Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 stycznia 2025 napisz DONOS@

Odszedł twórca radiologii dr Wiesław Wenderlich (+ 80)

Główne zdjęcie
Wiesław Wenderlich (+80)

W nocy ze środy na czwartek zmarł w domu rodzinnym w Łomży dr nauk medycznych Wiesław Wenderlich (+80). Obdarzony rozległą wiedzą i poczuciem humoru radiolog 25 lat pracy lekarskiej poświęcił pacjentom w murach łomżyńskiego szpitala: najpierw w latach 1979 – 1982 jako starszy asystent w Pracowni RTG, zaś od 1982 do 2004 r. jako Kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Doktor był wieloletnim Przewodniczącym Rady Ordynatorów szpitala, do pracy w którym zaprosił go łomżyński lekarz wojewódzki i kolega ze studiów Konstanty Znosko (lat 80). - Doktor Wiesław Wenderlich był ojcem radiologii w powstałym województwie łomżyńskim – wspomina rówieśnika. - Nie było żadnych radiologów, wszyscy Jemu zawdzięczamy specjalizację, uczył i opiekował się...

W wyniku reformy administracyjnej w Polsce – podziału kraju w 1975 r. na 49 województw - jedną ze stolic została Łomża. - Wtedy nie było tu żadnych radiologów – opowiada dr Konstanty Znosko, który przez 11 lat od 1979 do 1990 był lekarzem wojewódzkim. - Razem kończyliśmy studia w AM w Białymstoku, ja zrobiłem specjalizację z internistyki. Kiedy zostałem lekarzem wojewódzkim, do szpitala w Łomży szukałem specjalistów. Zadzwoniłem do Wieśka i przekonałem, żeby zamieszkał  w Łomży, bo mogłem zaoferować Mu mieszkanie i samochód z puli ministerialno-wojewódzkiej.

Zjechał na nartach z Elbrusu na Kaukazie
We wspomnieniu przyjaciela przez ponad pół wieku dr Wiesław Wenderlich jawi się jako przyjazny i pomocny każdemu i we wszystkim, co leżało w Jego gestii, w zakresie kompetencji i możliwości. - Pomagał młodszym lekarzom nie tylko w specjalizacjach, ale robił dodatkowe badania pacjentom w prywatnym gabinecie, odstępując od zapłaty, gdy o pomoc prosili ubodzy – mówi z aprobatą dr Znosko. - Często wyjeżdżaliśmy razem z rodzinami na wczasy latem i zimą, byliśmy na Słowacji, na Krecie, w Turcji. Wiesiek był świetnym narciarzem. Na wycieczce do Związku Radzieckiego, w górach Kaukazu w Rosji i Gruzji, wjechaliśmy całą grupą kolejką linową na Elbrus. To najwyższy szczyt Europy, ponad 5 600 metrów. Kolejka dowoziła na ponad 4 tysięcy metrów. Niektórzy z nas ledwo łapali powietrze z racji wysokości i przestrzeni - on jako jedyny zjechał na nartach z Elbrusa.

Doskonały fachowiec służył radą i pomocą
Związany z Łomżą dokładnie przez połowę życia. Wiesław Wenderlich urodził się 11. maja 1939 r. w Siedlcach. Ukończył w 1966 r. Akademię Medyczną w Białymstoku (obecnie UMB). Pracował dwa lata w ZOZ w Sokółce, a później przez 14 lat w Państwowym Szpitalu Klinicznym Akademii Medycznej w Białymstoku. - Pracował również ponad 9 lat w niepełnym wymiarze czasu pracy w Służbie Więziennej w Olsztynie – wspomina dr Hanna Majewska – Dąbrowska, była wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Przypomina, że w 1989 r. był powołany przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej na członka Komisji Kontroli Zawodowej w Białymstoku. Dr Wenderlich tytuł lekarza specjalisty z radiodiagnostyki uzyskał w 1974 r., stopień doktora nauk medycznych w 1977. Utrzymał  bliskie więzi fachowe, naukowe i osobiste z Zakładem Radiologii AM w Białymstoku, z Zakładem Obrazowania Narządów WSZ w Białymstoku, był w kontakcie z Krajowym Zespołem Specjalistów ds. Radiologii, Medycyny Nuklearnej i Ultrasonografii. 30. kwietnia 2014 r. z okazji jubileuszu 500-lecia szpitalnictwa na Ziemi Łomżyńskiej został wyróżniony odznaczeniem Ministra Zdrowia „Zasłużony dla Ochrony Zdrowia”, jak neonatolog dr Maria Wilińska i nefrolog dr Henryk Perkowski. Jako kierownik Zakładu Radiologii WSZ w Łomży, którego był organizatorem, Doktor Wenderlich dał się poznać jako doskonały fachowiec, wychowawca młodego pokolenia radiologów, człowiek koleżeński, służący radą i pomocą w każdej potrzebie – mówi dr Majewska – Dąbrowska.

Okazywał życzliwość ludziom cierpiącym
Pod Jego kierownictwem uzyskało specjalizację kilkunastu lekarzy radiologów, zorganizowano i wyposażono w sprzęt Pracownię RTG przy ul. Szosa Zambrowska, Pracownię RTG przy Oddziale Chorób Płuc, Pracownię Ultrasonograficzną i Zakład Diagnostyki Obrazowej w nowym szpitalu przy al. Józefa Piłsudskiego. W nekrologu po śmierci Doktora, podpisanym przez dyrekcję Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, pojawią się ważkie słowa o Zmarłym Doktorze Wiesławie Wenderlichu (1939 - 2019): „Wyrażamy uznanie dla Jego doświadczenia, wysokich  kompetencji,  które umiejętnie wykorzystywał na stanowisku pracy, umiejętności kierowania zespołem, a także zwykłej, ludzkiej życzliwości, którą okazywał ludziom cierpiącym. Jego zasługi dla łomżyńskiej radiologii, ale też nieprzeciętne poczucie humoru, atmosfera, którą roztaczał, uczyniły z Niego niezapomnianą postać. Pokolenie, które wykształcił, i ci, którzy z Nim współpracowali, na pewno nie zapomną Jego wkładu w historię naszego szpitala...”.
Wystawienie ciała Ś.P. Doktora w piątek od godziny 15. do 19. w Domu Pogrzebowym Marczyk w Łomży. W Białymstoku msza św. w Katedrze  w sobotę o godz. 12. i pogrzeb na cmentarzu farnym.   

Mirosław R. Derewońko

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę