Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@

czwartek 9.09.2004

Gazeta Współczesna - Równanie do Europy Gazeta Wyborcza - Żniwa na ukończeniu Kurier Poranny - Minister zapomniał Gazeta Współczesna - Załatwią sprawę po białorusku

Gazeta Współczesna - Równanie do Europy
W Łomży powstanie wkrótce Wyższa Szkoła Medyczna. Kształcić będzie pielęgniarki na studiach licencjackich i magisterskich. Inicjatorem powołania uczelni jest Wyższa Szkoła Agrobiznesu. Będzie to druga w Polsce tego typu niepubliczna placówka.
Inicjatywa utworzenia wyższej uczelni kształcącej pielęgniarki trafia w zapotrzebowanie polskiego rynku pracy i krajów unijnych, które już tylko przez siedem lat będą uznawały wykształcenie medyczne na poziomie szkoły średniej lub studium policealnego.
Organem założycielskim dla WSM będzie Wyższa Szkoła Agrobiznesu. Przekaże ona nieodpłatnie na potrzeby nowej uczelni niezbędne pomieszczenia dydaktyczne. Rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu Roman Engler ma wstępne zapewnienie władz sejmiku wojewódzkiego w sprawie możliwości wykorzystania pracowni specjalistycznych Medycznego Studium Zawodowego w Łomży. W najbliższych dniach WSA złoży w Ministerstwie Edukacji dokumenty konieczne do uruchomienia nowej uczelni. Najprawdopodobniej już w lutym 2005 r. rozpoczną się zajęcia dla aktywnych zawodowo pielęgniarek.
więcej: Gazeta Współczesna - Równanie do Europy

Gazeta Wyborcza - Żniwa na ukończeniu
Żniwa w Podlaskiem wreszcie mają się ku końcowi. Jeszcze tydzień, dwa i z pól zniknie reszta zbóż. A tegoroczne plony będą wyjątkowo obfite - najwyższe od kilku lat
W tym roku z powodu dżdżystej aury żniwa w regionie zaczęły się bardzo późno, bo w połowie sierpnia. Ale już się kończą. W powiatach kolneńskim, wysokomazowieckim i zambrowskim rolnicy już się z pracą uporali. Są jednak regiony, gdzie na polach zostało jeszcze ponad 25 proc. zbóż - dotyczy to powiatów: suwalskiego, sejneńskiego, sokólskiego i hajnowskiego - gdzie opady były i są dużo większe niż w reszcie województwa.
- Skoszono cały rzepak i w ponad 90 proc. żyto, pszenicę, jęczmień jary - mówi Józef Staniaszek, dyrektor wydziału rolnictwa Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Myślę, że pod koniec września będzie można robić dożynki.
A będzie co świętować, bo tegoroczne plony zapowiadają się wyjątkowo obficie - średnio z hektara zebrano od 25 do 26,5 kwintala zbóż (o 30 proc. więcej niż w ub.r.). Jak dotąd 17 działających w województwie punktów skupów zbóż skupiło w sumie ponad 50,5 tys. ton ziarna.
- To najwyższe plony od kilku lat - dodaje Staniaszek. - Paradoksalnie to właśnie dzięki dużym opadom mamy tak duże zbiory, z reguły bowiem największe straty w zbożach czyniła susza.
więcej: Gazeta Wyborcza - Żniwa na ukończeniu

Kurier Poranny - Minister zapomniał
Urzędnicy ministerstwa edukacji, przygotowujący projekt zmian w systemie pomocy materialnej, „zgubili" kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi. Przez ich niekompetencję uczniowie szkół niepublicznych oraz nauczycielskich i językowych kolegiów nie mogą na razie liczyć na żadne stypendia.
– Zarabiamy grosze, mamy rodziny, w przyszłości będziemy nauczycielami. W czym jesteśmy gorsi? – jednym głosem mówią słuchacze.
Od tygodni próbują dowiedzieć się w swoich sekretariatach, czy mogą składać wnioski o obiecywane stypendia i wciąż są odsyłani. „Poranny" ujawnia: ministerstwo gorączkowo poprawia przepisy. Urzędnicy dopisują do listy uprawnionych brakujące grupy.
– Mam średnią 5,0 i zgodnie z obietnicami ministerstwa mogę ubiegać się o stypendium naukowe. Tymczasem w sekretariacie nie chcą przyjąć wniosku – mówi pani Bożena, słuchaczka Niepublicznego Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych Białymstoku.
Podobna niepewność i rozżalenie panuje w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych „Inter-Lingua" i w Nauczycielskim Kolegium Rewalidacji, Resocjalizacji i Wychowania Fizycznego.
– Słuchacze kolegiów zostaną wzięci pod uwagę. Nie ma „zmiłuj się", pieniądze będą – uspokaja nastroje dr Zofia Trancygier-Koczuk, podlaski kurator oświaty. Opiniowała nowelizację ustawy o systemie oświaty i odsyła do projektu.
więcej: Kurier Poranny - Minister zapomniał

Gazeta Współczesna - Załatwią sprawę po białorusku
Język białoruski czy litewski będzie używany w gminnych urzędach, gdzie „niepolskie” pochodzenie deklaruje co najmniej 8 proc. mieszkańców danej gminy. Takich gmin w województwie podlaskim jest kilkanaście, zwłaszcza w powiecie bielskim i hajnowskim czy sejneńskim.
Mniejszości narodowe będę miały łatwiej. Posłowie postanowili porządkować ich prawa i obowiązki.
– Ta ustawa będzie wypełnieniem zobowiązań Polski wobec ramowej Konwencji o ochronie mniejszości narodowych, ratyfikowanej przez nasz kraj – twierdzi podlaski poseł Eugeniusz Czykwin, sprawozdawca projektu ustawy.
Cztery szyldy
Przedstawiciele mniejszości narodowych mieliby możliwość składania podań w urzędach w językach narodowych. Na szyldach urzędów pojawiłyby się, obok polskich, także napisy w językach mniejszości. O tych wszystkich zmianach miałyby jednak decydować rady konkretnych gmin.
więcej: Gazeta Współczesna - Załatwią sprawę po białorusku

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę