Awans „Państwówki”
Na piąte miejsce wśród Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych awansowała w tegorocznym rankingu „Perspektywy 2016” Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. To awans aż o 8 miejsc w stosunku do ubiegłego roku i zdecydowanie najlepszy wynik łomżyńskiej państwówki w historii. W „odwiecznym” pojedynku o miano najlepszej polskiej uczelni w tym roku zwyciężył Uniwersytet Warszawski (100%), wyprzedzając o 1,8 % Uniwersytet Jagielloński (98,2)
Studenci na emeryturze odebrali dyplomy i pojechali na grilla
- Niestety, rok akademicki tak szybko nam minął... Jak szedłem na rok do wojska, to o wiele bardziej się dłużyło... – przemawiał w wesołym nastroju rektor WSA prof. Roman Engler na 16. zakończeniu roku akademickiego w Uniwersytecie Złotego Wieku, w którego wykładach i wycieczkach brało udział 82 łomżyńskich seniorów. - Żona powiedziała naszej córce, a córka wnuczkowi, że dziadkowi wreszcie wyjęli kamienie. Niedługo pięcioletni wnusio dzwoni do babci, czyli mojej żony, z pytaniem: „Dlaczego nie dopilnowałaś dziadka?! Przez ciebie miał operację, bo zjadł te kamienie”. Dzisiaj Uniwersytet Złotego Wieku, nasze wspólne 16-letnie „dziecko”, skończyło gimnazjum. Zobaczymy, czy uda mu się razem z nami ukończyć studia.
Uczniowskie obietnice wyborcze w granicach rozsądku
- Działam w samorządzie szkolnym z własnej inicjatywy, żeby być pośrednikiem pomiędzy szkolną szatnią a pokojem nauczycielskim i gabinetem dyrektora – tłumaczy motywy swej pracy społecznej Paulina Rabek, 15-letnia uczennica Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży, gdzie z koleżankami i kolegami z kilkunastu gimnazjów i podstawówek z miasta i powiatu spotkała się na 10. Sejmiku Samorządów Uczniowskich. - Chcemy urozmaicić szarą egzystencję ucznia, żeby nie oznaczała ona tylko chodzenia na okrągło do szkoły, aby się uczyć, bo od tego normalny człowiek by oszalał.
Juwenalia dla starszych i młodszych
Wielkim koncertem na muszli koncertowej zakończyły się tegoroczne juwenalia. Na zorganizowanej przez Samorząd Studencki Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży imprezie bawiło się kilka tysięcy mieszkańców miasta i regionu. Gwiazdami wieczoru były rockowy Hurt i discopolowy Power Play, wcześniej wystąpiły też Fabryka Snów łomżyńskich raperów, mistrzowscy tancerze z BK Step i CTGroup oraz kolejni reprezentanci Łomży Firewalk, w którym rocka zgodnie grają pracownik uczelni i student administracji.
Śladami Simony Kossak
Paulina Rozwadowska z Szepietowa, Aleksandra Kuczyńska z Juchnowca Górnego i Natalia Zajkowska z Suwałk zwyciężyły w I regionalnym konkursie literacko-plastycznym „Co w lesie…” dla uczniów szkół gimnazjalnych. Został on zorganizowany przez Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka oraz Stowarzyszenie im. Profesor Simony Kossak w celu propagowania wśród młodzieży szacunku do natury. Ogromną zwolenniczką takiej postawy była zaprzyjaźniona z łomżyńską szkołą Simona Kossak, która swą pracą i postawą zainspirowała powstanie konkursu.
Super Diana z zumbą i didżej Verni z proszkiem dla plemienia
- Każdy z nas spalił przez godzinę około 500 kalorii, mózgi produkowały na potęgę endorfiny, które poprawiały z minuty na minutę nastroje, powiększała się nasza wydolność fizyczna i metabolizm... - wylicza bez oznak zmęczenia instruktorka zumby Diana Iwanowicz, mimo ponad 35 stopni C na termometrach na Starym Rynku w Łomży, gdzie w pełnym słońcu około 50 tancerzy oddawało się radości czasami płynnego, czasami dynamicznego tańca. Tańczyły maluchy, zatańczyła i 90-latka, a jednak to dopiero przygrywka do szaleństwa, jakie rozpętało się z kolorowymi proszkami Holi Day.
Emilia Kacperska w koronie Miss PWSIiP i Miss Foto Juwenaliów
- Jest najładniejsza, profesjonalna w dziedzinie kosmetologii, a w rozmowie bardzo wszechstronna – tak zachwalał swoją faworytkę Damian Kondracki, student 2. roku automatyki i robotyki PWSIiP w Łomży, kiedy w Galerii Veneda oglądał dziesięć uroczych, ładnych, zgrabnych i pełnych wdzięku studentek uczelni przy Akademickiej. - Jest wszechstronna, bo nie zamyka się na jeden temat, który studiuje. Z Emilką rozmawiałem na różne tematy i zaskoczyła mnie wypowiedziami o matematyce. Studentka 1. roku kosmetologii w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości Emilia Kacperska oczarowała inteligencją i pozytywną energią oraz radosnym uśmiechem nie tylko Damiana i jurorów, ale też fotografa Mariusza Patalana, który przyznał jej od siebie tytuł Miss Foto.
Juwenalia PWSIiP z misskami, śpiewami i tańcami za ponad 60 000 zł
Tydzień Kultury Studenckiej PWSIiP w Łomży, według programu Samorządu Studenckiego, ma odbyć się w 5 dni. Jeśli odliczyć 2 dni siedzenia 16 zespołów przy grze komputerowej w strzelankę (wśród ulic strzelają terroryści do antyterrorystów; ogląda to w internecie kilkanaście do 30 kilku osób), to na prezentację „kultury studenckiej” pozostają „aż” trzy dni: 1., 2. i 3. czerwca są wybory missek, tańce i koncerty. Z programu nie wynika, czy na wybiegu i scenach jakiś twórca studencki z Łomży w ogóle się pojawi, jednak przewodnicząca samorządu Justyna Konopka twierdzi, że kilku wystąpi. - Koszt Juwenaliów 2016 wyniesie 60 kilka tysięcy złotych – szacuje przewodnicząca. 20 000 zł z uczelni, 15 000 zł z miasta... Przewodnicząca Samorządu Studenckiego PWSIiP jest przekonana, że licząca około 20 osób grupa organizatorów przygotowała wiele atrakcji dla studentów, a także mieszkańców Łomży oraz okolic.
Mali matematycy
29. utalentowanych młodych matematyków z klas trzecich i młodszych ze wszystkich łomżyńskich szkół podstawowych rywalizowało w finale XV Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego „Cyferka 2016”. Uczniowie w godzinę zmierzyli się z 20. trudnymi zadaniami. Najlepiej poradzili sobie Maciej Popielarczyk z SP nr 7 i Marcin Białczak z SP nr 2.
Wśród najlepszych szkół STEM
STEM – czyli science, technology, engineering, mathematics (nauka, technologia, inżynieria i matematyka) to obszary kształcenia, przez które wiedzie najkrótsza droga do kariery w nauce i technice. Miesięcznik Perspektywy opublikował wyniki rankingu najlepszy w Polsce liceów i techników STEM. Wśród 200 liceów są dwa łomżyńskie, w 100 techników jest jedno z Grajewa.
Szkoła w Podgórzu przypomniała Kardynała Wyszyńskiego
- Kardynał Stefan Wyszyński był wzorem do naśladowania... - mówi po dłuższym namyśle Wiktor Cychol, czwartoklasista ze Szkoły Podstawowej w Podgórzu, która w sobotę obchodziła święto: 35. rocznicę śmierci swego patrona. Była msza św., spotkanie z aktorem serialu „Plebania” Dariuszem Kowalskim i występ uczniów Doroty Szymanowskiej na tle orła białego, nieustraszonego nad tłem krwistych płomieni, kotłujących się pod nim na przestrogę okrutnej epoki komuny. - Miał w sobie odwagę i męstwo, cierpliwość w więzieniu w epoce stalinowskiej. Nie załamał się, nie stracił wiary.
Przedszkolaki „w świecie baśni i bajek”
„W świecie baśni i bajek” – to hasło konkursu podsumowującego wiedzę czytelniczą dzieci 5-letnich Przedszkola Publicznego Nr 9 w Łomży. Przedszkolaki przygotowywały się do niego od września, bo jak twierdzą nauczycielki z „Dziewiątki” wyrabianie nawyków czytelniczych, aktywne uczestnictwo w poznawaniu literatury dziecięcej, zachęci je do czytania książek w przyszłości.
Wyniki sprawdzianu szóstoklasistów
Uczniowie kończący podstawówki podczas kwietniowego sprawdzianu uzyskali wyniki ze średnią 63%. Tradycyjnie już lepiej wypadli mieszkańcy większych miast niż wsi i generalnie lepsze wyniki były z języka polskiego i angielskiego niż z matematyki. W sumie do sprawdzianu szóstoklasisty w województwie podlaskim w rym roku przystąpiło 10 233 uczniów. Dziś poznali oni swoje wyniki. Ponad stu uczniów, którzy z przyczyn losowy nie mogli pisać sprawdzianu w kwietniu mają go mieć 2 czerwca.
Nagrody w Polsce za malunki, rysunki, grafiki i film dla „Plastyka”
- Trzy lata temu obiecałem babci na łożu śmierci, że zrealizuję jej marzenia, że też zostanę artystą – opowiada Michał Rostkowski, 17-latek ze wsi Rostki Wielkie niedaleko Małkini Górnej, który jako pierwszoklasista zdobył rok temu indeks w finale olimpiady z historii sztuki, a teraz wygrał konkurs Pejzaże Miast „Mosty”. - Namalowałem akrylem na płótnie stary most warszawski z Białegostoku do stolicy w planie na wprost: szyny, podkłady, kamyki, pejzaże dookoła, rdza i nity w szczególe – mówi Michał, a słuchają go laureaci konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych z „Plastyka”.
Ukochany kraj w „Siódemce” w polskim tańcu i piosence
„Kochamy Polskę z całych sił” - zapewniały z wdziękiem i szczerze rozśpiewane dzieci z klasy II C Ewy Sawickiej i I c Bożeny Wachowskiej, które po raz piąty zorganizowały i dyskretnie prowadziły wieczór pieśni patriotycznych pt. „Ukochany kraj”. - Patriotyzm to szacunek dla własnego narodu, a przecież naród to ludzie, dlatego najpierw trzeba nauczyć się szanować najbliższych w rodzinie, na podwórku i w szkole, żeby umieć szanować rodaków – tłumaczy elokwentnie Kacper Łempicki, szóstoklasista z chóru Katarzyny Szmitko. Z utalentowaną rówieśniczką Ulą Sulkowską śpiewał w duecie zachwycająco „Na nowej górze jadą żołnierze, puk, puk, w okieneczko, wstań panieneczko”.
Trwają zapisy do nowego przedszkola!!!
Rozpoczynamy nabór do Przedszkola Niepublicznego „MOTYLEK” z grupą rehabilitacyjną. Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 2,5 do 6 lat, również dzieci z Opiniami o Wczesnym Wspomaganiu Dziecka oraz Orzeczeniami do Kształcenia Specjalnego, w tym z niepełnosprawnością sprzężoną (w tym z dziećmi mającymi problemy z poruszaniem się, na wózkach), z zespołem Downa oraz ze spectrum autyzmu. Od września 2016 roku w Łomży przy ulicy Księcia Janusza rusza nowa, specjalistyczna placówka z bogatym programem zajęć dla maluchów oraz zajęciami terapeutycznymi.
Portugalskie staże uczniów z „Budowlanki”
Dwa tygodnie w Portugalii spędziła grupa 27 uczniów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży. Uczniowie z klas: hotelarskiej, żywieniowej i budowlanej w Apulii nad Atlantykiem doskonalili znajomość języków obcych i umiejętności praktyczne pracując u portugalskich przedsiębiorców. - Po pracy były wycieczki pozwalające młodzieży poznać atrakcje turystyczne, kulturę i smaki Portugalii – przekazują nauczycielki: Bogusława Romanowska i Elżbieta Wiśniewska, które opiekowały się stażystami.
Mistrzynie ortografii klas IV- VI szkół podstawowych w Łomży
Maja Karwowska ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, której nauczycielką jest Dorota Żbikowska, zajęła 1. miejsce w XII konkursie „Mistrz Ortografii Szkół Podstawowych Miasta Łomża”. Do finału zgłosiły się, zgodnie z regulaminem, trzyosobowe reprezentacje uczniów klas IV – VI łomżyńskich podstawówek. Drugie miejsce zdobyła Anna Tarnacka z SP nr 5, uczennica polonistki Beaty Filipkowskiej, a trzecie – Zuzanna Rostkowska z SP 7 w Łomży, która do konkursu przygotowywała się pod kierunkiem Iwony Erynk – Cichowicz.
Matematyka, filozofia i miłość w Łomży lub Rio de Janeiro
180 minut na pięć zadań zamkniętych, jedno z krótką odpowiedzią oraz 10 zadań otwartych – oto wymogi matury pisemnej rozszerzonej z matematyki, którą zdawało w poniedziałek od rana 73 na 160 absolwentów w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. Maturzysta Jakub Ciborowski poświęcił dwie strony A4 na dowód geometryczny o równości dwóch odcinków w prostokącie z przekątną i wpisanymi w powstałe trójkąty okręgami – jest przekonany, że dowiódł, iż odcinki są równe, niezależnie od rozmiarów figur. - Mam nadzieję, że teraz pokonam mój rekord średniej punktacji klasowej na rozszerzeniu 90,06 procent – marzy profesor Piotr Łowicki, matematyk w I LO.
Konkursy na dyrektorów szkół
Cztery konkursy na stanowisko dyrektorów miejskich szkół ogłosił w poniedziałek prezydent Łomży. Poszukiwani są dyrektorzy jednej podstawówki i trzech zespołów szkół ponadgimnazjalnych.