Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@

„CHOCHLIKI” ze Sławca docenione OSKAREM KURPIOWSKIM!!!

Na wniosek Zarządu Ogniska Związku Nauczycielstwa Polskiego Gminy Nowogród Kapituła Nagrody Prezesa Związku Kurpiów, przyznała „CHOCHLIKOM” KURPIKA 2013 w kategorii Edukacja Regionalna. 7 kwietnia 2014r. w Ostrołęckim Centrum Kultury odbyła się XIII GALA wręczania KURPIKÓW.

KURPIKI – to nagroda Prezesa Związku Kurpiów za ochronę dziedzictwa kulturowego, budzenie tożsamości i pracę na rzecz wszechstronnego rozwoju regionu kurpiowskiego wręczana od 2001r. Nagroda ta nazywana jest również kurpiowskimi oskarami.

Statuetka wręczana jest w 10 kategoriach, między innymi: talent, nauka i pióro, muzyka i taniec, twórczość ludowa, edukacja regionalna, działalność publiczna, pracodawca, promowanie regionu, budzenie tożsamości,  ochrona dziedzictwa kulturowego.

Tegoroczny KURPIK 2013 w kategorii EDUKACJA REGIONALNA, decyzją Kapituły, trafił w ręce Koła Teatralnego „CHOCHLIKI”, działającego w Szkole Podstawowej im. Hanki Bielickiej w Sławcu. Podczas uroczystej gali młodym aktorom wręczył ją osobiście prezes Związku Kurpiów Pan Mirosław Grzyb.         

Koło Teatralne „CHOCHLIKI” istnieje od 1998 roku, założone i prowadzone przez Panią Jadwigę Sosnowską. Od wielu lat w pracę koła swoje serce wkłada również Pan Jacek Sokołowski.

W tym roku koło obchodzi 16-lecie działalności i 11-lecie kultywowania starej tradycji kolędowania. 

W zajęciach teatralnych uczestniczą chętni uczniowie z kl. II-VI. Spotkania odbywają się raz w tygodniu, lub częściej, jeśli jest taka potrzeba. Od początku istnienia koła odbyło się około 40 premier różno­rodnych przedstawień.

„CHOCHLIKI” wielokrotnie zaznaczyły swoją obecność na przeglądach i konkursach szcze­bla powiatowego i wojewódzkiego. Zdolności aktorskie i praca włożona w przygotowanie repertuaru zo­stały wy­soko ocenione przez jurorów.

Sukcesy jakie koło osiągnęło są znaczące:

  • II miejsce w Powiatowym Przeglądzie Teatrów Wiejskich i Obrzędowych – Łomża - rok 2003,
  • I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie „Poznajemy Teatr” organizowanym przez TL i A w Łomży – rok 2003,
  • I miejsce w eliminacjach Podlaskiego Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży – Łomża - rok 2003,
  • Wyróżnienie na Podlaskim Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży Szkolnej – Białystok - rok 2003,
  • II miejsce w Powiatowym Przeglądzie Teatrów Wiejskich i Obrzędowych – Łomża - rok 2005,
  • III miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Wiejskich i Obrzędowych – Łomża - rok 2006,
  • I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych i Jasełkowych – Łomża - rok 2007,
  • II miejsce w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych i Jasełkowych – Łomża - rok 2007,
  • III miejsce w  XXIV Wojewódzkim Spotkaniu Zespołów Kolędniczych - Hajnówka – rok 2007,
  • I miejsce w Gminnym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych, Jasełek i Pastorałek – Nowogród – rok 2008,
  • II miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Wiejskich i Obrzędowych – Łomża - rok 2008,
  • III miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Wiejskich i Obrzędowych – Łomża - rok 2008, 
  • III miejsce w Gminnym Przeglądzie Teatrów Wiejskich i Obrzędowych - Nowogród – rok 2010,
  • Wyróżnienie w Przeglądzie Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego – Łomża – rok 2010,
  • Wyróżnienie w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych i Jasełkowych – Łomża - rok 2011,
  • Nagroda w kategorii zespołów kolędniczych za przedstawienie „KOLĘDOWANIE Z KOZĄ” w Powiatowym Przeglądzie Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Łomża 2013,
  • I miejsce w kategorii zespołów dziecięco-młodzieżowych na XXVII Wojewódzkich Spotkaniach Zespołów Kolędniczych - Hajnówka 2013, za przedstawienie „KOLĘDOWANIE Z KOZĄ”,
  • III miejsce w kategorii grup teatralnych tradycyjnych na PRZEGLĄDZIE TEATRÓW WIEJSKICH I OBRZĘDOWYCH WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO 2014.  

Przygotowywanie przedstawień i praca z tekstem literackim to znacząca, ale nie jedyna płaszczyzna działa­nia koła teatralnego „CHOCHLIKI”. Ma ono również swój udział w kultywowaniu tradycji i obrzędów ludo­wych, które odchodzą w zapomnienie.

A że jest to ważne dla naszej kultury świadczą o tym słowa naszego Papieża Jana Pawła II,  który nawoływał Polaków: „by strzegli swych wartości i tego dziedzictwa, które stanowi o ich tożsamości”.

Żeby zachować te piękne, polskie tradycje i zaszczepiać je w młodym pokoleniu, od jedenastu lat, Koło Teatralne „CHOCHLIKI” kultywuje starą tradycję kolędowania.

Młodzież, w okresie ferii zimowych, odwiedza mieszkańców okolicznych wsi w gminie Nowogród  z przedstawieniem „Po kolędzie”. W tych miejscowościach pojawia się kilkunastoosobowa grupa kolędników z gwiazdą, kozą lub z szopką. Wśród kolędników są figlarne diabły, śmierć z kosą, czasami dobre anioły. W ciągu jedenastu lat kolędnicy odwiedzili około 700 gospodarstw. Wszędzie są przyjmowani bardzo życzliwie i obdaro­wywani zarówno słodyczami jak i drobnymi kwotami pieniężnymi. Gospodynie w przeddzień przygotowują specjalne wypieki aby godnie przyjąć kolędników niosących radosną nowinę. Najcieplej przyjmują kolędników najstarsi mieszkańcy. Niejednokrotnie są oni dla nich jedynymi, którzy wnoszą w ich zatroskane życie odro­binę radości. Zawsze proszą, aby pamiętać o nich w następnym roku, co też młodzi kolędnicy z chęcią czy­nią.

Kultywowana przez koło tradycja zapewnia przetrwanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego, zachowanie, zabezpieczenie, promowanie oraz wzmacnianie i przekazywanie go następnym pokoleniom. Dziedzictwo to tworzy tożsamość małej ojczyzny, bogactwo kulturowe Polski, kształtuje, wzbogaca i pobudza, przyczynia się do wzrostu poczucia własnej tożsamości oraz poszanowania dla różnorodności kulturowej.

Tradycyjnym kolędowaniem „CHOCHLIKÓW” zainteresował się Narodowy Instytut Dziedzictwa!!! Zespół ds. Ochrony Tradycji Kultury NID umieścił to tradycyjne kolędowanie na portalu "Niematerialne", administrowanym przez NID. Jest on miejscem, w którym znaleźć można wszelkie informacje dotyczące zagadnień związanych z tematyką dziedzictwa niematerialnego i jego ochroną w Polsce, w myśl ratyfikowanej w 2011 r. przez nasz kraj Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003r.

Działania Koła Teatralnego „CHOCHLIKI” znakomicie wpisują się w ideę podpisanej przez Polskę 16 sierpnia 2011 roku Konwencji UNESCO o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Wszystkim obecnym i byłym członkom Koła Teatralnego "CHOCHLIKI" składamy serdeczne GRATULACJE!!!

-------------------------------------------------------------------------

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła zgłoszona została do konkursu Szkoła z Tradycją. Nasz projekt nosi nazwę „TRADYCJA TO NASZE DZIEDZICTWO - HEJ KOLĘDA, KOLĘDA!!!”.

 
PROSIMY!!!
ZAGŁOSUJ NA NASZ PROJEKT!!!


LINK DO GŁOSOWANIA - http://szkolaztradycja.org/projekty/tradycja-to-nasze-dziedzictwo-hej-koleda-koleda.html

 

KONKURS POLEGA NA GŁOSOWANIU INTERNETOWYM.
GŁOSOWAĆ MOŻNA DO 31.05.2014.
NASZ PROJEKT NAZYWA SIĘ  

„TRADYCJA TO NASZE DZIEDZICTWO - HEJ KOLĘDA, KOLĘDA!!!”

Szkoła Podstawowa im. Hanki Bielickiej w Sławcu

 

JS@JS

Fot. JS

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Zarząd Oddziału
pon, 14 kwietnia 2014 17:15
Data ostatniej edycji: pt, 18 kwietnia 2014 19:23:39

 












 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę