Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 02 stycznia 2025 napisz DONOS@

Tajemnice Łomży w filmowym wydaniu

Cztery filmy-wirtualne spacery, popularyzujące historię i zabytki Łomży, przygotowali pracownicy Muzeum Północno-Mazowieckiego. Zostały one zrealizowane w zaawansowanej technologii VR, z wykorzystaniem zdjęć z drona oraz kamery sferycznej 360°, dzięki programowi „Kultura w sieci”, sfinansowanemu przez Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Chcemy zainteresować historią najmłodsze pokolenie, stworzyć okazję poznania miejsc, które być może mija się na co dzień, ale nie zna się ich historii, albo pozna się ją na nowo, dzięki nowoczesnej formie tych materiałów – mówi historyk Marta Gosk.

„Tajemnice Łomży – filmowe opowieści znad Narwi” obejmują cztery filmy, trwające po dziewięć minut każdy. Ogólną koncepcję projektu przygotowały i zaprosiły gości do poszczególnych części pracownice muzeum Marta Gosk i Magdalena Mucha, za realizację jego strony technicznej odpowiadali Karolina i Błażej Krajczewscy z warszawskiej firmy Modulor-VR.

– Nakręcenie zwykłego filmu nie jest już niczym nadzwyczajnym – mówi dyrektor muzeum Jerzy Jastrzębski. – Dlatego pomyśleliśmy, że warto pokazać historię miasta czy zbiory muzeum, ale w nowej formie wizualnej, atrakcyjnej dla młodych ludzi. Stąd wykorzystanie zdjęć z drona oraz kamery sferycznej 360°, co wszystko można zobaczyć indywidualnie dzięki okularom VR.

Każdy z odcinków koncentruje się na jednym temacie. „Młodość i powołanie. Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży” opowiada o szkolnych latach Prymasa Tysiąclecia, spędzonych w szkole handlowej na rogu ulic Dwornej i Sadowej. „Retro.spekcja. Historia budynku przy Nowogrodzkiej 157” oferuje wirtualny spacer po kompleksie zabytkowych budynków dawnej rzeźni miejskiej, zbudowanej w roku 1905, obecnie restauracji. Film „Co kryje Stary Rynek?” pokazuje wykopaliska i prace archeologiczne prowadzone na Starym Rynku, dopełnione ujęciami z wystawy archeologicznej w Muzeum Północno-Mazowieckim. Czwarty to „Tajemnice muzeum”, to jest wirtualne zwiedzanie wystaw stałych: bursztynu, rzeźby ludowej oraz lamp naftowych, dopełnione opowieściami pracowników o najciekawszych eksponatach.

– Uznaliśmy, że warto opowiedzieć o kimś zasłużonym, historycznym budynku, a do tego odkryć też tajemnice naszych zbiorów, pokazać na przykład obraz „Wnętrze fary” Jerzego Wita Majewskiego z 1920 roku, żeby nasze eksponaty przemówiły – wyjaśnia Marta Gosk. – Nie wyobrażaliśmy sobie więc, że możemy pominąć w roku planowanej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, który przecież spędził w Łomży swoje młode lata, tutaj kształtowało się jego powołanie kapłańskie. Chcieliśmy też go pokazać poprzez miejsca z nim związane, które starszym i młodszym mieszkańcom miasta raczej nie są znane, chociażby budynek prywatnej szkoły handlowej przy ulicy Dwornej, w którym mieści się popularna księgarnia. 

– Program przewiduje też umieszczenie tych filmów w sieci, czyli na naszym Facebooku, stronie internetowej i YouTube – zapowiada Jerzy Jastrzębski. – Będzie można je również obejrzeć w specjalnych goglach w siedzibie naszego muzeum, a także w restauracji przy ulicy Nowogrodzkiej. Dzięki temu historia miasta stanie się jeszcze bliższa, szczególnie młodemu pokoleniu, tym bardziej, że wiele osób posiada już takie gogle. Może więc zainteresują się tematem dzięki nowoczesnej formie, bo ta technika daje chociażby możliwość prezentowania obrazu na obrazie, na przykład materiałów fotograficznych czy dokumentów obok informacji o jakiejś osobie, dzięki czemu obraz staje się jeszcze bardziej wielowymiarowy i ciekawie uzupełniony. 

Wojciech Chamryk

mm
pt, 02 października 2020 17:45
Data ostatniej edycji: pt, 02 października 2020 19:21:36

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę