Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Jak dbać o buty ze skóry naturalnej? Pielęgnacja skórzanych butów krok po kroku

Aby buty skórzane na długo zachowały swój dobry wygląd i służyły przez kilka dobrych sezonów, należy o nie odpowiednio dbać. Nieodpowiednio pielęgnowane, szybko tracą swój blask, robią się matowe i zaczynają pękać. Jak powinna wyglądać pielęgnacja butów ze skóry naturalnej? Główną zasadą jest odpowiednie czyszczenie i regularna impregnacja. Każdy rodzaj skóry wymaga jednak nieco innego podejścia.

Etap 1: Czyszczenie butów ze skóry naturalnej

Regularne czyszczenie butów z kurzu i zabrudzeń jest pierwszym krokiem, który istotnie wpływa na żywotność obuwia. Czyszczenie najlepiej wykonywać od razu po przyjściu do domu, zwłaszcza, gdy dopadła nas ulewa lub trafiliśmy na błoto pośniegowe. Buty ze skóry naturalnej licowej, nubukowej, zamszowej, lakierowanej będą wymagać różnych metod pielęgnacji. 

Czyszczenie butów ze skóry lakierowanej

Skóra lakierowana jest stosunkowo łatwa w czyszczeniu. Buty ze skóry lakierowanej, np. takie skórzane półbuty lakierowane, należy czyścić za pomocą zwilżonej szmatki. Niektórzy rekomendują zwilżenie szmatki w mleku. Następnie delikatnymi, okrężnymi ruchami przecieramy obuwie, aż do momentu usunięcia wszystkich zabrudzeń. Buty pozostawiamy do wyschnięcia, najlepiej w przewiewnym miejscu i z dala od źródeł ciepła

Czyszczenie butów ze skóry nubukowej i zamszowej

Buty z nubuku oraz zamszu najlepiej czyści się za pomocą specjalnej szczoteczki, która pomaga wyczesać brud spod włosia i pozwala utrzymać włókna w dobrym stanie. Drobne plamy i zabrudzenia można usunąć, delikatnie pocierając zmoczoną i wykręconą szmatkę. 

Czyszczenie butów ze skóry licowej

Do pielęgnacji skóry licowej, podobnie jak lakierowanej, najlepiej sprawdzi się miękka, zwilżona ściereczka lub szczotka do skóry, która pozwoli usunąć powierzchowny brud. W przypadku większych zabrudzeń można nałożyć na szmatkę niewielką ilość specjalnego mydła do czyszczenia skór naturalnych lub delikatnego szamponu. Ważne, aby unikać nadmiernego moczenia skóry. 

Więcej na temat pielęgnacji obuwia ze skóry licowej przeczytasz w artykule na blogu kulig.pl: Jak pielęgnować obuwie ze skóry licowej? 

Etap 2: Konserwacja i impregnacja skórzanego obuwia 

Dopiero gdy buty są wyczyszczone z kurzu i zabrudzeń oraz wysuszone, możemy przejść do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Kolejnym krokiem powinna być impregnacja naturalnej skóry. Właściwa impregnacja i konserwacja chroni obuwie przed dwoma największymi wrogami, czyli przemakaniem spowodowanym wodą oraz przesuszaniem, które może prowadzić do pękania skóry. 

Czym właściwie jest impregnacja? Jest to proces zabezpieczania i konserwacji wyrobów ze skóry naturalnej, mający na celu przedłużenie ich trwałości i zachowanie atrakcyjnego wyglądu. Polega na nałożeniu specjalnych preparatów impregnujących, które tworzą powłokę ochronną na powierzchni skóry. Nie wolno mylić impregnacji z czyszczeniem. 

Do impregnacji obuwia skórzanego służą specjalne pasty, kremy, woski, a nawet spraye do pielęgnacji skórzanych butów. Wybór odpowiedniego środka do impregnacji skóry warto skonsultować ze sprzedawcą i dobrać pod kątem rodzaju skóry. Pastę do butów najlepiej nakładać szczotką lub miękką szczoteczką. Na rynku dostępne są specjalne preparaty w postaci aplikatora, które są wygodne i szybkie w użyciu. Impregnaty w sprayu są zazwyczaj najłatwiejsze w aplikacji i pozwalają równomiernie pokryć powierzchnię skóry. 

Kolor środka do impregnacji należy dobrać do koloru skóry lub zdecydować się na preparat bezbarwny.

Jak często impregnować buty ze skóry naturalnej? 

Aby cieszyć się ich dobrym stanem przez długi czas, zabieg ten należy wykonać przynajmniej raz w miesiącu. Niestety nie wystarczy nałożyć powłoki ochronnej tylko raz w roku np. przed jesienią czy zimą. 

Etap 3: Nabłyszczanie i polerowanie skórzanych butów

Ostatnim krokiem pielęgnacyjnym jest nabłyszczanie i polerowanie obuwia skórzanego. Zabieg ten dotyczy butów wykonanych ze skóry lakierowanej. Odpowiednio wykonany nada skórze głęboki, lśniący połysk, a także dodatkowo zapobiegnie jej pękaniu. Efektowny połysk butom lakierowanym zapewni specjalna szczotka do butów tzw. połyskówka. Do polerowania możemy także użyć bezbarwnego kremu z dodatkiem wosku oraz ściereczki flanelowej. 

Jak czyścić buty od środka?

Do wyczyszczenia wnętrza butów skórzanych można użyć roztworu z ciepłej wody i łagodnego detergentu lub specjalnego środka do czyszczenia obuwia. Miękką szmatkę lub gąbkę zanurzamy w roztworze, dobrze ją wyciskamy, aby była wilgotna, ale nie kapiąca i delikatnie przecieramy wnętrze buta. Starajmy się przy tym nie przemoczyć wnętrza, ponieważ to może wydłużyć czas suszenia i potencjalnie uszkodzić but.

Czy buty skórzane można prać w pralce?

Butów skórzanych nie zaleca się prać w pralce, ponieważ może to doprowadzić do ich nieodwracalnego zniszczenia. Skóra jest materiałem pochodzenia naturalnego, który nie lubi kontaktu z wodą, wysokich temperatur i wirowania podczas prania. Pranie butów skórzanych w pralce może spowodować pękanie skóry, odkształcenie cholewki, odbarwienia, a nawet odklejenie podeszwy. 

Wysokiej jakości buty ze skóry naturalnej zakupisz w sklepie internetowym kulig.pl

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę