Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 24 grudnia 2024 napisz DONOS@

Teatralne konfrontacje dla Lublina, Łap i Białegostoku

Lubelski Teatr Persyflaż zwyciężył w Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatralnych w Łomży. – Nie spodziewaliśmy się zwycięstwa i bardzo się cieszymy! – mówi aktor Mikołaj Zieńczuk, dodając, że jest to dla teatru ogromne wyróżnienie i cieszą się, ze mogą tutaj być, a nagrody nie są najważniejsze. W dwudniowej imprezie w MDK-DŚT uczestniczyło 12 teatrów z 10 miejscowości. Jedno z wyróżnień aktorskich zdobył Szymon Durczyński, jeszcze w ubiegłym roku grający w Teatrze Aktywnym, obecnie reprezentujący Kraków, a teatr z MDK zaprezentował na finał imprezy pozakonkursowy spektakl „HABITArT”.

Przeglądy z udziałem młodych teatrów odbywają się w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych od 24 lat. Wcześniej miały one wymiar wojewódzki, w tym roku, dzięki projektowi „Laboratorium Teatru”, zyskały charakter ogólnopolski. 
– Ta ogólnopolska edycja konkursu wiele zmieniła, poza tym otworzyła Łomżę na inne teatry, wniosła dzięki „Laboratorium Teatru” taki świeży powiew – zauważa Joanna Klama, instruktorka teatralna MDK-DŚT, opiekunka Teatru Aktywnego i organizatorka Konfrontacji. – Fajnie jest zapraszać nowe osoby, jurorów, którzy mogą też powiedzieć uczestnikom fajne rzeczy, dużo doradzić, a wtedy instruktorom też otwiera się głowa, bo poznają nowe rzeczy. 
W konkursie pierwszej ogólnopolskiej edycji Konfrontacji uczestniczyło 12 teatrów z Krakowa, Lublina, Warszawy, Zduńskiej Woli, Dębicy, Suwałk, Łap, Białegostoku i Grajewa, a poza nim wystąpili gospodarze z Teatru Aktywnego. Konkursowiczów oceniało jury w składzie: Grzegorz Sierzputowski – aktor i reżyser, Izabela Spławska – reżyser i pedagog teatru oraz Hubert Jarczak – aktor teatralny i filmowy, mi. in. u Jana Jakuba Kolskiego. Jurorzy nie żałowali młodym aktorom książkowych nagród. Samych wyróżnień aktorskich było 16, w tym dla Szymona Durczyńskiego za kreację w spektaklu „Pasterz?”, wyróżnieniami doceniono też dwoje instruktorów, Annę Kołosow-Ostapczuk i bardzo często goszczącego w Łomży Adama Karasiewicza z Łap. Zwyciężył, dzięki „wybitnej interpretacji, muzykalności i dramaturgii opowiadań Antoniego Czechowa oraz elektryzującym kreacjom aktorskim” w spektaklu „Za kulisami” Teatr Persyflaż z Lublina. Ten studencki teatr powstał wiosną ubiegłego roku, wywodzi się z Teatru Satyry „Zielona Mrówa”,  działa przy Bursie Szkół Artystycznych, a „Za kulisami” jest ich pierwszym spektaklem.
II nagrodę, za „za zespołowość, dystans, ekspresję, połączenie groteski z abstrakcją oraz ożywienie tekstu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w spektaklu „Zielona…” otrzymał Teatr Kaprys z Łap.
Miejsce trzecie jury przyznało spektaklowi „Sodomaigomoria” Teatru Panika z VII Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku za „naturalność, rytm muzyczny oraz odwagę w sięganiu do korzeni”. Wyróżniono Teatr Bel Etage z Białegostoku, Teatr Kaprys M z Łap, Teatr Face 2 Face ze Zduńskiej Woli oraz Teatr Fundamentum ze Zduńskiej Woli. Nie zabrakło też nagród aktorskich: kobiecej dla Alicji Wojnarowskiej (Dębica) za kreację w spektaklu „Rzecz o wojnie” oraz Mateusza Kozicza (Teatr Kaprys Łapy) za rolę w spektaklu „Zielona…”.
– Widać ten twórczy ferment! – mówi dyrektor Krzysztof Zemło. – Do tego MDK jest pełen młodzieży, co bardzo cieszy, bo oprócz oglądania swoich spektakli i szanowania siebie nawzajem jako twórców może ona wykorzystać ten czas na spotkanie, rozmowę, wymianę doświadczeń.
Było to możliwe również dzięki sobotnim warsztatom z jurorami. – Mieliśmy też okazję wziąć udział w świetnych warsztatach, które prowadzili jurorzy – mówi Joanna Klama. – Każdy z nich prowadził inny temat warsztatów: Izabela Spławska etiudy do spektaklu, Hubert Jarczak ciało, głos, energię, a Grzegorz Sierzputowski pełny power, impro.
Podopieczni pani Joanny z Teatru Aktywnego zaprezentowali na finał autorski, udany spektakl „HABITArT”: szereg scen ukazujących w krzywym zwierciadle różne aspekty codziennego życia, efekt kilkumiesięcznej pracy podczas warsztatów w ramach „Laboratorium Teatru”.
– Bardzo się cieszę, że udało się nam zorganizować takie ogólnopolskie Konfrontacje – ocenia Krzysztof Zemło. – Zakończyły się ciekawą prezentacją naszego Teatru Aktywnego, która powstawała podczas warsztatów z różnych technik teatralnych i sposobów wypowiedzi w ramach „Laboratorium Teatru”. Było też co oglądać podczas spektakli konkursowych i jestem zadowolony – nie jako człowiek teatru, ale animator i dyrektor. Jestem też pod wrażeniem otwartości młodzieży na scenie, trudnych wyzwań jakie podejmuje. Dlatego będziemy się starać i ubiegać o pieniądze, żeby utrzymać Konfrontacje w tym formacie, bo zostały one zrealizowane w dużej części dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury, a coś takiego ożywiło przegląd, bo przyjechali do nas ludzie z całej Polski. 

Wojciech Chamryk

Fot. Marcin Kossakowski/MDK-DŚT

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę