Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 12 stycznia 2025 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 398

Rachmistrzowie w piątek ruszą w miasto

Formalnie już do początku kwietnia trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011. Na razie jest tzw. samospis, czyli możliwość wypełnienia ankiety spisowej przez internet. Od jutra ruszy także bezpośrednie spisywanie przez rachmistrzów i wywiady telefoniczne. W Łomżę tego dnia ruszy 39. rachmistrzów spisowych. - W terenie będą pracować do godz. 20.00 - mówi Wiesława Kolasińska, z-ca Gminnego Komisarza Spisowego w Łomży. Spis obejmie zarówno osoby zamieszkałe stale i czasowo w Łomży, a nawet bezdomnych. Wszyscy mamy obowiązek wzięcia udziału w spisie. Za odmowę grozi grzywna do 5 tys zł. Osoby objęte spisem zobowiązane są do udzielania ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu. Za podanie nieprawdziwej informacji grozi nawet do 2 lat więzienia.

Narodowy Spis Powszechny 2011 potrwa do 30 czerwca. Każdy z 39 rachmistrzów, którzy w piątek ruszą w miasto, będzie nosił w widocznym miejscu identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem oraz pieczęcią Urzędu Statystycznego. Rachmistrz musi mieć przy sobie także dowód osobisty, którego okazania mamy prawo żądać.
- W razie wątpliwości jego tożsamość można potwierdzić dzwoniąc do Urzędu Miejskiego w Łomży od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30 pod nr telefonu: 86 2156729, lub     86 2156734 – mówi Wiesława Kolasińska, z-ca Gminnego Komisarza Spisowego w Łomży, którym w Łomży jest prezydent Mieczysław Czerniawski.
Rachmistrza będzie można sprawdzić także dzwoniąc na numer specjalnej infolinii: 800 800 800, lub 22 4444777 dla połączeń z telefonów komórkowych (pn.-pt. w godz. 8-20 oraz w weekendy od 8-18).
Rachmistrzowie, którzy przyjdą do mieszkań będą mieli specjalne urządzenia mobilne. To urządzenie służące do spisu, ale dzięki niemu możemy też sprawdzić rachmistrza. Ma wbudowany system GPS, więc pokazuje w jakim miejscu rachmistrz się znajduje. Spisywany może np. sprawdzić, czy podający się za rachmistrza trafił pod właściwy adres.
Rachmistrzowie będą pytali m.in. o źródło utrzymania, czas dojazdu do pracy, stan cywilny, wyznanie, czy preferencje seksualne... Nie na wszystkie pytania trzeba odpowiadać, i nie każdy otrzyma do wypełnienia taką sama ankietę. Są bowiem jej dwa rodzaje. Jedna zawiera 16 pytań, druga - bardziej szczegółowa – 60, ale ją ma otrzymać co 20 spisywany. Informacje przekazywane rachmistrzom chronione są tajemnicą statystyczną.
Przeprowadzający spis Główny Urząd Statyczny najbardziej zachęca jednak do samospisu, czyli wypełnienia odpowiedniej ankiety w internecie. Ze strony www.stat.gov.pl lub spis.gov.pl pobieramy formularz. Logujemy się do systemu, uwierzytelniamy poprzez podanie PESEL. Szyfrujemy jednocześnie nasze dane do formularza, aby nikt niepowołany nie mógł ich odczytać. Ustalamy hasło. Mamy 14 dni na zakończenie spisywania, jednak nie dalej niż do 16 czerwca. W ten sposób, od 1 kwietnia, do wczorajszego poranka spisało się już ponad 830 tysięcy Polaków.

Spis powszechny ma dostarczyć najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno–społecznej i zawodowej, a także o społeczno–ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju. Szczególną wagę w NSP 2011 przykłada się do pozyskania wiedzy na temat zmian zachodzących w procesach demograficznych i społecznych m.in. z uwagi na wzmożone migracje ludności po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę