Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 03 stycznia 2025 napisz DONOS@

Łomżyńskie Narodowe Czytanie i jubileuszowa ławeczka

Główne zdjęcie
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i autorka rysunków na ławeczce Teresa Adamowska

W Łomży ponownie odbyło się Narodowe Czytanie. Przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej czytali przedstawiciele władz z prezydentem miasta Mariuszem Chrzanowskim i wicestarostą Marią Dziekońską na czele, aktorzy Teatru Lalki i Aktora oraz młodzież z łomżyńskich szkół średnich i podstawowych. Z okazji przypadającego w tym roku 75-lecia powstania biblioteki odsłonięto też przed nią ławkę „Zasmakuj w czytaniu”, należącą do „Zaczytanego szlaku”. Powstała z inicjatywy prezydenta Łomży, a autorką zdobiących ją obrazów jest znana malarka Teresa Adamowska.

Dziesiąta edycja Narodowego Czytania była w Łomży nad wyraz udana. Dopisała pogoda i uczestnicy, akcja pod patronatem prezydenta Polski i jego małżonki budziła też zainteresowanie licznych przechodniów.
– Nie wiedziałam, że jest coś takiego – mówi starsza kobieta, dodając, że zainteresowała się imprezą przed biblioteką idąc na zakupy, że ładnie to wszystko wygląda, bo są też dekoracje. Było to możliwe dzięki współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej z Teatrem Lalki i Aktora, który zadbał o scenografię, jego aktorów oczywiście nie zabrakło wśród czytających, a o oprawę muzyczną zadbał Bogdan Szczepański, od chwili powstania teatru jego kierownik muzyczny i niemal etatowy kompozytor.
Czytanie „Moralności pani Dulskiej” połączyło kilka pokoleń, od uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki oraz Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7, aż do seniorów. Dobrym pomysłem były sceny łączące czytających w różnym wieku, co było nie tylko ciekawe w sensie artystycznym, ale też wpisywało się w coraz silniejszy trend integrowania starszych i młodszych ludzi na płaszczyźnie szeroko rozumianej kultury. 

– Z wielką radością uczestniczę w tej akcji – podkreśla Emilian Kudyba. – To bardzo ciekawe promowanie czytelnictwa, a do tego przypominanie arcydzieł polskiej literatury. Problemy poruszone przez Gabrielę Zapolską w tym dramacie nie tracą przecież na aktualności, przez cały czas występują w różnym nasileniu. Poza tym to dzisiejsze święto literatury ma też za zadanie poprawić poziom czytelnictwa – w kwietniu Biblioteka Narodowa opublikowała kolejny raport z którego wynika, że w ubiegłym roku 42% Polaków miało kontakt z książką, ale w dalszym ciągu 1/3 naszych rodaków niestety nie posiada w domu żadnej książki. Tutaj jest więc bardzo dużo do zrobienia i tego typu akcje mogą w tym tylko pomóc. 

Z okazji Narodowego Czytania pracownicy MBP przygotowali filmową niespodziankę, własną wersję „Moralności pani Dulskiej”, którą można już oglądać na bibliotecznym kanale YouTube.

– To stało się już naszą tradycją – mówi dyrektor MBP Teresa Fromelc-Pawelczyk. – Cały czas podkreślam, że jest to działanie amatorskie i bardzo doceniem pracowników biblioteki, którzy wykonali ten wysiłek, dokonali adaptacji „Moralności pani Dulskiej”, wybrali spośród siebie osoby do zagrania tychże ról. W tym roku poszliśmy nawet dalej, bo jest to nagranie z elementami aktorskimi, wykorzystujące kostiumy i odpowiednie wnętrze, właściwie gotową scenografię – chciałabym tu bardzo podziękować Łomżyńskiemu Towarzystwu Naukowemu im. Wagów, które udostępniło nam gabinet profesora Piotra Bańkowskiego, w kórym mogliśmy odtworzyć klimat mieszczańskiego salonu Dulskich z początku XX wieku. 

Jubileuszowej, dziesiątej odsłonie Narodowego Czytania, w której Łomża uczestniczy od samego początku, towarzyszyło odsłonięcie ławki „Zasmakuj w czytaniu”, należącej do „Zaczytanego szlaku“ fundacji Zaczytani.org., co miało związek z 75-leciem łomżyńskiej biblioteki. 

– Zostały tu połączone dwa, niezwykle istotne dla biblioteki, jubileusze – mówi Teresa Fromelc-Pawelczyk. – W tym roku biblioteka świętuje 75-lecie działalności i w skromny sposób akcentujemy ten nasz jubileusz: w maju w Hali Kultury została otwarta wystawa „75 lat działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży“, którą dzisiaj również prezentujemy, a punktem kulminacyjnym Narodowego Czytania jest odsłonięcie zaczytanej ławeczki – incjatywa jej powstania wypłynęła od prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. Zaskoczył mnie ten pomysł, ale jednocześnie bardzo ucieszył, a projektem zajęła się znana łomżyńska artystka Teresa Adamowska. 

– Zaproponowano mi to w maju, w miesiącu kwitnącym i inspiracji było dużo – dodaje Teresa Adamowska. – Przyjęłam zaproszenie do realizacji takiego projektu z ogromną przyjemnością i jestem bardzo wdzięczna pracownikom Wydziału Kultury i pani dyrektor biblioteki, że mi zaufali, że sprostam zadaniu. Zrealizowałam dwa obrazy, z których jeden posłużył jako oparcie, drugi jako siedzisko tej ławeczki i jest mi bardzo miło – chciałam, żeby wprowadziła taki majowy, pogodny akcent na ulicę Dworną, żeby nawet zimą, jak ktoś odgarnie śnieg, mógł sobie przypomnieć, że wiosna przyjdzie. 

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży już zaprasza zainteresowanych na kolejne imprezy. 

– Nie zwalniamy tempa, planujemy w najbliższym czasie spotkania autorskie – zapowiada dyrektor Fromelc-Pawelczyk. – Pierwsze będzie z Michałem Rusinkiem: jedno dedykowane osobom starszym i dorosłym, podczas którego pan Michał przywoła postać Wisławy Szymborskiej, której był sekretarzem, a drugie będzie przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Natomiast w październiku zapraszamy na spotkanie z Michałem Olszańskim, do niedawna dziennikarzem telewizji publicznej i radiowym, również dziennikarzem sportowym, o czym nie wszyscy wiedzą. 

Wojciech Chamryk

 

Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i autorka rysunków na ławeczce Teresa Adamowska
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę