Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@

Przy kozicowym piwie... o Miłoszu

Literaci profesorowie Ryszard Matuszewski i Aleksander Fiut a także poeci Ryszard Krynicki, Krzysztof Karasek i Erwin Kruk w nowgrodzkim Skansenie rozmawiali o poezji, życiu i roli jaką w Polsce pierwszej Solidarności odgrywał Czesław Miłosz. Przypomnienie burzliwej i ważnej dyskusji literatów z Czesławem Miłoszem jaka obyła się w czerwcu 1981 roku w Skansenie w Nowogrodzie rozpoczęło wspominanie i świętowanie 25. rocznicy wizyty noblisty w Łomży.

We wtorek po południu w Skansenie w Nowogrodzie spotkało się kilku literatów. W tej grupie byli także ci, którzy z Czesławem Miłoszem spotkali się tu przed ćwierć wiekiem. Wspominanie rozpoczął Ryszard Matuszewski - był także na tamtym spotkaniu literatów - który na początek przeczytał kilka stron ze swojego pamiętnika opisujących wizytę Miłosza w Łomży i Nowogrodzie.

Wśród epizodów, które szczególnie utkwiły w pamięci uczestnikom nowogrodzkiego spotkania z Miłoszem była jego reakcja na rozpowszechnianą wówczas niezwykle często informację, że w czasie okupacji posiadał litewski paszport.

- Miłosz wyjaśniał jak w ścisłym porozumieniu z kierownictwem organizacji podziemnej Wolność, Równość, Niepodległość skorzystał jako urodzony na terenie Litwy kowieńskiej z możliwości zaopatrzenia się w dokument, lipny zresztą, ułatwiający mu poruszanie się także poza terenem Generalnej Guberni.(...) Nie był to paszport, ale lipny dokument. Miłosz nigdy nie posługiwał się nim dla udowodnienia że nie jest Polakiem – podkreślał Ryszard Matuszewski starając się wiernie przekazać atmosferę tamtego spotkania. - Miłosz powiedział wówczas, że obecna przy stole Irena Zagórska opowiadała wówczas ludziom o jego litewskim paszporcie i, że chciałby raz na zawsze tę sprawę wyjaśnić...


Dodajmy, że sprawa litewskiego „paszportu” Miłosza podczas II wojny światowej była wówczas – i przez kolejne lata do 1989 roku - jednym z głównych zarzutów stawianych przez władze PRL i podległe im media nobliście.

Spotkanie w Nowogrodzie rozpoczęło zorganizowany przez Milosz Institute. Library & Archives i Barbarę Kulkę – żonę poety Jana Kulki, który w 1981 roku zaprosił świeżo upieczonego noblistę - trzydniowy cykl spotkań poświęconych wizycie Czesława Miłosza w Łomży.

zobacz program obchodów 25-lecia wizyty MIłosza w Łomży 


Foto:
Foto: prof. Aleksander Fiut i Barbara Kulka
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Gabor Lörinczy, Erwin Kruk, Krzysztof Karasek
Foto: prof. Ryszard Matuszewski i Ryszard Krynicki
Foto:
Foto: prof. Ryszard Matuszewski, w tle Grzegorz Musidlak
Foto: Ryszard Krynicki
Foto: Ryszard Krynicki i Barbara Kulka
Foto: Ryszard Krynicki i Barbara Kulka
Foto: Krzysztof Karasek
Foto: Krzysztof Karasek
Foto:
Foto: Ryszard Matuszewski po lewej
Foto:
Foto:
Foto: Ryszard Krynicki i Barbara Kulka
Foto: prof. Ryszard Matuszewski
Foto: prof. Aleksander Fiut
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: prezydent Jerzy Brzeziński
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Ryszard Krynicki
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Henryk Gała
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę