Film Marka Lechowicza na festiwalu w Nowej Zelandii
Dokumentalny film „Wygrać z przeznaczeniem” Marka Lechowicza został zaprezentowany podczas Christchurch Heritage Festival 2020 w Nowej Zelandii. Opowieść o losach 733 polskich dzieci, również z Łomży i Starych Kupisk, które przeżyły piekło zsyłki na Syberię i znalazły nowy dom w Nowej Zelandii, została bardzo ciepło przyjęta przez widzów. – Oglądałam ten film z ciekawością – mówi Inka Krupa. –Tragiczna historia o wygnaniu z kraju i końcu dzieciństwa. Połączenie dokumentu z kinem poetyckim i dramatem rodzinnym. Głęboka emocjonalna i patriotyczna więź z Polską, którą mają w sercach sieroty, napawa dumą i optymizmem. To ważny film, który trzeba zobaczyć, choćby dla uzupełnienia braków wiedzy historycznej.
„Wygrać z przeznaczeniem” (tytuł angielski „Overcoming Fate”), to jedna z najciekawszych pozycji w filmowym dorobku Marka Lechowicza: reżysera, scenarzysty, pisarza i poety. Wraz z autorem zdjęć Michałem Chojakiem stworzył robiący wrażenie dokument, który miał telewizyjną premierę we wrześniu 2015 roku, był wyświetalny na krajowych oraz zagranicznych festiwalach i ciągle utrzymuje się w telewizyjnym i festiwalowym obiegu.
– Myślę, że ma to związek z tym, że poruszyliśmy bardzo ważny temat – mówi Marek Lechowicz. – Losy tych dzieci może nie miały wielkiego wpływu na przebieg II wojny światowej, ale w sensie uniwersalnym to opowieść trafiająca do każdego, a dla nas istotna również dlatego, że bohaterami filmu są też Janina Różycka z Łomży i Piotr Aulich ze Starych Kupisk. Emisji telewizyjnych było już ponad sto, choćby na TVP Polonia czy ostatnio TVP Historia, a będzie ich jeszcze więcej, bo Telewizja Polska opłaciła kolejną licencję. Liczę też na emisje w paśmie TVP Wilno.
„Wygrać z przeznaczeniem” trafił na Christchurch Heritage Festival 2020 w Christchurch, trzecim co do wielkości mieście Nowej Zelandii i stolicy regionu Canterbury, dzięki zaangażowaniu Anny Gruczynskiej z Polonia Christchurch New Zealand.
– Bardzo jestem wdzięczny Polonia Christchurch New Zealand za zaangażowanie w promocję „Wygrać z przeznaczeniem” i jej skuteczne działania w zakwalifikowaniu filmu na Christchurch Heritage Festival – podkreśla Marek Lechowicz. – Znacząca w tym rola Anny Gruczynskiej, której szczególnie dziękuję. „Historia magistra vitae – historia jest nauczycielką życia” (Cyceron). Poprzez ukazywanie – jakże tułaczej – historii Narodu Polskiego, wpływamy na naukę życia nowych, młodych pokoleń. Z całego serca dziękuję za powiernictwo w tej misji!
– Mocny i przejmujący zapis naszych czasów – dzielą się wrażeniami po projekcji Elżbieta i Piotr Sawiccy. – Ponadto bardzo ciekawie i dobrze zrobiony dokument, szczególnie dla „zagranicznej” widowni. Dlatego instytucje odpowiedzialne za wizerunek Polski na świecie zdecydowanie bardziej powinny wykorzystywać potencjał, jaki drzemie w takich twórcach, jak pan Marek Lechowicz. W filmie zwracają również uwagę interesująco skonstruowane na podobieństwo elegii, animacje malarstwa Zdzisława Beksińskiego uzupełnione arcypoezją Zbigniewa Herberta, które niewątpliwie nadają całemu przedsięwzięciu znaczne walory artystyczne. Na koniec, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że pokaz tego filmu w Nowej Zelandii to także świetna promocja – naszej historii, naszej tradycji i naszej kultury.
Sukces filmu łomżyńskiego reżysera poczas Christchurch Heritage Festival 2020 zaowocował kolejnymi propozycjami jego emisji, również w nowozelandzkiej telewizji.
– Inne miasta w Nowej Zelandii zainteresowane są emisją filmu „Wygrać z przeznaczeniem” – podsumowuje Marek Lechowicz. – Prowadzone będą rozmowy z aktualnym ambasadorem RP w Nowej Zelandii na temat jego dystrybucji i zainteresowaniem nowozelandzkiej telewizji emisją w ich pasmach.
Wojciech Chamryk