Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 22 grudnia 2024 napisz DONOS@

MDK-DŚT zaprasza na poetycką imprezę z gwiazdą

Sobotni finał jubileuszowego Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki będzie miał wyjątkową oprawę. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród uświetni koncert Elżbiety Adamiak, jednej z najwybitniejszych przedstawicielek piosenki poetyckiej, wykonującej teksty najlepszych autorów, w tym swego męża Andrzeja Poniedzielskiego. Będzie też gwiazda w jury, popularna aktorka Marta Klubowicz, również poetka i tłumaczka. Na dwudziestą edycję tego ogólnopolskiego konkursu przygotowano też aż dwa wydawnictwa: jak co roku tomik z wierszami nagrodzonymi oraz jubileuszowy z najlepszymi wierszami o tematyce łomżyńskiej. Do tego impreza odbędzie się w Hali Kultury, tak więc miejsc na pewno nie zabraknie, a wstęp na nią jest wolny.

Patronem organizowanego przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych konkursu jest wybitny poeta Jan Kulka (1937-2000), który przez blisko 25 lat mieszkał i tworzył w Łomży. Nie ograniczał się tylko do pisania: to jemu Łomża zawdzięcza wizytę Czesława Miłosza czy szereg wydarzeń kulturalnych. Poeta marzył o przeniesieniu, zainicjowanych przez siebie, Kłodzkich Wiosen Poetyckich do Łomży, jednak za jego życia nie udało się tego pomysłu zrealizować, mimo organizowania nad Narwią wielu innych, również ogólnopolskich, imprez poetyckich.
– Współpracowaliśmy z Janem Kulką i i kiedy tak nagle go zabrakło pojawiła się wielka luka, bo to była osobowość, ktoś bardzo znaczący – wspomina Roman Borawski, dyrektor MDK-DŚT w latach 1995-2016 i pomysłodawca Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki. – Pomyślałem wtedy, że warto byloby zorganizować konkurs jego imienia, adresowany przede wszystkim do lokalnych poetów, żeby nie było kompletnej pustki, a młodzi następcy Jana Kulki mieli warunki rozwoju, w myśl naszej ówczesnej zasady wyławiania i kształtowania talentów oraz dania im szansy pokazania się. Z tych planów jednak nic nie wyszło, bo łomżyński konkurs już w pierwszej edycji stał się tak naprawdę ogólnopolski, gdyż jakieś 90% zgłoszeń napłynęło z całego kraju. Stało się tak z dwóch powodów: wieści o konkursie szybko się rozeszły, a jego sponsor główny od samego początku, Zakłady Spożywcze Bona w Łomży, zapewnił tak wysokie nagrody, że podobnych nie było wielu nawet w najbardziej liczących się konkursach, co też wzbudzało zainteresowanie poetów.
Pierwsza edycja konkursu odbyła się w roku 2003. Łomżyńska impreza, odbywająca się z udziałem i wsparciem Barbary Kulki, szybko zdobyła renomę, również z racji tego, że jak podkreśla Roman Borawski, do jury byli zapraszani wybitni poeci, krytycy i literaci, co skutkowało nie tylko wzrastającą rangą i coraz wyższym poziomem konkursu, ale też zainteresowaniem uczestników. Była to jednocześnie konsolidacja lokalnego środowiska poetyckiego na poziomie wojewódzkim oraz ogólnopolska promocja Łomży, za sprawą kategorii wiersza o tematyce łomżyńskiej, pisanego przez wszystkich twórców, nawet tych, którzy nigdy nie byli z Łomżą związani. Konkurs od razu miał też swoje wydawnictwo, wydawany każdego roku tomik, zawierający nagrodzone wiersze, a z czasem a jego finałem stał się również koncert, dzięki czemu w MKD-DŚT wystąpili choćby tacy wybitni artyści jak: Czerwony Tulipan, Mirosław Czyżykiewicz, Tadeusz Woźniak, Anatol Borowik, Andrzej Poniedzielski czy Olek Grotowski. W ostatnich latach konkurs Kulki rozrósł się do trzydniowej Łomżyńskiej Wiosny Poetyckiej z dodatkowymi koncertami, wydarzeniami i promocjami poetyckich książek. Nie zatrzymała go nawet pandemia, bowiem w roku 2020 odbył się online, a w ubiegłym już na żywo i z koncertem oraz udziałem publiczności. Teraz wszystko wraca już do pełnej normalności, chociaż jeszcze w wymiarze jednodniowym. Na tegoroczny konkurs nadesłano 274 zestawy wierszy – mniej niż w rekordowym roku ubiegłym, ale o ponad 100 więcej niż w pandemicznym 2020. Oceniało je jury w składzie: aktorka, poetka i tłumaczka Marta Klubowicz, goszcząca już na konkursie poetka Elżbieta Michalska oraz poeta i literaturoznawca Karol Samsel. Wiadomo już, że przyznało ono trzy nagrody, wyróżnienie oraz nagrodę za wiersz o tematyce łomżyńskiej, ale nazwiska zwycięzców zostaną ogłoszone w sobotę 23 kwietnia o godzinie 18:00. Finałową galę konkursu w Hali Kultury uświetni koncert Elżbiety Adamiak, ostatnio goszczącej w Łomży kilkanaście lat temu. Jedna z legend polskiej piosenki poetyckiej przypomni z czterema muzykami swoje największe przeboje i najbardziej reprezentatywne piosenki, wybrane z debiutanckiego, singlowego albumiku wydanego w roku 1978 oraz takich albumów jak: „Elżbieta Adamiak”, „Do Wenecji stąd dalej”, „Półsenne nuty” czy „Atlantyda”.
– To nazwisko z pierwszej ligi z poezji śpiewanej i piosenki poetyckiej – podkreśla Krzysztof Zemło, dyrektor Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. – Pani Elżbieta miała wystąpić u nas już dwa lata temu, ale wszyscy wiemy co się wydarzyło. Teraz nadrabiamy zaległości i to na pewno będzie wydarzenie, bo takie koncerty nie zdarzają się w Łomży często. Nie będzie to jedyna gwiazda tego wieczoru, bo będzie też z nami Marta Klubowicz, w razie potrzeby czytająca też wiersze, do czego jako aktorka jest bardzo dobrze przygotowana. Jubileuszowy charakter tegorocznego konkursu podkreślamy też aż dwoma wydawnictwami: jak zawsze będzie to tomik z wierszami nagrodzonymi, ale dojdzie do niego przygotowany na 20-lecie wybór najlepszych wierszy o tematyce łomżyńskiej. Cieszy nas również niemalejące zainteresowanie konkursem – na pewno ma on już swoją renomę, ale stworzenie takiej liczącej się w kraju imprezy nie byłoby możliwe bez naszego sponsora głównego, Zakładów Spożywczych Bona w Łomży, wspierającego ją od samego początku. Wychodzimy też z poezją do mieszkańców Łomży, umieszczając plakaty dużego formatu z wierszami o tematyce łomżyńskiej w gablotach przystanków, będzie więc można je sobie poczytać w oczekiwaniu na autobus. Mamy też pomysły rozwoju konkursu – jest choćby plan stworzenia odrębnej kateogorii dla najmłodszych poetów, którym często trudno jest przebić się w stawce bardziej doświadczonych twórców. Na razie jednak zapraszam w sobotę do Hali Kultury na tegoroczny finał, bo będzie to wyjątkowe spotkanie z poezją i ze sztuką.


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę