Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

Kleszcze znowu atakują

Wybierając się na spacer do lasu, parku bądź na inne tereny zielone uważajmy na kleszcze. Te pajęczaki stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także atakują psy i koty. Specjaliści podkreślają, że ukłucie kleszcza nie boli, dlatego po powrocie ze spaceru dokładnie należy obejrzeć ciało.

Województwo podlaskie jest tzw. terenem endemicznego występowania zakażonych kleszczy przenoszących m. in. wirusy kleszczowego zapalenia mózgu, czy też bakterii powodujących boreliozę. Specjaliści podkreślają, że nie każdy kleszcz jest zakażony, przy czym groźne mogą być zarówno dorosłe kleszcze, jak i ich larwy oraz nimfy. 
Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).

Borelioza jest to najczęściej występująca choroba przenoszona przez kleszcze. Do zakażenie człowieka dochodzi na skutek ukłucia przez zakażonego kleszcza. U około połowy osób po 3–10 dniach od ukłucia przez zakażonego kleszcza pojawia się w tym miejscu zmiana skórna, która następnie (w okresie nawet do kilku tygodni) powiększa się, tworząc czerwoną lub sinoczerwoną plamę, często z przejaśnieniem w środku – tzw. rumień wędrujący. Przebycie zakażenia nie daje trwałej odporności i nie chroni przed ponownym zakażeniem. Nie ma dostępnej szczepionki przeciwko tej chorobie.

Kleszczowe zapalenie mózgu w pierwszej fazie choroby mogą wystąpić objawy uogólnione, takie jak: gorączka, uczucie zmęczenia, nudności, ból głowy i mięśni. Objawy te utrzymują się zazwyczaj kilka dni i w większości przypadków choroba kończy się wyzdrowieniem. Niekiedy po trwającym od 1 do 20 dni okresie utajenia dochodzi do rozwinięcia drugiej fazy choroby, w której obserwujemy objawy związane z zapaleniem opon mózgowych i mózgu, takie jak: gorączka, narastające bóle głowy, sztywność karku, zaburzenia świadomości, porażenia nerwów czaszkowych, zaburzenia koordynacji, porażenia kończyn górnych i dolnych. Przypadki kleszczowego zapalenia mózgu podlegają obowiązkowej hospitalizacji.

Na świecie nie ma dostępnej szczepionki przeciwko boreliozie. Zachorowanie na kleszczowe zapalenie mózgu jest zdecydowanie rzadsze, ale w tym wypadku można się zabezpieczyć przeprowadzając pełny cykl szczepień ochronnych.

Najważniejszym sposobem umożliwiającym uniknięcie przykrych skutków wywoływanych przez kleszcze chorób jest zapobieganie wgryzieniu się pajęczaka. W tym celu konieczne jest stosowanie kilku prostych zasad: noszenie odpowiedniej odzieży w miejscach, gdzie istnieje ryzyko występowania kleszczy (lasy, pola, etc.) zakrywającej jak najwięcej części ciała (długie spodnie, koszule z długimi rękawami, nakrycie głowy etc.), stosowanie środków odstraszających kleszcze, a po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy dokładne obejrzenie całego ciała.

Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę