Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

Wicepremier Pawlak o gazyfikacji węgla na AGH

– Międzynarodowy kryzys gazowy wyraźnie pokazuje, jak bardzo potrzebne są dzisiaj nowe technologie produkcji energii, takie jak zgazowywanie węgla – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji „Zgazowanie węgla – fakty i szanse”, zorganizowanej 14 stycznia br. na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

 
2009-01-15

W opinii wicepremiera Pawlaka konieczne jest wypracowanie nowych metod technologicznych, które pozwolą na szersze wykorzystywanie węgla. – Powinniśmy przygotować praktyczne rozwiązania które, nawet jeżeli nie zostaną od razu zastosowane na skalę przemysłową, to będą w każdej chwili dostępne – powiedział. Zdaniem ministra gospodarki, dzięki bogatym złożom surowca oraz wykwalifikowanej kadrze naukowej, Polska może stać się w Europie liderem rozwoju innowacyjnych technologii węglowych.

Nowoczesne metody przeróbki węgla przyczynią się w opinii wicepremiera także do redukcji emisji CO2. – Modernizacja polskiej energetyki i wdrażanie efektywnych technologii produkcji pozwoli zmniejszyć emisje o 32 proc. – przekonywał wicepremier. Jak poinformował, efektywność starszych instalacji szacuje się na 32 proc., najnowsze osiągają zaś aż 48-procentową sprawność wytwarzania. - Mniej sprawne elektrownie produkują 3 jednostki emisji na 1 jednostkę mocy, te najbardziej sprawne tylko 2 – wyjaśnił wicepremier Pawlak.

Szef resortu gospodarki poinformował również, że na jego wniosek minister nauki i szkolnictwa wyższego ustanowił wieloletni program w zakresie czystych technologii węglowych. Obejmuje on między innymi technologie zgazowania węgla do wysokoefektywnej produkcji energii i paliw. Wicepremier przypomniał także, że Politechnika Częstochowska z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki przygotowała wstępny projekt programu badawczo-wdrożeniowego „Węglowe Ogniwa Paliwowe”.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że produkcja paliw płynnych i gazowych z węgla cieszy się na świecie coraz większym zainteresowaniem. W latach 1980–2008 odnotowano znaczący przyrost gazu produkowanego w ten sposób. Aktualnie działa ponad 100 zakładów zgazowania, wykorzystujących gazogeneratory różnej konstrukcji, zlokalizowanych głównie w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Holandii oraz w USA, RPA i Chinach.

W konferencji udział wzięli m.in.: minister środowiska Maciej Nowicki, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Eugeniusz Grzeszczak, parlamentarzyści, a także przedstawiciele szkolnictwa wyższego i branży energetycznej oraz samorządowcy.

***

Zgodnie z założeniami projektu Polityki Energetycznej Polski do roku 2030, węgiel pozostanie głównym paliwem dla elektroenergetyki i jednym z elementów zagwarantowania odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Do działań na rzecz realizacji celów polityki energetycznej w obszarze węgla będą należały między innymi: odbudowa złóż strategicznych oraz ich ochrona w planach zagospodarowania przestrzennego, wspieranie prac badawczych i rozwojowych nad technologiami wykorzystania węgla do produkcji paliw płynnych i gazowych, pozyskiwania czystej energii z węgla. Z kolei cele polityki energetycznej w zakresie gazu jako paliwa to między innymi podjęcie działań w kierunku pozyskania gazu z wykorzystaniem technologii zgazowania węgla.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę