Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 11 stycznia 2025 napisz DONOS@

Kurpiowskie konkursy i festiwale

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży mimo pandemii kultywuje dawne tradycje. Trwa przyjmowanie prac na Regionalny Konkurs Kurpiowskiej Sztuki Ludowej, skierowany do twórców ludowych z dawnego województwa łomżyńskiego. Nadeszło też sporo zgłoszeń na Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej – najlepsi wykonawcy zostaną wytypowani do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kurpiowskich, odbywającym się w ramach 28 Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej 2021, na który wciąż można nadsyłać zgłoszenia. – Pandemia bardzo utrudnia nam pracę, ale liczymy, że finał tej imprezy 20 czerwca odbędzie się już na żywo z udziałem publiczności – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK.

Mimo problemów, związanych z organizowaniem konkursów i imprez folklorystycznych w dotychczasowej formie, w Regionalnym Ośrodku Kultury nie zapomina się o kurpiowskich tradycjach. Stąd pomysł zorganizowania Regionalnego Konkursu Kurpiowskiej Sztuki Ludowej, mającego prezentować i popularyzować wybrane dziedziny twórczości ludowej i sztuki kurpiowskiej regionu łomżyńskiego, obejmującego powiaty łomżyński, grajewski, kolneński, zambrowski oraz wysokomazowiecki. 

– To powrót do tej inicjatywy, bo przed laty organizowaliśmy już takie konkursy – mówi dyrektor Cholewicki. – Tym razem jednak mamy tylko pięć łatwiejszych kategorii, bez kowalstwa i rzeźby.

Na konkurs do 31 maja można nadysłać prace z następujących kategorii: plecionkarstwo, obejmujące wyroby ze słomy, korzenia, wikliny oraz połączenia wymienionych materiałów, wykonane technikami charakterystycznymi dla terenów Kurpiowskiej Puszczy Zielonej;  plastyka obrzędowa – tradycyjne pisanki wykonane techniką batikową i skrobane, barwione naturalnymi barwnikami; pieczywo obrzędowe (nowe latko, byśki, etc.); wycinankarstwo – tradycyjne wycinanki (leluje, kogutki, gwiazdy), wykonane według technik i wzorów obowiązujących na terenie Kurpi; wyroby z bibuły i piór, używane do ozdobiania pomieszczeń, np. bukiety czy kierce.

Zwycięskie prace będą prezentowane w sieci, chociaż organizatorzy nie wykluczają pokazania ich również na pokonkursowej wystawie, jeśli tylko będzie taka możliwość.

ROK kultywuje tradycje naszych przodków również w kontekście wykonawczym, dbając o możliwość publicznego  wykonywania dawnych pieśni, utworów, tańców czy gadek kurpiowskich. 

– Na Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej otrzymaliśmy ponad 30 zgłoszeń – mówi Jarosław Cholewicki. – Z racji panujących obecnie obostrzeń działamy tu przede wszystkim online, ale liczymy, że uda się zorganizować na żywo, 22 lub 23 maja, chociaż prezentację laureatów zakwalifikowanych do udziału w ogólnopolskiej imprezie w Nowogrodzie.

Zgłoszenia do 28 Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich można nadsyłać w formie elektronicznej z całego kraju do 31 maja. Wykonawcy podzieleni są na następujące kategorie: solistów-śpiewaków, występujących bez akompaniamentu; solistów-instrumentalistów, grających na tradycyjnych instrumentach ludowych; gawędziarzy ludowych; kapel ludowych; zespołów śpiewaczych oraz par tanecznych, najlepiej z towarzyszeniem grajków. Mogą też zgłaszać się wykonawcy prezentujący stylizowane utwory, nawiązujące do folkloru kurpiowskiego.

– 20 czerwca sytuacja powinna być już unormowana na tyle, że będziemy mogli zorganizować w Nowogrodzie dwugodzinny koncert laureatów, na żywo i z udziałem publiczności, ze znanym wykonawcą folkowym z kraju na finał – mówi dyrektor Cholewicki. – Możemy realizować te działania dzięki współpracy z Fundacją Sztuk i Dialogu oraz lokalnymi władzami i instytucjami, a także wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Starostwa Powiatowego w Łomży. 

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę