Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

XIII Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Białystok 5 września 2013

5 i 6 września br. w Białymstoku odbywały się, jak co roku, uroczystości patriotyczno-religijne, upamiętniające zesłańców Sybiru: tych, którzy po latach cierpień wrócili do ojczyzny i tych, którzy pozostali na zawsze na „nieludzkiej ziemi”. W tym roku Marsz upamiętniał cztery, ważne dla Sybiraków, rocznice: 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, 85. rocznicę powstania Związku Sybiraków, 70. rocznicę bitwy pod Lenino oraz ćwierćwiecze reaktywowania Związku Sybiraków.

Główną częścią piątkowych uroczystości XIII Międzynarodowego Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru był przemarsz uczestników ulicami Białegostoku. Marsz rozpoczęła uroczystość inauguracji pod Pomnikiem Katyńskim, gdzie zgromadzili się zesłańcy Sybiru, kombatanci, przedstawiciele władz, goście z całego świata, harcerze i uczniowie wielu szkół z całego kraju, poczty sztandarowe oraz przedstawiciele kościoła katolickiego i prawosławnego.

Tysiące uczestników marszu przeszło następnie do kościoła Ducha Świętego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Sybiraka. Tu została odprawiona msza święta. Następna część uroczystości odbyła się przy pomniku: odczytanie listu premiera Donalda Tuska oraz listu małżonki prezydenta, ekumeniczne modlitwy, apel poległych, złożenie kwiatów i zniczy. Zesłańcy Sybiru przekazali dyrektorowi białostockiego Muzeum Wojska swój sztandar, który od 23 lat uświetniał różne wydarzenia historyczne. Będzie to poczesny eksponat w powstającym w Białymstoku Muzeum Sybiru. Prezydent Białegostoku przekazał Związkowi Sybiraków ufundowaną przez miasto replikę sztandaru.

Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru odbywa się w Białymstoku od 2001 roku. Jest corocznym przypomnieniem historii deportacji, oddaniem hołdu tym, którzy z zesłania nie wrócili, a przede wszystkim przekazaniem pamięci kolejnym pokoleniom. „Szczególnie zależy nam na obecności młodych ludzi, bo to im przekazujemy prawdę historyczną i to w nich chcemy wyrobić nawyk pamiętania o tych, którzy już nie żyją” – powiedział Tadeusz Chwiedź – prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków podczas uroczystości inauguracji Marszu.

Mając w sercu tę wolę zesłańców Sybiru młodzież ze szkół czyżewskich od lat uczestniczy w Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. W tym roku, zgodnie z tradycją, wzięli udział w Marszu: harcerze z 3 WDH im. Szarych Szeregów oraz 6 DHS im. Sybiraków z Zespołu Szkół w Czyżewie, uczniowie ZSOiZ w Czyżewie, uczniowie ZS w Rosochatem Kościelnym oraz poczty sztandarowe. Młodzież czyżewska oddaje w ten sposób hołd zesłańcom Sybiru, a szczególnie tym, których zna i o których chce pamiętać.

phm Halina Lipińska

 


 
biuro hufca
18-400 Łomża
ul. Polowa 11a
e-mail hufca:
lomza@zhp.pl


Dane do faktur:
ZHP Chorągiew Białostocka
ul. Pałacowa 3/1
15-042 Białystok
NIP 542 021 16 63


Dane finansowe
Numer konta: Alior Bank 19 2490 0005 0000 4500 7571 1446
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę