Edukacyjna płyta dla najmłodszych
Żaklina Olchowik wydała autorską płytę projektu edukacyjnego Bobobit. CD „Na początek” zawiera, utrzymane w różnych rytmach, śpiewanki i rytmiczanki we wszystkich skalach modalnych według teorii uczenia muzyki namłodszych, autorstwa profesora Edwina Eliasa Gordona i jest to jedno z nielicznych wydawnictw tego typu. O warstwę muzyczną tego wprowadzenia dziecka w świat dźwięków zadbali wyśmienici instrumentaliści, w tym Filharmonii Kameralnej, czerpiąc też z muzyki ludowej i jazzu. – Dzięki tej płycie rodzice mogą rytmizować i śpiewać z dziećmi również w domu, co jest świetnym dopełnieniem zajęć i startem do muzycznej edukacji dziecka – mówi Żaklina Olchowik, zapowiadając kolejne takie płyty, adresowane również do starszych dzieci.
Muzyczny prezent na święta
Specjalny koncert świąteczny zarejestrowała Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Orkiestrę poprowadził Jan Miłosz Zarzycki, a jako solistka zaprezentowała się wybitnie utalentowana, młodziutka skrzypaczka Marta Dettlaff. Jej występ w Łomży to dodatkowa nagroda po zdobyciu Grand Prix II Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie, ufundowana przez Filharmonię Kameralną. – Pracujemy intensywnie, nie chcemy przerywać działalności, bo jest ona naszym powołaniem – mówi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej. – Dlatego musimy i chcemy koncertować dla naszej publiczności i wydawać płyty, szczególnie w tym trudnym dla wszystkich czasie.
O samotności Świętej Rodziny śpiewa Eryk Mroczko
"Dawna kolęda brzmi, kołysze Dzieciątko do snu... Trzej królowie z darami, pasterze i aniołów chór..." - zaśpiewał uroczyście Eryk Mroczko, utalentowany 22-letni łomżyniak, gitarzysta, absolwent I LO i student Politechniki Warszawskiej.
O Jezusie na kwarantannie śpiewa Maciek Urban
Po raz pierwszy spróbowali współpracy artystycznej dwaj niezwykle utalentowani muzycy młodego pokolenia: gitarzysta Eryk Mroczko z Łomży z pianistą Maciejem Urbanem z Warszawy. Okazją do spotkania - choć jeszcze nie osobiście, z racji od marca zalecanej izolacji w okresie epidemii covid - była propozycja skomponowania "Łomżyńskiej kolędy na święta Bożego Narodzenia Anno Domini 2020". To dziewiąty od 2011 r. utwór cyklu kolęd, zaproponowanego przez Artura Filipkowskiego.
Świąteczna piosenka pracowników ROK-u
Pracownicy Regionalnego Ośrodka Kultury nagrali piosenkę „Świąteczny czas”, do której zrealizowali również teledysk. Optymistyczny, dający nadzieję na lepszą przyszłość tekst napisała wokalistka Agnieszka Żemek-Pawczyńska, autorem efektownej muzyki jest pianista i realizator nagrania Grzegorz Sekmistrz. – Dyrektor Jarosław Cholewicki uznał, że skoro i tak jesteśmy ograniczeni, to możemy to wykorzystać, zrobić coś we własnym gronie – mówi Agnieszka Żemek-Pawczyńska. – Tak narodził się spontaniczny pomysł świątecznej piosenki i teledysku z naszym udziałem. Salę ze sceną przekształciliśmy w świąteczny pokój, tylko kilka ujęć zostało zrealizowanych w parku przy świątecznych dekoracjach, kiedy jeszcze był śnieg.
Rozśpiewane Gwiazdkowe Nutki online
Antoni Kamiński, Oliwia Winiarek, Olga Szlesińska i Oliwia Moczydłowska zwyciężyli w X Festiwalu Piosenki Świątecznej Gwiazdkowe Nutki 2020. Jury doceniło jeszcze 18. innych wokalistów, z których najmłodsza Olga Święćkowska ma zaledwie cztery lata. Zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Kultury i Fundację Sztuk i Dialogu impreza odbyła się w formie online, jedynej możliwej w obecnej sytuacji.
Festiwal „Big Bit” w sieci
Przedłużono termin nadsyłania zgłoszeń na XIII Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Big Bit” Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Zmienił się też zasięg imprezy, która obejmuje obecnie północno-wschodnią Polskę, nie tylko dzieci i młodzież z Łomży, jej okolic i ościennych powiatów. – Uznaliśmy, że w sytuacji, kiedy i tak wszystko odbywa się online i trzeba nadsyłać nagrania, takie terytorialne ograniczenie nie ma sensu – mówi inicjator i organizator festiwalu Bernard Karwowski. – W tym roku bohaterką Big Bitu jest legendarna Kora – Olga Jackowska. Można nagrywać piosenki Maanamu czy jej solowe utwory – wybór jest ogromny, dlatego liczymy, że jury pod przewodnictwem wokalisty Oddziału Zamkniętego Krzysztofa Jaryczewskiego będzie miało komu przyznawać nagrody!
28. Festiwal Piosenki Przedszkolaków MAMA, TATA i JA
Kacper Frączek z Publicznego Przedszkola Nr 15 zdobył I miejsce w tegorocznych, zdalnych eliminacjach miejskich Festiwalu.
Familijny koncert mikołajkowy online
Bajkę „O wiedźmie Batucie i zaczarowanej nucie“ dla najmłodszych słuchaczy przygotowała orkiestra Filharmonii Kameralnej im Witolda Lutosławskiego. Z racji pandemicznych ograniczeń nie mogła być zaprezentowana na żywo, ale została wcześniej nagrana i można ją oglądać w sieci. Autorką scenariusza bajki jest Beata Młynarczyk, w roli narratorki wystąpiła aktorka Teatru Lalki i Aktora Beata Antoniuk, solistką była wybitna flecistka Hanna Turonek, a orkiestrę poprowadził Czesław Grabowski. – To wspaniały koncert: interesująca bajka z sympatycznym tekstem, która może zaciekawić nie tylko dzieci, ale też dorosłych, bo jej warstwa muzyczna jest bardzo różnorodna i dopracowana – mówi Czesław Grabowski.
Pieniądze z ministerstwa dla łomżyńskich instytucji kultury
Teatr Lalki i Aktora oraz Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży otrzymały dofinansowanie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Nie są to jakieś oszałamiające kwoty, pozwolą jednak obu instytucjom sfinalizować realizowane właśnie projekty: w przypadku teatru pieniądze zostaną przeznaczone na wynagrodzenia pracowników i honoraria twórców; orkiestra pokryje dzięki nim część kosztów nagrania i wydania dwóch płyt, które ukażą się już wkrótce.
Biblioteka z Podgórza wyróżniona
Jako piąta w Polsce i pierwsza w województwie podlaskim została wskazana Biblioteka Gminy Łomża w Podgórzu. W najnowszym Rankingu Bibliotek przygotowanym przez Instytut Książki i dziennik Rzeczpospolita, instytucja kultury i czytelnictwa z Podgórza została ponownie nagrodzona. Zestawienie wygrało Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Sianowie.
Łomżynianka doceniona na ogólnopolskim festiwalu wokalnym
Katarzyna Boguska, Solistka Studia Wokalnego eMDeK z Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży prowadzonego przez Magdę Sinoff, zdobyła II Nagrodę w II Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni i Poezji Patriotycznej. Organizatorem Festiwalu było Lipskie Centrum Kultury.
Piotr Domalewski z nominacją do Paszportu "Polityki"
"Za reżyserię fabuły „Jak najdalej stąd”, realistyczne kino, w którym jest miejsce i na diagnozę społeczną, i na czułe spojrzenie na człowieka" - oto uzasadnienie, że Piotr Domalewski z Łomży, reżyser, scenarzysta, dramaturg i aktor rocznik 1983, zasłużył na prestiżowe wyróżnienie w świecie kultury. Dumni z twórcy "Cichej nocy" (Złote Lwy w Gdyni 2017 i Orły 2018) mogą być zarówno Rodzice: Wiesława i Krzysztof, jak i SP nr 10 oraz I LO w Łomży, których Piotr jest absolwentem.
Nagrody Starosty Łomżyńskiego
- Jestem dumny, myślę, że wszyscy możemy być dumni z tego, że w naszym Powiecie mamy aż tylu wybitnych, wspaniałych ludzi – mówił Starosta Łomżyński, Lech Marek Szabłowski, podczas wręczania Nagród i Stypendiów Starosty Łomżyńskiego.
Eryk Mroczko i Funkasanki proszą o głos
"Szanowni Państwo, razem z Erykiem Mroczko znaleźliśmy się w finale tegorocznego plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok" - napisali do portalu 4lomza.pl Anna Kaptór i Przemysław Starchowski. "Zeszłoroczny artykuł przyniósł nam wiele głosów ze strony czytelników portalu 4lomza. Bylibyśmy ogromnie wdzięczni za pomoc również w tym roku! W imieniu swoim i Eryka, z góry dziękujemy. Pozdrawiamy Funkasanki"
Adam Kalinowski drugi w „The Voice of Poland”
Adam Kalinowski zajął drugie miejsce w tegorocznej edycji programu „The Voice of Poland”. Okazał się lepszy od Jędrzeja Skiby i Anny Gąsienicy-Byrcyn, jednak telewidzowie uznali, że zwyciężyć powinien Krystian Ochman, wnuk słynnego śpiewaka operowego Wiesława Ochmana. – Przychodząc do tego programu chciałem swoje umiejętności skonfrontować z innymi – mówił podczas finału Adam Kalinowski. – Moim celem, gdzieś tam oczywiście dalekim, było dojście do tego finału. (…) Sądzę, że etap bitew był chyba najbardziej kluczowy, najbardziej stresujący – przede wszystkim dlatego, że Przemysław Pajdak to jest bardzo dobry, rockowy wokal, a w etapie nokaut zmierzyłem się z zupełnie innym repertuarem niż wcześniej.
Pandemiczne BAJE, BAJKI, BAJECZKI
Po raz 33. Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży zorganizował eliminacje miejskie do Małego Konkursu Recytatorskiego BAJE, BAJKI, BAJECZKI. W tym roku ze względu na pandemię odbyły się w formie on-line.
Nagrodzone opowieści o mieście co było dla nich rajem
Michał Wojczyński z Wrocławia wygrał VII edycję konkursu na wspomnienia „W mieście, co było mi rajem”, organizowanego przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i Prezydenta Miasta Łomży. Jury w składzie: Ewa Sznejder, Karolina Skłodowska i Wawrzyniec Kłosiński oceniało 12 prac nadesłanych z Polski, Stanów Zjednoczonych i Niemiec nagradzając cztery z nich.
X Festiwal Piosenki Świątecznej "Gwiazdkowe Nutki
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży, Fundacja Sztuki i Dialogu zapraszają dzieci i młodzież z terenu powiatu łomżyńskiego i miasta Łomża w wieku 4-19 lat do udziału w X Festiwalu Piosenki Świątecznej "Gwiazdkowe Nutki'' 2020 - on line.
Covidowa kolęda zespołu Leczsami
– To wszystko wyszło zupełnie spontanicznie – mówi Paweł Śliż. – Kiedy okazało się, że pani Alicja Cuellar-Tarczewska, z którą już wcześniej współpracowaliśmy, ma tekst kolędy i potrzebuje do niej muzyki, szybko ją stworzyliśmy i nagraliśmy – wszystko trwało może trzy dni! Efekt to „Kolęda na czasy covidowe”. Piosenka jest już dostępna w sieci, a zespół zapowiada, że jeszcze przed świętami opublikuje do niej teledysk z prawdziwego zdarzenia.