Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Aparat ortodontyczny - odkrywamy tajemnice, obalamy mity

Dbanie o ładny, biały uśmiech znacznie wykracza już poza rutynowe wizyty u stomatologa i poddawanie się koniecznym zabiegom leczenia zębów. Coraz więcej pacjentów, nie tylko młodych, ale i tych dojrzałych, inwestuje w aparat ortodontyczny i odwiedza ortodontę.

  1. Czym zajmuje się ortodonta?
  2. Kiedy udać się do ortodonty?
  3. Kiedy zdecydować się na założenie aparatu ortodontycznego?
  4. Co warto wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego?
  5. Jak wybrać dobrego ortodontę?

 

Kompleksowe leczenie ortodontyczne trwa nawet kilka lat, jednak efekt rekompensuje czas na nie poświęcony. Noszenie aparatu ortodontycznego, choć wymaga poświęceń, pozwala na uzyskanie zdrowego zgryzu i wyrównanie zębów, a co za tym idzie, poprawę wyglądu uzębienia.

 

Czym zajmuje się ortodonta?

 

Lekarz ortodonta to specjalista, który zajmuje się diagnozą i leczeniem wad zgryzu i zębów. Jego praca polega na takim działaniu, które zmierza do skorygowania wadliwego ustawienia szczęk i zębów, co w efekcie poprawia stan zdrowia jamy ustnej, a także wygląd uzębienia. Leczenie ortodontyczne pozwala nie tylko na prawidłowe ustawienie zębów, ale również zapobieganie konieczności poddawania się innemu leczeniu specjalistycznemu, np. protetycznemu.

 

Kiedy udać się do ortodonty?

 

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest jedna - im wcześniej, tym lepiej. Każdy przynajmniej raz powinien skonsultować się z ortodontą, ponieważ wady zgryzu nie zawsze są widoczne, a im szybciej zostaną wykryte i skorygowane, tym krótsze i tańsze będzie leczenie. Podobnie jak w przypadku wizyty stomatologicznej, również pierwsza wizyta u ortodonty powinna się odbyć w wieku dziecięcym. Jeśli rodzice nie zauważą wad zgryzu u dziecka, na konsultację ortodontyczną warto udać się, kiedy dziecko ma 6-7 lat, a nawet wcześniej, w przypadku, w którym taką wizytę zasugeruje stomatolog.

 

Najczęściej ortodonta Szczecin gości w swoim gabinecie pacjentów, którzy zauważyli u siebie wady zgryzu. Konsultacji wymagają nie tylko osoby z zachodzącymi na siebie zębami, ale także pacjenci z tzw. przodo- lub tyłozgryzem, zgryzem otwartym lub szparami między zębami. Wskazaniem do wizyty u ortodonty są też problemy z gryzieniem, wymową lub przeżuwaniem.

 

Kiedy zdecydować się na założenie aparatu ortodontycznego?

 

Aparat ortodontyczny można założyć w niemal każdym momencie i u niemal każdego pacjenta. Nie ma przeciwwskazań, aby aparat nosiły już małe dzieci. Jest to nawet pożądane, jeśli nieprawidłowe ułożenie zębów mlecznych powoduje problemy z wyrastaniem zębów stałych lub nawet hamuje ich wzrost. Wskazaniem są również problemy z mową, na które ogromny wpływ ma właśnie nieprawidłowy zgryz lub nadmiernie cofnięty podbródek. Dobry ortodonta podczas pierwszej wizyty lub po wykonaniu niezbędnych badań, będzie w stanie określić, czy konieczne jest założenie aparatu i jaki jego rodzaj będzie najlepszy dla pacjenta.

 

Co warto wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego?

 

Założenie aparatu ortodontycznego wymaga odpowiedniego przygotowania. Konieczna jest wizyta u stomatologa, który dokona dokładnego przeglądu uzębienia oraz wypełni wszystkie ubytki. Warto również poddać się zabiegowi oczyszczania zębów - wskazany jest skaling oraz piaskowanie. Przed założeniem aparatu konieczne będzie też wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (najczęściej panoramicznego) uzębienia, dzięki któremu ortodonta może zweryfikować ułożenie zębów, również tych zatrzymanych, oraz otaczających ich tkanek. To krok niezbędny do zaplanowania przebiegu leczenia i oszacowania jego kosztów i czasu trwania.

 

Do samego zabiegu założenia aparatu ortodontycznego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Konieczne jest jedynie dokładne oczyszczenie zębów i jamy ustnej. Zabieg założenia aparatu może trwać od 1 do nawet 2h, w zależności od rodzaju zakładanego aparatu i umiejętności ortodonty.

 

Tym, co interesuje każdego pacjenta, jest koszt założenia aparatu ortodontycznego. W przypadku dzieci do 12 roku życia, leczenie ortodontyczne może być darmowe, jednak refundowane są jedynie aparaty ruchome. W przypadku konieczności założenia aparatu stałego, leczenie będzie pełnopłatne. Takiego wyboru nie mają osoby dorosłe i dzieci powyżej 12 r.ż. - w ich przypadku leczenie ortodontyczne nie jest refundowane przez NFZ, a więc pełny koszt leczenia muszą oni pokryć z własnych środków. Chcąc założyć aparat ortodontyczny Szczecin, trzeba przygotować się na pokaźny wydatek. Jeden łuk aparatu metalowego to koszt około 2 tys. zł, natomiast aparaty mniej widoczne są nawet o kilka tysięcy droższe. Do tego należy doliczyć koszt wizyt kontrolnych, które w zależności od gabinetu plasują się na poziomie od 100 do nawet 300 zł za wizytę.

 

Jak wybrać dobrego ortodontę?

 

Skuteczne leczenie ortodontyczne zapewni jedynie dobry orodonta Szczecin, który posiada duże doświadczenie i doskonale wyposażony gabinet w dogodnej dla pacjenta lokalizacji. Pod uwagę trzeba wziąć fakt, że leczenie może trwać nawet kilka lat, a na wizytę trzeba przyjeżdżać co miesiąc. Liczy się także koszt leczenia oraz holistyczne podejście do pacjenta.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę