Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Różne oblicza Łomży w oczach dzieci

Wystawę poplenerową „Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość” otwarto w Galerii Bonar Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. To efekt dwutygodniowej pracy dzieci i młodzieży, ukazujących w swych pracach nie tylko obecną Łomżę, ale też tę sprzed wieków i z przyszłości. Znam takich pisarzy, którzy twierdzą, że istnieje tylko przeszłość, a my mamy tu aż trzy wymiary! – podkreślał dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, zachęcając do oglądania barwnej, robiącej wrażenie wystawy.

Warsztaty poprzedzające wystawę „Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość” odbyły się w pierwszej połowie sierpnia, pomiędzy dwiema odsłonami koncertowo-teatralnych weekendów w ramach Café Kultura. To już wieloletnia tradycja, że Pracownia Plastyczna MDK-DŚT organizuje w tym miesiącu letnie plenery malarskie. Wypełniły one rozkład zajęć pierwszego tygodnia warsztatów, w których uczestniczyły dzieci i młodzież nie tylko z Łomży, ale też spędzające w niej wakacje.

Uczestnicy pracowali pod kierunkiem Agnieszki Chojnowskiej i Kai Kozon, zaczynając od wyjścia w plener, przed czym nie odstraszyła ich niesprzyjająca pogoda. Nie mogło jednak obyć się bez tego, ponieważ powstałe w różnych miejscach szkice i rysunki stały się punktem wyjścia do stworzenia bardzo różnorodnych, wykonanych w różnych technikach, prac.

Prace pokazane na wystawie obejmują to, co powstało w czasie pierwszego tygodnia warsztatów – przybliżała zawartość ekspozycji malarka Kaja Kozon, prowadząca Galerię Pod Arkadami. – Są to prace rysunkowe, malarskie, grafika i  kolaż, a pokazujemy takie tematy jak: miasto, jego historia i legendy, co dało bardzo ciekawe efekty w sferze plastycznej. 

Ogladając poszczególne prace trudno się z tym nie zgodzić, tym bardziej, że wiele z nich wykonały 7-10-letnie dzieci. Szczególne zainteresowanie uczestników wernisażu budziły trójwymiarowe budynki, stworzone edług tego, jak ich autorzy wyobrażali sobie przyszłość miasta, a więc i jego zabudowę, znacznie różniącą się od tej obecnej.

– Uczestnicy wspólnie poszukiwali śladów minionych czasów, oraz tego, jak miasto przeobrażało się na przestrzeni lat. – Wspólnie staraliśmy się odnaleźć i twórczo zinterpretować punkty styku starego i nowego świata – napisała w efektownym wydawnictwie-katalogu wystawy Agnieszka Chojnowska. 

Uczestników zajęć malarskich równie mocno inspirowała też jednak teraźniejsza Łomża, szczególnie zrewitalizowany niedawno Stary Rynek z fontanną, kamieniczki z lat 50. czy XIX-wieczny ratusz. Sięgnięto również do archiwalnych fotografii, by uzmysłowić dzieciom, że te miejsca jeszcze w nie tak odległej przeszłości wyglądały zupełnie inaczej, a te zmiany były coraz bardziej widoczne wraz z cofaniem się w przeszłość. Ta wędrówka zakończyła się aż na etapie łomżyńskich legend oraz powrotem w plener, do galeryjnego ogródka Café Kultura, co podsumowało pięciodniowe zajęcia.

Prace powstałe podczas drugiego tygodnia warsztatów, podczas zajęć „Czary mary z gliny i korali”, czyli warsztatu ceramicznego z Adamem Twardowskim z Pracowni Pana Twardowskiego oraz warsztatu biżuterii, prowadzonego przez Ewę Gąsiorowską, nie trafiły na wystawę, ponieważ powstawały z dnia na dzień, nierzadko były też kończone przez dzieci w domach, w których już pozostawały. Były jednak równie ciekawe jak te malarskie, dając uczestnikom zajęć możliwość artystycznej pracy w technikach znanych od tysięcy czy setek lat, co było też dobrym nawiązaniem do tego, że Łomża może poszczycić się ponad tysiącletnią, licząc czasy grodziska, historią, obejmującą wzloty i upadki, ale wciąż bardzo inspirującą dla 24. młodych ludzi, dla których trzecia dekada XXI wieku jest zarazem pierwszą dekadą ich życia.

Warsztaty odbyły się dzięki wsparciu Royal Talens, sklepu Epoka Art, Pracowni Poligraficznej Grafis i Fundacji KGHM Polska Miedź.

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę