Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 24 grudnia 2024 napisz DONOS@

Święto Niepodległości 2007

11 listopad 2007 Łomża

Obchody Święta Niepodległości po harcersku.

Święto Niepodległości to okazja do przekazania młodemu pokoleniu wartości związanych z patriotyzmem, poznaniem historii naszego kraju oraz naszego środowiska lokalnego oraz spotkania pokoleń. Jak co roku, w dniach 9 – 11 listopada drużyny harcerskie uczestniczyły w Złazie Drużyn Hufca, związanym z obchodami Święta Niepodległości oraz w „Spotkaniach listopadowych” Drużyny Weteranów Harcerzy Ziemi Łomżyńskiej. Wzięliśmy udział w uroczystościach miejskich obchodów tego Święta oraz we Mszy za Ojczyznę. Podczas biegu harcerskiego szlakiem miejsc pamięci narodowej Łomży i okolic, harcerze poznawali miejsca związane z historią miasta.

Złaz drużyn w ramach programu „Spotkania listopadowe” obejmował: --- współorganizację i udział w obchodach w Przedszkolu nr 9 w Łomży w dniu 9 listopada. Tegoroczne święto w przedszkolu było włączone w Miejskie Obchody Święta Niepodległości i miało charakter „drzwi otwartych” dla wszystkich mieszkańców naszego miasta. Punktem kulminacyjnym spotkania w Przedszkolu była część artystyczna w wykonaniu wszystkich grup przedszkolnych, otwarcie wystawy prac dzieci „Polska okiem dziecka” oraz wystawy „Harcerstwo łomżyńskie wczoraj i dziś”, przygotowaną przez nasz hufiec. W trakcie uroczystości Harcerska Grupa Rekonstrukcyjna 33 PPSK w Łomży zaprezentowała umundurowanie wojskowe szczególne dla okresu niepodległościowego oraz opowiedziała krótką historię walk na naszym terenie.

  • bieg harcerski szlakiem miejsc pamięci narodowej w Łomży. Zadania dotyczyły historii Łomży, znanych ludzi, historii harcerstwa łomżyńskiego. Jednym z punktów biegu było zwiedzanie w PP 9 eksponatów z MUZEUM FORTY PIĄTNICA związanych z II wojną światową oraz spotkaniem z członkami Harcerskiej Grupy Rekonstrukcyjnej im. 33 Pułku Strzelców Kurpiowskich.
  • spotkanie pokoleń z Drużyną Weteranów Harcerzy Ziemi Łomżyńskiej. Krótka gawęda o początkach harcerstwa na ziemiach łomżyńskich przeniosła harcerzy w czasy odległe, kiedy tworzyło się państwo polskie. W krótkiej gawędzie Weteranów omówiona została droga dochodzenia Polaków do Niepodległości. Po tej części zaprezentowany został film z wyjazdu 59 ŁDH „Ptaki ptakom” do Wrocławia i ostatniego spotkania z dh. Urszulą Zagrodną. Pokazane zostały także zdjęcia z udziału naszych harcerzy w Zlocie ZHP w Kielcach. Spotkanie u DWHZŁ było więc nie tylko opowieścią o dawnych czasach, ale prezentacją tego, co robią nasi harcerze obecnie w ramach swojej harcerskiej służby Bogu, ojczyźnie i ludziom”. Ponadto podczas spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali drugie wydanie „Gazety Harcerskiej” prezentującej działalność drużyn naszego hufca.
  • miejskie uroczystości obchodów Święta Niepodległości - udział w Apelu Poległych przy tablicy L. Kaliwody na ul. Sienkiewicza oraz Mszy Świętej za Ojczyznę w katedrze.
W czasie Złazu drużyn oprócz rywalizacji między drużynami, nastąpiło spotkanie pokoleń harcerskich, integracja środowisk naszego hufca, propagowanie Ideałów Harcerskich w codziennym życiu oraz wypoczynek połączony z poznawaniem historii naszego regionu.

11 listopada

11 listopada dla każdego człowieka jest to dzień jak każdy inny. W zasadzie nic specjalnego, ale nie dla Polaków. To właśnie 11 listopada 1918 roku odzyskaliśmy Niepodległość. Dla „11-stki” co roku jest to bardzo wyjątkowe święto. Nie inaczej było także teraz. Po raz kolejny pełniliśmy rolę organizatora Zlotu z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.

Wszystko zaczęło się już w piątek, ale oficjalne rozpoczęcie zlotu miało miejsce w sobotę w przedszkolu nr 9 przy ulicy Prusa 11b. Na początku ( około 10.00 ) wysłuchaliśmy interesującej wypowiedzi Zbyszka Dobkowskiego z Harcerskiej Grupy Rekonstrukcji 33 Pułku Piechoty Strzelców Kurpiowskich , który opowiadał nam o wojsku polskim, a mianowicie umundurowaniu i wyposażeniu. Potem nawiązał jakże ważnej dla nas daty 11 listopada. Dzieci z chęcią zadawali mu pytania, a Zbyszek jeszcze chętniej na nie odpowiadał. Po zakończeniu wypowiedzi mieliśmy okazję do śpiewania karaoke, rozwiązaniu quizu o Polsce, a także wzięciu udziału w nauce origami. Wszyscy bardzo miło spędzali ten czas, zadawali mnóstwo pytań, jedli grochówkę oraz różne słodkości w postaci ciasta, cukierków.

Dokładnie o godzinie 13.00 pierwsze patrole miały stawić się na wyznaczone punkty. O tej godzinie zaczęła się przygotowana przez nas gra. W tym roku bieg wyglądał nieco inaczej niż w poprzednich latach. Każdy patrol miał ustaloną trasę, którą podążał. Chcieliśmy uniknąć spotkania dwóch drużyn na punkcie. Uczestnicy wykonywali różne zdania m.in.: prezentacja scenki pt.: „Śmierć Kaliwody” czy narysowanie portretu Marszałka Józefa Piłsudskiego na kasztance. Po zakończonym biegu udaliśmy się do bursy przy II LO, gdzie wysłuchaliśmy ciekawej gawędy weteranów, a następnie oglądaliśmy filmy przygotowane przez dh. Pyczota. Po wspaniałym poczęstunku, drużyny rozeszły się do domów.

W niedzielę spotkaliśmy się wcześnie rano by wziąć udział w uroczystościach miejskich na ulicy Sienkiewicza. Tradycyjnie braliśmy udział w Apelu poległych, prowadzonego przez phm Tomasza Nidzgorskiego. Nasza drużyna wystawiła również wartę honorową przy tablicy upamiętniającej śmierć Leona Kaliwody. Po złożeniu kwiatów przez przybyłych gości udaliśmy się do katedry łomżyńskiej, gdzie biskup Stanisław Stefanek sprawował Mszę Św. W intencji ojczyzny. Po zakończeniu nabożeństwa udaliśmy się do Domu Harcerza, gdzie zostały rozdane nagrody. I na tym zakończyliśmy tegoroczne obchody Święta Niepodległości.

dh. Monika Rosochacka

 

Foto: Defilada.
Foto: Harcerze zawsze byli doskonałą kadrą Wojska Polskiego.
Foto: Profesjonalista w akcji.
Foto: Przyznanie barw w
Foto: Zabawa.
Foto: W tym roku dh
Foto: Dzieci z Iczkerii promują swoją niepodległość.
Foto: Przypinanie naramienników wędrowniczych w
Foto: Strażnicy pamięci oddają hołd bohaterowi.
Foto: Służba.
Foto: Harcerka potrafi wszystko. Nawet trudną sztukę origami.
Foto: Harcerze z

 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
e-mail hufca:
lomza@zhp.pl


Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63


Dane finansowe
Numer konta: Alior Bank 19 2490 0005 0000 4500 7571 1446
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę