem harcerzy i zuchów słodyczami. Zlot był nie tylko wesołym spotkaniem braci harcerskiej, pozostawił również refleksję związaną z patriotycznymi ideałami. Harcerze z Czyżewa mają przyjaciół wśród miejscowej społeczności i zwykle otrzymują pomoc w organizowanych przez siebie akcjach. Tak było i teraz. Dziękujemy sponsorom: Farm Food - Oddział Czyżew Osada i panu Stanisławowi Ostaszewskiemu.

phm Halina Lipińska

Aleksander Kamiński
„Kamyk na szaniec” Testament


„Jeżeli mam swe życzenie przekazać młodym dnia dzisiejszego – tym, którzy mnie rozumieją – to nade wszystko życzę, aby coraz silniej odczuwali smak „dawania”, a coraz słabiej - smak „brania”. Dawania bliskim i dalekim, znajomym i nieznajomym, żyjącym i tym, którzy żyć będą kiedyś. W dawaniu bowiem rośnie prawdziwa radość życia.”

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
e-mail hufca:
lomza@zhp.pl


Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63


Dane finansowe
Numer konta: Alior Bank 19 2490 0005 0000 4500 7571 1446
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę