Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 18 grudnia 2024 napisz DONOS@

Kubek

Wydobyty z Narwi w 1972 roku. Niedaleko mostu w Łomży. Pamiątka z amerykańskiego browaru „Tivoli” w Denver (Kolorado). Czytelny znak firmowy umieszczono w połowie wysokości kubka - nazwę wewnątrz reliefu na fladze, a rozwinięcie: „Tivoli Brewing Company” w otoku utworzonym ze spiętego klamrą pasa. Relief wieńczy korona, nad którą jest data: „1898”. Brzegi pogrubione poprzez wywinięcie metalu, na denku napis: „Solid Copper WB” (lita miedź). Beczułkowaty kubek ma wysokość 9 cm, średnicę 7 cm. Być może jest zgubą jakiegoś łomżyniaka - pracownika Browaru w  Denver (USA)  a może to pamiątka z wizyty zagranicznych fabrykantów w browarze Lutosławskich w Drozdowie? Pamiętamy, że piwo spod Łomży znał cały świat, Ameryka również - m.in. wśród wielu nagród nasz bursztynowy napój odznaczony został wielkim medalem na wystawie przemysłowej w Filadelfii w 1876 r. Historia browarnictwa w Denver to lata 1859 -1969. Niewykluczone, że byli tam pracownicy o polskich korzeniach.  Przez kilka etapów rozwoju odnotowano różne nazwy handlowe, np. w 1900 roku: „John Good, Tivoli Brewery Denver”- czy nazywano go „Janem Dobrym”? Pozostałości browaru Tivoli przetrwały, istnieją dziś jako centrum kulturalno-handlowe. Podobno rozmach przedsięwzięcia ma utrwalony w nazwie związek firmy z jedną z największych atrakcji turystycznych Danii: z parkiem rozrywki „Ogrody Tivoli” w Kopenhadze, które miały stanowić źródło natchnienia także dla słynnego Walta Disney’a -twórcy Disneylandu. Na forum miasta Denver, np. z 2010 r. są wspomnienia internautów, opowieści ich rodziców oraz  opisy wypraw do tajemniczych ruin opustoszałego kompleksu - nazywanego klejnotem architektury Kampanii Piwowarskiej. Odnajdywane są w rodzinnych zbiorach filmy, archiwalne fotografie. Ktoś towarzyszył ojcu przy pracy, pamięta hałas i konserwację potężnych maszyn. Ktoś inny znalazł miedziany dzban z koroną, tworzy kolekcje pamiątek. Łomżyńskie znalezisko z Narwi - liczące sobie 113 lat, może być okazją do nawiązania kontaktu kolekcjonerskiego, próbą zrozumienia jak dbają o zabytki społeczeństwa odliczające  swoją historie nie w tysiącach, a w setkach lat.

 

Bolesław Deptuła
śr, 02 listopada 2011 21:49
Data ostatniej edycji: śr, 16 listopada 2011 12:07:20

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę