Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 02 stycznia 2025 napisz DONOS@

Wić akantowa z kościoła w Stawiskach wpisana do rejestru zabytków

Główne zdjęcie
Ornament - wić akantowa (fot: WUOZ)

Ornament - wić akantową okalającą ramę obrazu "Stygmatyzacja św. Franciszka z Asyżu", znajdującego się w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Stawiskach została wpisała do rejestru zabytków województwa podlaskiego.

Ornament - wić akantowa znajduje się w ołtarzu bocznym lewej nawy gdzie otacza ramę obrazu "Stygmatyzacja św. Franciszka z Asyżu". Czas powstania ornamentu szacuje się na lata 80. XIX wieku. O wpisanie do rejestru zabytków wici akantowej, drewnianej, rzeźbionej do Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zwróciła się parafia rzymskokatolicka pw. św. Antoniego Padewskiego w Stawiskach.

wić-akantowa-1-681x1024.jpg
"Stygmatyzacja św. Franciszka z Asyżu" w nawie kościoła 
pw. św. Antoniego Padewskiego w Stawiskach (fot:  WUOZ)

 

Ornament w formie wijących się i wzajemnie przeplatających się stylizowanych elementów roślinnych wykonany jest z drewna, malowany, o kształcie zbliżonym do prostokąta – pisze Paulina Borodziuk z biura konserwatora Zabytków. W górnej części znajduje się tarcza herbowa z emblematem franciszkanów, przedstawiającym dwie skrzyżowane ręce. Jedna, obnażona symbolizuje Chrystusa, druga - ubrana w habit przedstawia św. Franciszka. W górnej części herbu został wkomponowany trójliść a na nim krzyż będący zwieńczeniem akantowej ramy. 

"Ornament posiada wartości artystyczne przejawiające się m.in. w umiejętnym zakomponowaniu, nienagannym sposobie doboru detalu poprzez połączenie elementów roślinnych i heraldycznych oraz bardzo dobrej technice wykonania. Stanowi doskonały przykład rzemiosła artystycznego o znaczeniu lokalnym." - podziwia prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków. 

DSC08168-575x1024.jpg
Ornament - wić akantowa (fot:  WUOZ)

 

Budowę murowanego kościoła i klasztoru w Stawiskach rozpoczęto w 1788 roku. Klasztor został ukończony w 1791 roku, zaś kościół (bez wież) w latach 1813-1818 staraniem dziedzica Antoniego Bykowskiego, według projektu realizowanego przez Teodora Sayfrieda. W 1822 roku kościół został poświęcony pw. św. Antoniego Padewskiego jako filialny parafii Poryte. W 1927 roku do kościoła zostały dobudowane górne kondygnacje wież, które w trakcie II wojny światowej uległy zniszczeniu. Odbudowano je dopiero w latach 1951-1952. Kościół w Stawiskach jest przykładem późnobarokowej architektury sakralnej z późniejszymi przekształceniami.

na podstodstawie materiałów Konserwatora Zabytków 

Foto: Ornament - wić akantowa (fot:  WUOZ)
Foto: Ornament - wić akantowa (fot:  WUOZ)
Foto: Ornament - wić akantowa (fot:  WUOZ)
Foto:
mm
wt, 13 października 2020 08:28
Data ostatniej edycji: wt, 13 października 2020 10:37:38

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę