„Dyrektor od serca” przechodzi z SP nr 7 w Łomży na emeryturę
Najpierw była przykładną uczennicą Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży i absolwentką „Siódemki” w 1974 r., gdzie mama Teresa Mierzejewska wiele lat uczyła w klasach początkowych. Maturzystka I LO i magister po Akademii Rolniczo – Technicznej powraca z Olsztyna do swojej SP 7 – wpierw jako nauczycielka biblioteki, potem jako magister biologii i opiekunka samorządu uczniowskiego. - 10 lat byłam wicedyrektorem, potem 10 lat dyrektorem, praca z uczniami zabezpieczała mnie przed starzeniem się ducha – mówiła z uśmiechem i wzruszeniem Halina Szeligowska, która po 31 latach żegnała się z „Siódemką”, dziękując gronu pedagogicznemu i pracownikom oraz dostając życzenia, gratulacje i kwiaty od dyrektorów placówek. Ale prezydent Łomży ani nikt od niego się nie pojawił.
Ranking gimnazjów Łomży 2016
Publiczne Gimnazjum nr 6 im. T. Kościuszki w Łomży po raz kolejny okazało się najlepszym gimnazjum w mieście i regionie. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna opublikowała dane dotyczące wyników egzaminu gimnazjalnego w poszczególnych szkołach. Na drugim miejscu w Łomży – tradycyjnie jest już Katolickie Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które w wynikach egzaminu wyprzedza Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich.
Szkoła Językowa w Łomży Dorothy´s School
„Nauka języka obcego ważna jest od najmłodszych lat...” – ta myśl przyświeca działalności Szkoły Językowej „Dorothy´s School ” , dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczęszczających do szkoły podstawowej. Mieścić się będzie przy ulicy Sybiraków 20 w Łomży.
Bój o dobro dziecka w szkole?
Podlaski Kurator Oświaty ponownie negatywnie zaopiniował podjęte jeszcze w lutym uchwały Rady Gminy Łomża o zamiarze likwidacji dwóch małych (ok.20 - 40 dzieci) szkół podstawowych w Czaplicach i Puchałach. Pierwsze także negatywne opinie kuratora uchyliło Ministerstwo Edukacji Narodowej, nakazując ponowne przeanalizowanie sytuacji w szkołach. Zgodnie z obowiązującymi od początku roku przepisami opinania kuratora oświaty, teraz jest wiążąca dla samorządu. Kuratorium w Białymstoku uznało, że lepiej będzie jeśli dzieci będą uczyły się w budynku szkoły, z którego poddasza nadzór budowlany nakazał natychmiastowe usunięcie wszystkich przedmiotów – łącznie ze szkolną biblioteką, aby odciążyć zużyty drewniany strop nad parterem...
„Dziesiątka” najlepsza w ostatnim rankingu
Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Pawła II to największa i najlepsza podstawówka w mieście, a Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego jest najmniejsza i... najsłabsza. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży w tym roku po raz ostatni przeprowadziła sprawdzian szóstoklasisty. Na podstawie średnich wyników jakie osiągnęli uczniowie poszczególnych podstawówek można zbudować obiektywny ranking tych szkół w Łomży. Za rok sprawdzianu na pewno nie będzie, a szóstoklasiści być może zamiast do gimnazjów trafią do klasy siódmej szkoły powszechnej, która jak chce minister edukacji ma zastąpić szkołę podstawową.
Minister edukacji na nowy rok
- Nowy rok szkolny 2016/2017 to nowe wyzwania i pierwszy etap istotnych zmian w systemie edukacji. Najważniejsze z nich przewidziane są na rok szkolny 2017/2018 – napisała Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej w liście rozesłanym do dyrektorów szkół, ale adresowanym także do nauczycieli i pracowników oświaty.
Nie ma nic za darmo?
Nie ma nic za darmo, mówią. Nawet jak piszą, że jest za darmo to i tak na koniec musisz zapłacić. A gdybym Ci powiedział, że jest coś, za co nie zapłacisz nic. A gdybym Ci powiedział, że gwarantują to na piśmie. Zamiast tzw. drobnego druczku dają gwarancję na piśmie, że NIC nie zapłacisz? Daj mi 3 minuty, a powiem Ci co to takiego.
Znowu matura...
Ponad 5 tysięcy osób z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego dziś ma poprawkowe pisemne egzaminy maturalne. Zdecydowane większość chce poprawić matematykę. Egzamin pisemny rozpoczyna się o godz. 9., niezależnie od przedmiotu, czy to będzie matematyka, polski czy angielski w szkołach macierzystych uczniów, czyli tych, w których uczyli się i zdawali maturę w maju.
Czas pomyśleć o szkole...
W księgarni BookBook na rogu Giełczyńskiej i Senatorskiej w Łomży w piątek ruch był jak na Marszałkowskiej w stolicy. Ciągle ktoś wchodzi, rodzice z dziećmi albo babcie i nastolatki z karteczkami, na których ciągną się po kilka stronic listy książek do szkoły. - Rzeczywiście, mamy w sierpniu bardzo dobry ruch klientów – uśmiecha się Iwona Wojtkowska, kierownik księgarni, będącej do niedawna w sieci Domu Książki. - Wszyscy sobie przypomnieli, że niedługo trzeba będzie wybrać się do szkoły. Na półkach jest bardzo dużo podręczników do wyboru: nowych i używanych i ćwiczeń. Od razy można zamówić komplet lub – jak niektóre nastolatki – przyjść co kilka dni z nadzieją na nie lada okazję... Nie wszyscy rodzice uczniów muszą się o książki martwić. W łomżyńskich szkołach są też podręczniki, które można wypożyczyć.
Znowu matura za dwa tygodnie
- Sierpniowy egzamin maturalny w terminie poprawkowym zostanie przeprowadzony w szkołach macierzystych uczniów, czyli tych, w których maturzyści zdawali egzaminy w maju – informuje Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, która przygotowała 5 142 arkusze egzaminacyjne dla poprawkowiczów z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. - Poprawkowe egzaminy pisemne zaczną się we wtorek, 23. sierpnia, o godzinie 9.
Nabór uzupełniający w PWSIiP
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości rozpoczęła nabór uzupełniający na rok akademicki 2016/2017. Maturzyści, którzy otrzymali świadectwa maturalne oraz Ci, którzy 23 sierpnia przystąpią do matur poprawkowych, wciąż mają szansę, by od października studiować w uczelni. Wolne miejsca są jeszcze na wszystkich 12 kierunkach, które oferuje „państwówka”.
Nieprawidłowości i uchybienia w SP 2
Regionalna Izba Obrachunkowa przeprowadziła kontrolę gospodarki finansowej w Szkole Podstawowej nr 2 w Łomży. Dotyczyła ona m.in. spraw ogólnoorganizacyjnych, księgowości i sprawozdawczości, gospodarki pieniężnej... W wyniku kontroli stwierdzono np. brak pełnomocnictwa dyrektor do kierowania jednostką oraz nienaliczenie i nieujęcie w księgach odsetek od nieterminowej płatności przez dyrektor szkoły czynszu za najem szkolnego garażu. Należność z odsetek nie miała istotnej wysokości (0,13 zł), ale RIO zauważa, że umowę w imieniu szkoły z dyrektorem podpisał inspektor administracji i sekretariatu, choć powinien wicedyrektor. Najważniejsze jednak uwagi dotyczą godzin ponadwymiarowych, których pani dyrektor szkoły miała więcej niż dopuszczalny ustawowy limit.
„Akademia Malucha” w Łomży
- „Akademia Malucha” to wyjątkowe miejsce, które bawi, kształci, uczy. Dzieci czują się bezpiecznie, a ich całościowy rozwój wspierany jest w ciepłej i radosnej atmosferze – mówią organizatorki nowego przedszkola w Łomży. - Zapraszamy do nas dzieci w wieku od 2 do 5 lat oraz 6-latków dla których realizujemy obowiązek przedszkolny. „Akademia Malucha” to Niepubliczne Przedszkole Integracyjno – Terapeutyczne, które rozpoczyna rekrutację.
Szkoła po nowemu - minister Zalewska tak to widzi
Anna Zalewska, minister edukacji narodowej skierowała do samorządów list, w którym opisała planowane zmiany w systemie edukacji. Reforma ma rozpocząć się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły powszechnej. Tym samym rozpocznie się wygaszanie gimnazjów.
Angielski za darmo w Linguo
Łomżyńska szkoła języków obcych Linguo już po raz piąty w wakacje i ferie organizuje nieodpłatne zajęcia językowe dla dzieci. Tradycyjnie w programie „wakacyjnych łamańców językowych” gry i zabawy językowe, multimedia edukacyjne, native-speakerzy i mnóstwo uśmiechu. Zapisy się rozpoczynają teraz, a zajęcia od 1 sierpnia.
Rekrutacja na studenta PWSIiP w Łomży przed półmetkiem
- Na razie 531 osób zdecydowało się na studia stacjonarne w naszej uczelni, natomiast 181 na studia niestacjonarne – informuje dr Krystyna Leszczewska, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, gdzie można zdobywać wykształcenie na 12 kierunkach licencjackich i na trzech magisterskich: pielęgniarstwo, administracja i zarządzanie oraz informatyka. - Z pewnością studentów pierwszego roku będzie więcej, ponieważ przed nami dopiero półmetek tegorocznej rekrutacji na studia w PWSIiP.
Ministerstwo uchyliło postanowienia kuratorium
Minister Edukacji Narodowej uchylił postanowienia Podlaskiego Kuratora Oświaty, który negatywnie zaopiniował dwie podjęte w lutym przez Radę Gminy Łomża uchwały w sprawie zamiaru likwidacji małych szkół podstawowych w Czaplicach i Puchałach. Kuratorium musi ponownie przeanalizować sytuację i jeszcze raz wydać opinię w sprawie uchwał.
Wakacje z Fel-X’em w Łomży
Wakacje z Fel-X niezależnie od pogody dają świetną zabawę, odciągają dzieci od wielogodzinnego, bezmyślnego ślęczenia przed komputerem, smartfonem czy tabletem. Warsztaty są w podobnym stopniu kreatywne i praktyczne, przynoszą ogromną frajdę wszystkim dzieciom, niezależnie od wieku, płci, a także wcześniejszych zainteresowań.
Nowy instytut „Państwówki”
Instytutu Prawa i Administracji to siódmy już instytut w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Uchwałę o utworzeniu nowego Instytutu podjął Senat „Państwówki”.
Po wynikach z matury szkoła szkole nierówna
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży ogłosiła wyniki tegorocznych matur, jakie uzyskali absolwenci poszczególnych szkół w mieście nad Narwią. Na pierwszym miejscu są uczniowie I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży. W szkole tej zdawalność matury wyniosła aż 99,4 procent. 72,2% z języka polskiego, 83,2% z matematyki oraz 90,6% z języka angielskiego – oto średnie wyniki z pisemnych egzaminów, jakie na tegorocznej maturze uzyskali absolwenci „Pierwszego”. Jak sobie radzili na maturach uczniowie innych szkół ponadgimnazjalnych, prezentujemy poniżej.