Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

Sukces łomżyńskich bardów

Główne zdjęcie
Tadeusz Czubowski i Michał Olchowik (Fotografie wykonał © Dariusz Piotrowski (z Piastowa) podczas 37. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA 2019)

Tadeusz Czubowski i Michał Olchowik zdobyli nagrodę specjalną podczas 37. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie. Sukces zapewniły im autorskie ballady Tadeusza Czubowskiego w opracowaniu na gitarę i akordeon. – Już zakwalifikowanie się do półfinału OPPA uważam za duży sukces, bo przecież na ten festiwal nadsyłają swoje utwory twórcy z całej Polski i zza granicy, a nagroda tym bardziej nas cieszy – mówi Tadeusz Czubowski, zapowiadając koncerty i pracę nad autorską płytą.

Michał  Olchowik (Fotografie wykonał © Dariusz Piotrowski (z Piastowa) podczas 37. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA 2019)
Michał Olchowik (Fotografie wykonał © Dariusz Piotrowski (z Piastowa) podczas 37. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA 2019)
Tadeusz Czubowski (Fotografie wykonał © Dariusz Piotrowski (z Piastowa) podczas 37. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA 2019)
Tadeusz Czubowski (Fotografie wykonał © Dariusz Piotrowski (z Piastowa) podczas 37. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA 2019)

Tadeusz Czubowski od lat z powodzeniem eksploruje krainę muzycznej łagodności, komponując nastrojowe piosenki z wpływami Boba Dylana czy Włodzimierza Wysockiego, opatrując je poetyckimi, komentującymi rzeczywistość tekstami. Robi to niestety tylko okazjonalnie, ale czasem koncertuje, tak jak w herbaciarni „Pikoteria” przed kilku laty, ale przede wszystkim wciąż tworzy. 
– W ostatnich latach przybyło mi sporo piosenek i zostałem namówiony przez przyjaciół, żeby temat drążyć – mówi Tadeusz Czubowski. – Wysłałem więc zgłoszenie, robocze demo z pięcioma piosenkami i zostaliśmy zakwalifikowani,a wiele lat temu byłem już półfinalistą tego konkursu. 
Tym razem pieśniarz z Łomży zakwalifikował się do finałowej 18 prestiżowego festiwalu, złożonej z wykonawców z Polski, Białorusi, Estonii i Słowacji. 
– W konkursie wykonaliśmy dwie piosenki – mówi Tadeusz Czubowski. – „Żyjesz ty i żyję ja” to utwór starszy, który już kiedyś graliśmy razem. „Biali niewolnicy” jest nowszy, napisany na emigracji i jego tekst jest patriotyczno-rozrachunkowy. Założenie festiwalu jest takie, że wykonywane są na na nim wyłącznie piosenki autorskie. Są to więc moje teksty i moja muzyka, a Michał to wszystko ubarwił swoim akordeonem, miał niebagatelny wpływ na aranżacje.
– Sporo pod tym względem dołożył też Darek Boguski – dodaje Michał Olchowik, świetny akordeonista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. – Połączanie gitary i akordeonu w tej stylistyce daje bardzo dobre efekty, te instrumenty brzmią razem znakomicie. Przyznam, że jestem zaskoczony tą nagrodą, bo jednak jury preferowało większe składy, a grali w nich naprawdę znani muzycy, doświadczeni i z dorobkiem płytowym. 
Jurorzy, m.in. Ewa Paczoska, Piotr Bakal, Krzysztof Dzikowski, Jaga Koftowa i Grażyna Orlińska, nie docenili w finale łomżyńskiego duetu, nie kwalifikując go do Złotej Piątki, ale zauważyli przedstawiciele Fundacji im. Stanisława Pomian-Srzednickiego, przyznając nagrodę specjalną. 
– Zostaliśmy dostrzeżeni dzięki wątkom tekstowo-patriotyczno-historycznym – mówi Tadeusz Czubowski. – Ale to nie tylko teksty, mój głos i gitara, bo Michał Olchowik bardzo ubarwia tę muzykę i uważam, że przeszliśmy do półfinału również dzięki temu połączeniu. Muzycznie ta nasza konstrukcja była dość fajna w brzmieniu, ale jednak wiele zespołów, które przeszły dalej to były składy nawet pięcioosobowe. Pod względem brzmienia i aranżacji nie mogliśmy się więc z nimi równać, a to też ma ogromne znaczenie, bo jurorzy bardzo zwracali uwagę na warstwę muzyczną, a wiadomo: im większy skład, tym wyższy jej poziom.
Stąd pomysł poszerzenia składu do kwartetu, gdzie znajdzie się też miejsce dla skrzypaczki  Żakliny Olchowik i kontrabasisty Mateusza Bakuna, ale poza planowanymi koncertami krystalizuje się też wizja autorskiej płyty Tadeusza Czubowskiego.
– Cały czas myślimy o tym, żeby te utwory zebrać i nagrać w końcu płytę, bo jest ich już kilkanaście, w pełni dopracowanych – mówi Tadeusz Czubowski. – Prowadzimy teraz rozmowy, rozważamy wszystko, bo są to też kwestie finansowe, a zależy nam na jakości. Szukamy więc sprzymierzeńców, ludzi zainteresowanych popieraniem naszej muzyki, a ponieważ mamy już osoby zaangażowane w organizację i produkcję tego przedsięwzięcia, więc powinno nam się udać.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę