Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 12 stycznia 2025 napisz DONOS@

wtorek 16-11-2004

Gazeta Współczesna - Złapani na LEP Gazeta Współczesna - Nie wymieniłeś? Zapłacisz! Gazeta Współczesna - Droższa woda, tańsze ścieki Gazeta Wyborcza - Mlekovita górą

Gazeta Współczesna - Złapani na LEP
Dziewięciu młodych lekarzy z Podlasia nie zdało Lekarskiego Egzaminu Państwowego (LEP). Dwóch z nich do czasu poprawienia wyniku, nie może leczyć pacjentów, siedmiu lekarzy już praktykujących nie dostanie się teraz na wybraną specjalizację.
12 listopada 134 absolwentów białostockiej Akademii Medycznej zdawało pierwszy w historii ogólnopolski egzamin państwowy. Dla 111 młodych lekarzy, tuż po stażu, od wyników zależało prawo wykonywania zawodu, dla 23 lekarzy już praktykujących – możliwość dostania się na specjalizację.
– Egzamin dla stażystów wypadł lepiej niż dobrze – ocenia Elżbieta Kraszewska, dyrektor Podlaskiego Centrum Zdrowia Publicznego. – Gorzej wypadła grupa lekarzy z prawem wykonywania zawodu, którzy chcieli dostać się na podstawie tych wyników na specjalizację.
Średnia punktacja uzyskana przez stażystów wyniosła 150 punktów, najlepszy zdający uzyskał 174 punkty (na 197 możliwych), najgorszy – 95 pkt. Wśród lekarzy praktyków średni wynik wyniósł 131 pkt, najlepszy – 161 pkt, a najgorszy – 88 pkt.
Dwóch stażystów, którzy LEP-u nie zdali, będzie mieć okazję do poprawki za pół roku. Przez ten czas nie mogą pracować w zawodzie lekarza.
– Przy rejestrowaniu się w urzędzie pracy jako bezrobotni mogą mieć problemy z określeniem swojego zawodu, bo lekarzami, mimo siedmioletniej nauki, nie są – ocenia dyrektor Kraszewska.
więcej: Gazeta Współczesna - Złapani na LEP

Gazeta Współczesna - Nie wymieniłeś? Zapłacisz!
Darmowe leki oraz zniżki na przejazdy autobusowe i kolejowe stracą osoby, które nie zdążyły wymienić książeczek inwalidów wojennych i wojskowych. Termin wymiany upływa dziś. - Jeżeli ktoś zgłosi się po tym terminie, też dostanie nową legitymację - uspokaja Marek Modzelewski z zambrowskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Dotychczas książeczkę inwalidy wojennego wydawano zarówno osobom, które odniosły rany na froncie, jak i represjonowanym. Teraz książeczki będą dwie: jedna dla osób represjonowanych, druga dla inwalidów wojennych. Różne legitymacje będą nadal uprawniać do tych samych ulg: bezpłatnych leków oraz zniżek na przejazdy kolejowe i autobusowe.
- Wymianę dokumentów prowadzimy już od dwóch lat - informuje Marek Modzelewski z zambrowskiego oddziału ZUS-u. - Jednak, jak to w Polsce zwykle bywa, wszyscy zostawili to sobie na ostatnią chwilę i teraz mamy bardzo dużo wniosków.
W naszym regionie książeczki powinno wymienić ponad tysiąc osób. Do wczoraj wnioski o wydanie nowych legitymacji złożyło 701 z nich.
więcej: Gazeta Współczesna - Nie wymieniłeś? Zapłacisz!

Gazeta Współczesna - Droższa woda, tańsze ścieki
Nowe stawki opłat za wodę i odprowadzanie ścieków będą obowiązywały od przyszłego roku w Łomży. Wejdą w życie, chociaż w tej sprawie odbyło się jedno z najbardziej osobliwych głosowań w historii łomżyńskiego samorządu.
Najpierw Jerzy Brodziuk zapowiedział, że klub radnych niezależnych nie weźmie udziału w głosowaniu nad propozycjami Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji na znak protestu przeciwko ustawowym przeepisom, które praktycznie odbierają samorządom możliwość kształtowania własnej polityki w tej sferze gospodarki komunalnej. Kiedy już wiceprzewodniczący rady Zenon Piechociński zarządził głosowanie, żadna ręka nie uniosła się w górę ”za” ani ”przeciw”. Trzynastu radnych się wstrzymało, a pięciu, zgodnie z zapowiedzią, w ogóle nie zajęło stanowiska.
W tej sytuacji decydujące znaczenie ma ustawa mówiąca, że stawki określone przez komunalne przedsiębiorstwo i zatwierdzone przez prezydenta, wchodzą w życie. Gdyby radni chcieli je zmienić, musieliby wskazać źródło finansowania strat ponoszonych przez dostawcę usług.
więcej: Gazeta Współczesna - Droższa woda, tańsze ścieki

Gazeta Wyborcza - Mlekovita górą
"Puls biznesu" opublikował najnowszy ranking opisujący liderów polskiej gospodarki. W naszym regionie bezsprzecznie wygrała Mlekovita umiejscowiona w Wysokiem Mazowieckiem
W tym roku o tytuł regionalnego Filara Polskiej Gospodarki rywalizowało 312 firm. Z naszego regionu wybrano 12. Jurorzy badali dynamikę wzrostu obrotu oraz wiarygodność i solidność płatniczą. W województwie podlaskim wygrała Mlekovita.
- Przez cały okres naszego istnienia budowaliśmy solidne podstawy do bycia najlepszym na rynku - mówi prezes Mlekovity Dariusz Sapiński. - Jako podlaski Filar Polskiej Gospodarki dołożymy wszelkich starań, żeby ten filar był ciągle mocniejszy.
W pierwszym półroczu tego roku zyski Mlekovity zamknęły się w kwocie 26 mln złotych. Równie duże kwoty obejmują inwestycje: w ubiegłym roku spółdzielnia przeznaczyła na ten cel 23 mln złotych. W 2005 roku chce wydać 50 mln złotych.
więcej: Gazeta Wyborcza - Mlekovita górą

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę