Zwyczaje wielkanocne - warsztaty
“Pisanki wielkanocne są ważnym elementem rodzimej sztuki kurpiowskiej, znanej jeszcze na całym terenie. Dawniejsze pisanki pisane woskiem (...) były nieraz prawdziwymi dziełami sztuki. (...) Najwięcej pisanek robiły babki swoim wnuczkom, niekiedy po paręset sztuk.” (w: Adam Chętnik, Twórczość ludowa Kurpiów w dziedzinie sztuki. Polska Sztuka Ludowa, 1964, str. 122.)
Muzeum Północno-Mazowieckie, organizuje w ramach warsztatów etnograficznych z cyklu spotkania p.t. “Akademia Pana Adama” „Zwyczaje wielkanocne na Kurpiach i u sąsiadów”
Zajęcia polegają na zapoznaniu słuchaczy z tradycyjnymi zwyczajami i obyczajami związanymi ze Świętami Wielkanocnymi, w oparciu o materiał wizualny oraz prezentację odpowiednich eksponatów. W ostatniej części spotkania następuje pokaz tradycyjnego zdobienia jaj woskiem i malowania w wywarze z łusek cebuli.
“Dzieci trzymają je krótko, poczem bawią się tłukąc jedną o drugą (cała wygrywa), albo staczają je po pochyłej desce,starając się uderzyć leżącą pisankę pod deską. Po kilku dniach nic nie pozostaje z pracy babek.
(w: Adam Chętnik, Sztuka kurpiowska w okresie wielkanocnym. Polska sztuka ludowa, 1948, str. 15)
Serdecznie zapraszamy do naszego Muzeum przy ul. Dwornej 22 c w dniach od 16 do 27 marca 2015 r. Bliższych informacji udziela i zapisy prowadzi Dział Edukacji i Promocji tel. 86 216 28 16.