Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

List Prezesa ZNP do nauczycieli

DOTYCZĄCY WYNIKÓW BADAŃ PISA Szanowne Nauczycielki i Nauczyciele, 6 grudnia 2010 r. ogłoszono wyniki najbardziej prestiżowych badań porównawczych w edukacji, czyli kolejnej edycji badań PISA (The Programme for International Student Assessment).

Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów bada wiedzę, umiejętności i postawy 15 latków w zakresie szeroko rozumianego czytania, matematyki i nauk przyrodniczych (traktowanych nie jako przedmioty szkolne, ale jako dziedziny przydatne wszystkim do życia w nowoczesnym społeczeństwie i poruszania się na wspólczesnym rynku pracy). Wiek uczniów został wybrany nieprzypadkowo, bowiem w większości krajów zbiega się on z zakończeniem kształcenia obowiązkowego, a uczniowie podejmują decyzje o dalszej karierze edukacyjnej lub zawodowej. Badania organizuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) skupiająca 34 wysoko rozwinięte i demokratyczne kraje świata. Ze względu na prestiż badania oraz własne aspiracje uczestniczą w nim także inne państwa - niezrzeszone w OECD, dlatego w tej edycji PISA uczestniczyło 65 krajów.

Nasi uczniowie zdobyli w PISA 2009 średnio 500 punktów, czyli o 6 punktów więcej niż wynosi średnia dla krajów OECD. Daje nam to 5. wynik wśród krajów UE, 9. w państwach OECD i 12. wśród wszystkich krajów uczestniczących w badaniu! W dziedzinie czytania, matematyki i nauk przyrodniczych Polska zaliczona została do nielicznego grona krajów na świecie, w których w ostatniej dekadzie wyraźnie poprawił się poziom wiedzy i umiejętności  młodzieży kończącej obowiązkową edukację w szkole.
Polska osiągnęła to mimo znacznie niższej pozycji gospodarczej  w UE (mierzonej m.in. poziomem PKB na głowę), niższych wydatków na ucznia, niższych wynagrodzeń nauczycieli oraz niższego poziomu wykształcenia rodziców.

Ten sukces jest więc przede wszystkim zasługą polskiej szkoły. Nigdy nie wątpiłem w to, że nasi uczniów i nauczyciele są w stanie spełnić wszelkie kryteria nie tylko określone przez ekspertów PISA, ale także zapewnić wysoką jakość edukacji. Wyniki badań PISA potwierdzają, że polscy nauczyciele nie zasługują na tak ostrą krytykę, jaką ostatnio kierowali pod ich adresem politycy i publicyści. Potwierdzają także, że pewne minimum bezpieczeństwa w odniesieniu do warunków pracy, jakie zapewnia Karta Nauczyciela, ma istotny wpływ na jakość i poziom edukacji.

Szanowne Nauczycielki i Nauczyciele,

serdecznie gratuluję Wam i Waszym uczniom osiągnięcia tak dobrych efektów. Doskonałym przykładem Waszych starań i nowoczesnych form pracy jest także film przygotowany na zlecenie OECD, który prezentuje najciekawsze i najefektywniejsze systemy edukacyjne w ostatniej dekadzie, a wśród których znalazła się - obok Finlandii, Singapuru i Kanady t- akże Polska. Zapraszam Was do obejrzenie tego 15-minutowego dokumentu na stronie OECD (http://www.pearsonfoundation.org/oecd/poland.html). Jednocześnie pragnę Was poinformować, że OECD zdecydowało się na zorganizowanie w Polsce w lutym 2011 r. międzynarodowej konferencji poświęconej zmianom w systemach edukacji na świecie, gdzie przykład Polski będzie omawiany ze szczególną starannością. Będziemy jak zawsze obszernie informować Was o przebiegu tej konferencji na naszej stronie internetowej i na łamach "Głosu Nauczycielskiego".

Jeszcze raz bardzo dziękuję Wam za wysiłki w zapewnianiu dostępu do powszechnej, dobrej edukacji dla wszystkich i życzę Wam dalszych sukcesów w podnoszeniu jakości edukacji.


Z wyrazami szacunku,

/-/ Sławomir Broniarz
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego

Zarząd Oddziału
pt, 31 grudnia 2010 10:25
Data ostatniej edycji: pt, 31 grudnia 2010 10:31:29

 












 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę