Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 stycznia 2025 napisz DONOS@

Pięć lat Meandrów i Folkowa Edukacja

Projekt Artystyczny Meandry specjalnym koncertem uczcił piątą rocznicę istnienia. – Ula Kozikowska podeszła do mnie w restauracji i powiedziała: ja cię znam! – mówił Mariusz Żwierko, choreograf zespołu. – Odpowiedziałem: ale ja cię nie znam i tak zaczęła się nasza znajomość. Parę miesięcy później przyciągnęła mnie do Łomży, żeby tę roztańczoną bandę okiełznać i tak powstały Meandry! Czwartkowy koncert przed nadkompletem publiczności w sali Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich był też podsumowaniem projektu Folkowa Edukacja, stąd udział w nim rozlicznych gości oraz premiera nowego układu „Podlasie w pełnej krasie”, przygotowanego podczas wrześniowych zajęć.

Menandry powstały wiosną 2014 roku, założone przez pasjonatów folkloru, wieloletnich tancerzy różnych zespołów. Dzięki współpracy z warszawskim zespołem Woda na Młyn i jego choreografem Mariuszem Żwierko łomżyńska formacja od początku istnienia była bardzo aktywna, przygotowując i prezentując specjalny program, bazujący na folklorze wschodniej Polski, nie tylko w regionie (sukcesy podczas Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie), ale też w kraju i poza jego granicami, podczas festiwalu „BAR 2016” w Czarnogórze. W roku ubiegłym inicjatorka powstania zespołu i jego instruktorka Urszula Kozikowska musiała zrezygnować, były też inne zmiany personalne, ale Meandry przetrwały i mają się coraz lepiej, występując choćby podczas Podlaskiej Oktawy Kultur 2019. 
– Jak zakładaliśmy Meandry od początku wiedziałam, że sukces zespołu polega tylko i wyłącznie na tym, że każdy daje coś od siebie i bez tego nie byłoby całości – mówi Urszula Kozikowska, tańcząca teraz w Wodzie na Młyn. – Dlatego po podjęciu decyzji, że muszę wziąć od tego urlop wiedziałam, że zostawiam zespół w dobrych rękach, że będzie on istniał nadal i wciąż się rozwijał.
Potwierdził to jubileuszowy występ, podczas którego osoby zakładające Meandry zatańczyły „Wycinanki kurpiowskie”, wywołując entuzjastyczną reakcję publiczności. Równie gorąco przyjmowani obecni tancerze grupy wykonali „Walczyka kurpiowskiego”, „Tańce szlachty Ziemi Łomżyńskiej”, „Walczyka lubelskiego” oraz na finał „Podlasie w pełnej krasie”, premierowy układ i jak podkreśla Mariusz Żwierko Meandry to najpewniej pierwszy zespół z naszego regionu, który ma w repertuarze tradycyjne tańce ruskiego Podlasia. Zaprezentowano też film podsumowujący projekt Folkowa Edukacja, w ramach którego w Pniewie, Nowogrodzie i w Piątnicy odbyły się warsztaty plastyczne i taneczne dla 120 osób – od dzieci i młodzieży do osób starszych. 
– Przygotowaliśmy w ramach tego programu przepiękny układ, który dzisiaj nasi widzowie mogli zobaczyć – mówi instruktor Projektu Artystycznego Meandry Irmina Gosk. – Mariusz Żwierko stworzył do niego kompozycję i nas jej nauczył, a Andrzej Grzybowski stworzył do tego układu muzykę. Do tego zostały stworzone piękne stroje, które w tej chwili mamy na sobie. Poza tym przeprowadziliśmy trzy EtnoLekcje w Pniewie, Nowogrodzie i w Piątnicy u naszych partnerów projektowych, gminy Łomża i gminy Nowogród, czego efektem jest dzisiejszy koncert, podsumowujący działania w ramach projektu Folkowa Edukacja, dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”.
Wystąpił też Zespół Seniorów Piątniczanie, a pieśni „Ach stój orle, stój” i „A z wieczora” z muzyką Bogdana Szczepańskiego zaśpiewał dziecięcy chór Szkoły Podstawowej nr 7, którego opiekunka Katarzyna Szmitko też tańczy w Meandrach. Prowadząca koncert Magda Sinoff wykonała w balladowo-jazzowej konwencji  ludowe pieśni „Dwa serduszka, cztery oczy” i „Oj, lulaj, lulaj”, ale gwiazdą koncertu był 5-letni Antoś Kamiński, laureat XXIV Nadnarwiańskiego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, organizowanego przez GOK Piątnica, śpiewający „Jesienną kołysankę”.
Był też okolicznościowy tort, a jeśli ktoś poczuł na widok wirujących na scenie tancerzy, że chce do nich dołączyć, nic łatwiejszego, bo wystarczy zgłosić się do Projektu Artystycznego Meandry.
– Zapraszamy wszystkich chętnych! – zachęca Irmina Gosk. – Przede wszystkim osoby, które już tańczyły, nieważne czy był to taniec towarzyski, klasyczny czy folkor – zapraszamy w nasze szeregi. Nabór jest 22. października o godz. 19:30 w Bursie Szkolnej nr 1 przy ul. Kopernika. Tam na sali gimnastycznej proszę podążać za muzyką, bo na pewno będzie głośno!

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
pt, 18 października 2019 08:16
Data ostatniej edycji: pt, 18 października 2019 11:32:58

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę