Festiwal WALIZKA przeniesiony na wrzesień!
- Mamy nadzieję, że dzięki tej decyzji uda nam się zachować zarówno program festiwalu, jak i najwyższy poziom wydarzenia, jakim jest festiwal WALIZKA – mówi Jarosław Antoniuk dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży informując o przeniesieniu 33. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA z czerwca na wrzesień 2020 r. - W tej sytuacji nic innego nie mogłem zrobić – dodaje.
Miasto odwołuje imprezy... na razie do końca maja
- W związku z pandemią koronawirusa i ogłoszonym standem epidemicznym oraz ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, wszystkie planowane do końca maja 2020 r. wydarzenia kulturalno – rozrywkowe, których organizatorem lub współorganizatorem jest Urząd Miejski w Łomży, zostają odwołane – przekazał Łukasz Czech. - Decyzja taka została podjęta, gdyż w tej chwili nie wiadomo, jak długo może potrwać wprowadzony przez rząd zakaz organizowania imprez masowych i zgromadzeń powyżej 50 osób.
Kobiece oblicze jazzu
O.N.E. Quintet oczarował publiczność podczas kolejnego koncertu jazzowego cyklu w MDK-DŚT. Formacja złożona wyłącznie z młodych, bardzo utalentowanych i utytułowanych już instrumentalistek, zagrała program oparty na debiutanckiej płycie „One“. Poza kompozycjami autorskimi pojawiły się też ciekawostki w rodzaju jazzowej wersji ludowego utworu „Drożyna“ czy „Niekochana“ Krzysztofa Komedy, a na bis zabrzmiała premierowa kompozycja, jeszcze bez tytułu. Organizatorzy zapowiadają już kolejne koncerty, zarówno młodych wykonawców, jak też gwiazd polskiego jazzu, ciesząc się, że przyciągają one coraz liczniejszą publiczność.
Dyliżansu powrót do Łomży
Zambrowski Dyliżans to jedna z kultowych rockowych grup naszego regionu. Pod różnymi nazwami funkcjonował od roku 1986, nagrał kilka kaset demo, zagrał sporo koncertów, w tym podczas węgorzewskiego festiwalu czy na Muzycznym Campingu w Brodnicy. Rozpadł się w końcu lat 90., ale po reaktywacji nie tylko wydał retrospektywną płytę, ale też wrócił do grania. - Po długiej przerwie zawitał też do Łomży, gdzie w pubie „Pod ratuszem” zagrał entuzjastycznie przyjęty przez młodszych i starszych słuchaczy koncert. – W Łomży zagraliśmy nasz pierwszy koncert, tu nagrywaliśmy z łomżyńskimi kapelami pierwsze kasety i wróciliśmy tu po ćwierć wieku! – mówi Piotr Klocek, zapowiadając kolejny koncert w Łomży po wydaniu nowej płyty.
Muzyczne życzenia dla pań
Sympatyczny prezent z okazji Dnia Kobiet przygotowała dla pań Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. Orkiestrę poprowadził holenderski dyrygent Joost Smeets, a solistami było trzech śpiewaków: tenor Sławomir Naborczyk, baryton Jakub Milewski i bas Piotr Lempa. Wykonali najpiękniejsze arie operowe i operetkowe, musicalowe przeboje oraz słynne neapolitańskie pieśni, a wszystkie obecne na koncercie kobiety otrzymały tulipany. – Zawsze obdarowujemy panie na Dzień Kobiet kwiatami, ale kwiaty zwiędną prędzej czy później, a wspomnienia po koncercie na pewno pozostaną na długo! – mówi Jakub Milewski.
Piękno regionu w słowie i w fotografii
Blisko sto osób z licznych burs, internatów i szkół podstawowych uczestniczyło w I Wojewódzkim Konkursie Recytatorsko – Fotograficznym „Podlasie w moim sercu”, zorganizowanym przez Internat Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie. Najlepszymi fotografami okazali się Piotr Olszewski oraz Wiktoria Kośnik, a recytatorami Amelia Aleksandra Turek oraz Dominika Krawczyk, która oczarowała jury i publiczność nie tylko kurpiowskim strojem, ale też gwarową gadką autorstwa Leszka Czyża.
Muzyczny prezent nie tylko dla pań
Tuż po Dniu Kobiet w MDK-DŚT zagra O.N.E. Quintet. To jeden z nielicznych zespołów jazzowych tworzonych wyłącznie przez kobiety, grający bardzo eklektyczną i urozmaiconą muzykę. Saksofonistka Monika Muc i skrzypaczka Dominika Rusinowska zdobywały nagrody na łomżyńskim Novum Jazz Festival w 2018 oraz 2013 roku. Skład grupy dopełniają pianistka Paulina Atmańska, kontrabasistka Kamila Drabek i perkusistka Patrycja Wybrańczyk, pochodząca z muzycznej rodziny związanej z Sinfonia Varsovia. – Na żywo grają niesamowicie, każda z nich jest ogromną indywidualnością – podkreśla Mirosław Dziewa, znawca jazzu i dyrektor NJF. – Sekcja perfekcyjna, z przepięknym kontrabasem i harmoniczne grającą pianistką, no i te solistki – na tym koncercie trzeba być!
Autostopem przez świat
Urodziny spędzone z nomadami na Saharze. Tytuł honorowego obywatela jednego z irańskich miast. Przyjaźń z ambasadorem Australii w Pradze. To tylko niektóre z przygód, których doświadczył podczas podróży autostopem po świecie 20-letni Jędrzej Lutostański. Przez ponad dwa lata zwiedził blisko 30 państw w Europie, Afryce i Azji. – Zwiedziłem, to znaczy przejechałem je na wskroś autostopem, nie było to jednodniowe zwiedzanie – mówi młody podróżnik. W planach ma kolejne wyprawy, w tym podróż dookoła świata. O swej podróżniczej pasji opowiedział uczestnikom cyklicznych spotkań „Fotograficzne wędrówki” w Galerii Pod Arkadami.
Pierwszy koncert Finów w Łomży i w Polsce
Strider z Finlandii rozpoczął w Łomży polską część trasy „Tour Of The Baltic Sea”, obejmującej również Łotwę, Litwę i Estonię. W pubie „Pod ratuszem” grupa promowała debiutancki album „Dominion Of Steel” zagrała też covery Manowar oraz Running Wild i została świetnie przyjęta przez fanów oldschoolowego hard 'n' heavy lat 80. – You're fuckin' amazing! – komplementował publiczność wokalista Niko Mattila, dodając, że tak entuzjastycznego przyjęcia jeszcze nie doświadczyli, więc na pewno jeszcze do Łomży wrócą.
Radosny konkurs pod patronatem Pani Hanki
Siedem nagród i wyróżnień zdobyli reprezentanci Łomży podczas 14. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Jury pod przewodnictwem profesora Jana Zdziarskiego najwyżej spośród nich oceniło debiutujących w konkursie Magdę Jemielitą (trzecia w kategorii monolog/wiersz) oraz Kacpra Żmudę (trzeci wśród wokalistów). – Kiedy miano ogłaszać trzecie miejsce powiedziałem sobie: No, Kacper, wyróżnienia już były, więc jeśli masz dostać jakąś nagrodę, to wyżej jak trzecia nie będzie – mówi Kacper Żmuda ze Studia Wokalnego ROK. – I udało się, z czego bardzo się cieszę, bo śpiewam przecież może od półtora roku, a w tym konkursie debiutowałem! Grand Prix zdobyła białostoczanka Alicja Gudowska, ubiegłoroczna zwyciężczyni kategorii piosenka.
Dawne zwyczaje ciągle żywe
Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu, kolędnicy ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży oraz zespół Herody ze Zbójnej zajęły trzy pierwsze miejsca w kategorii dzieci i młodzieży podczas Przeglądu Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego. Jury imprezy, odbywającej się tradycyjnie w Regionalnym Ośrodku Kultury, doceniło też łomżyński zespół Maryna, przyznając mu wyróżnienie w kategorii „Herody, Z gwiazdą, Z kozą” zespołów dorosłych. – Podtrzymujemy dawne tradycje i zwyczaje! – podkreśla dyrektor ROK Jarosław Cholewicki, ciesząc się, że regionalne tradycje są kultywowane przez kolejne pokolenia, w tym dzieci i młodzież.
Łomża gotowa na „Radość spod kapelusza”
13. młodych recytatorów i wokalistów z łomżyńskich szkół oraz placówek kulturalnych zakwalifikowało się do finału XIV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. – Było z czego wybierać! – mówi jedna z jurorek Magda Sinoff, ciesząc się, że młodzież sięga po wartościowe teksty i piosenki prawdziwych mistrzów. W sobotę 29. lutego zwycięzcy eliminacji powiatowych będą rywalizować z uczestnikami z całego kraju, mając za patronkę najsłynniejszą łomżyniankę Hankę Bielicką.
Fotograficzny sen Adama Czarniewicza
–Ta wystawa to tak naprawdę podróż do wnętrza samego siebie, ukazana za pomocą surrealnych obrazów fotograficznych, przeniesionych wprost z mojej pamięci – mówi Adam Czarniewicz. – Sen jest w życiu człowieka frapującym i zaskakującym zdarzeniem, każdy go doświadcza, ale nie wszyscy do końca wiedzą na czym on polega. Fotograf z Łomży ukazał to fascynujące zjawisko na ponad 170 zdjęciach, składających się na cykl „Kiedy zamykam oczy…” i tworzących jego pierwszą wystawę indywidualną, prezentowaną w Galerii Pod Arkadami.
Stypendyści marszałka
- Jestem dumny, że twórcy z Ziemi Łomżyńskiej zostali docenieni, czekaliśmy na to długo i dzisiaj mamy powód do wielkiej radości – mówił Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego, który wraz z marszałkiem Arturem Kosickim wręczał ufundowane przez samorząd województwa stypendia ludziom kultury. Otrzymali je m.in. Żaklina Olchowik, Anna Zarzecka oraz Agnieszka Żemek-Pawczyńska i Grzegorz Sekmistrz.
Koniec karnawału w tanecznych klimatach
Olga Bończyk zaśpiewała z orkiestrą Filharmonii Kameralnej na pożegnanie karnawału. Był to pierwszy łomżyński koncert popularnej aktorki i wokalistki, ale drugi solista, wybitny akordeonista i bandoneonista Wiesław Prządka, występował w Łomży już po raz kolejny. – Lubię wracać do Łomży i na każdy koncert przygotowuję trochę nowości, dlatego dzisiaj pojawiły się tematy filmowe Francisa Lai – mówi Wiesław Prządka. – Fajnie też, że udało się zaprosić Olgę, bo współpracujemy już od pewnego czasu, a to wspaniała artystka! Tego samego zdania był też nadkomplet publiczności w sali Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, dlatego owacjom nie było końca.
„Koty” z „Dwójki” na wystawie w Białymstoku
Fotografie uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży kolejny rok z rzędu zostały zauważone przez komisję Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „S.O.S dla bezdomnych kotów!”.13 prac uczniów „Dwójki” można obejrzeć na wystawie w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku.
Tubis Trio w Jazzowym Domu Kultury
Trio pianisty Macieja Tubisa oczarowało publiczność kolejnego koncertu z jazzowego cyklu w MDK-DŚT. Wyśmienici wiruozi zagrali jazz najwyższej próby, prezentując porywające wersje utworów z trzech autorskich płyt, w tym najnowszej „So Us“. Liczna publiczność reagowała żywiołowo, świetnie przyjmując nie tylko popisy lidera, ale też sekcji rytmicznej w składzie Paweł Puszczało/Przemek Pacan, a pierwszy koncert zespołu w Łomży zakończył efektowny bis. – Gramy przede wszystkim po to, żeby samemu mieć z tego radość – mówi Maciej Tubis. – Kiedy mamy zaś tej radości 100 %, to wtedy nie ma już innej opcji, publiczność jest nasza!
Pożegnanie Poety
To będzie skromna uroczystość. W piątek w Drozdowie odbędzie się pochowanie zmarłego w poniedziałek poety, pisarz i dramaturg Henryka Gały. Przeżył prawie 82 lata, a większość w Łomży i pobliskim Drozdowie, gdzie zbudował swój rodzinny dom. Gała był jednym z najbardziej twórczych postaci Ziemi Łomżyńskiej przełomu XX i XXI wieku.
Skansen w Nowogrodzie województwu w 2021 r.?
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie jest oddziałem Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. - W 2019 roku Miasto Łomża oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego wykazały zainteresowane wyodrębnieniem Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie ze struktur Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży i przekazanie go Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego w celu utworzenia samodzielnej instytucji kultury, której organizatorem i organem prowadzącym będzie Samorząd Województwa Podlaskiego. Finalizacja rozmów w tej sprawie możliwa jest w 2021 roku – przekazuje Łukasz Czech z ratusza.
Śmierć Nadnarwiańskiego Księcia Kultury
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Henryk Gała, mieszkający w Drozdowie wybitny poeta, pisarz i dramaturg. Wielkopolanin z urodzenia, wrocławianin z wyboru, a od roku 1976 mieszkaniec najpierw Łomży, a później Drozdowa, które stało się jego małą, opiewaną w wielu wierszach, ojczyzną. Wydał blisko 30 książek, ostatnią, „Połowa chwili” wiosną ubiegłego roku. Pisał i publikował, mimo ciężkiej choroby, niemal do końca życia, regularnie zamieszczając w internecie kolejne utwory z cyklu „Wiersz na niedzielę”. To dzięki Jego pracy i staraniom Łomża ma teraz Łomżyńskie Towarzystwo Muzyczne, Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego, Teatr Lalki i Aktora oraz Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”.