Zielnik Kurpiowski
To 12 obrazów z tekstami pieśni zaczerpniętych z zeszytów ks. Władysława Skierkowskiego „Puszcza Kurpiowska w Pieśni”, spisanych przez autora w latach 1913-1939, przeplatanych barwną gwarą, naturalnymi roślinami, wycinanką, koronką, grafiką i rysunkiem. Prace oprawione w stare, oblepione żywicą i woskiem pszczele ramki nadają obrazom rustykalny styl.
Zielnik Kurpiowski jest projektem autorskim Agnieszki Zielewicz, grającej na co dzień w Kapeli "Miód na Serce". Zespół tworzy właśnie oprawę instrumentalną poszczególnych obrazów, wykorzystując tradycyjne instrumentarium - lirę korbową, basetlę, wiejskie skrzypce, bębenek obręczowy i baraban.
Kapela Miód na Serce powstała w maju 2017 roku. Tworzy ją trójka miłośników Kurpiowszczyzny. Wykonują głównie muzykę z Puszczy Zielonej, bazując na archiwalnych nagraniach i zgromadzonych przez siebie materiałach. Większość instrumentarium zespołu zostało wykonane w warsztacie Piotra Sikory, wiejskiego muzykanta i budowniczego instrumentów ludowych. Członkowie Kapeli tworzą i realizują inicjatywy kulturalne i edukacyjne służące popularyzacji i zachowaniu dziedzictwa kultury ludowej, tradycji i folkloru Kurpi, organizują otwarte warsztaty taneczne i muzyczno-śpiewacze, spotkania z wiejskimi muzykantami, potańcówki z muzyką wiejską na żywo.
Tytułowy Zielnik Kurpiowski zrodził się z fascynacji światem przyrody, muzyki ludowej i regionalnego rękodzieła. Inspiracją do jego tworzenia stały się Kurpie Zielone ze swym kulturowym i przyrodniczym bogactwem. Jest projektem otwartym, obecnie stworzonych zostało 6 z 12 jego obrazów. Kolejne karty wypełniać będą prace zaproszonych do współpracy kurpiowskich twórców i artystów.
- Już dzisiaj pragniemy podziękować osobom, które przyjęły nasze zaproszenie i okazały bezinteresowną pomoc, tworząc elementy obrazów. Teresie Pardo z Łomży – za koronkę kurpiowską, Laurze Bziukiewicz z Muzeum Kurpiowskiego w Wachu – za koronkę frywolitkową, Annie Stomskiej ze Zbójnej – za wycinankę kurpiowską, Elżbiecie Kaszani z Rozóg – za wycinankę kurpiowską, Natalii Tułowieckiej z Galerii Sztuki Współczesnej – za rysunek farbą akrylową oraz malarce Agacie Kotlarczuk, Grzegorzowi Sekmistrzowi i Regionalnemu Ośrodkowi Kultury w Łomży za pomoc w nagraniach studyjnych, łomżyńskiemu Studiu Foto Gabs za profesjonalne zdjęcia prac, portalowi 4lomza za medialne wsparcie.
Podsumowaniem całości działań będzie stworzenie w roku 2021 multimedialnej wystawy, będącej kompozycją nastrojowej muzyki i klimatycznego obrazu.
Pragniemy, aby trafił on do szerokiego grona odbiorców, zarówno tych, którym bliska jest tradycja, muzyka ludowa i regionalne rękodzieło, jak również do osób, dla których odkrywanie muzyki Zielnika będzie nowym doświadczeniem.
Naszym marzeniem jest aby zakończyć projekt wydaniem albumu prezentującego zarówno Zielnikowe obrazy, jak też postacie twórców ludowych, artystów i muzykantów współtworzących jego karty.
Przedsięwzięcie zostało objęte Honorowy Patronatem Związku Kurpiów.
Więcej o projekcie:
http://www.miodnaserce.org/zielnik-kurpiowski/