Biebrzański znak ocieplania klimatu
Czapla złotawa występująca na co dzień w Afryce czy południowej Europie tydzień temu widziana była przy ujściu Biebrzy do Narwi pod Wizną. To pierwsza obserwacja tego gatunku w tej części Polski.
Biebrzański Park Narodowy podzielił się niezwykłą obserwacją, której w piątek 26 kwietnia dokonano na terenie parku, niedaleko Wizny. To czapla złotawa Bubulcus ibis. Tomasz Kułakowski tak zrelacjonował tę obserwację na profilu FB Ornitolodzy Północnego Podlasia: „26 kwietnia. CZAPLA ZŁOTAWA wykryta przez Jeremiasza Trzaskę nadal obecna k. Grodziska w Rusi w ujściu Biebrzy do Narwi. To pierwszy pojaw na Północnym Podlasiu. Ptak blisko brzegu, żerujący spokojnie na skraju starorzecza. Piękna obserwacja!”.
Wikipedia podaje, że czapla złotawa zamieszkuje w zależności od podgatunku: Afrykę, południową Europę, Azję Mniejszą i Bliski Wschód po Morze Kaspijskie. W Polsce po raz pierwszy widziano ją w 1994 roku na stawach pod Zatorem, a do końca 2021 roku stwierdzono ją 25 razy. Uznawana jest za gatunek inwazyjny.
Ormitolog dr Jacek Batleja po obserwacji na Śląsku pisał przed dwoma laty w Gazecie Wyborczej, że "ocieplanie klimatu zachęca ptaki występujące zwykle na południu Europy do poszukiwania nowych terenów na północ od swoich stałych miejsc występowania. Czekamy na obserwacje czapli złotawych w maju i czerwcu, bo może wtedy dołączą do gniazdujących ślepowronów na stawach w dolinie górnej Wisły".
Czapla złotawa jest 307 gatunkiem ptaka stwierdzonym w Kotlinie Biebrzańskiej – przypomina Krzysztof Henel z BbPN.