Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

Kontrakt wojewódzki podpisany i opublikowany

Główne zdjęcie
Najważniejsze inwestycje z Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Podlaskiego

Droga S8 od Wyszkowa do Jeżewa i S61 czyli Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej do granicy z Litwą to najważniejsze przedsięwzięcia z podpisanego w sobotę Kontraktu terytorialnego dla województwa podlaskiego na lata 2014 – 2023. Łączna wartość wszystkich inwestycji opisanych w dokumencie wynosi 18,5 miliarda złotych.

Kontrakt Terytorialny jest dokumentem, który określa priorytetowe działania w różnych dziedzinach w regionie, które mają służyć jego rozwojowi. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z UE, budżetu państwa, ale również budżetów samorządów. 
Podpisanie dokutemu odbyło się w Pałacu Branickich w Białymstoku. Umowę w imieniu rządu podpisali minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki oraz wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel, a w imieniu samorządu marszałek województwa Jarosław Dworzański i członkowie zarządu w tym pochodzący z Łomży Jacek Piorunek.  

Kontrakt zawiera też listę priorytetowych inwestycji dla województwa. Wśród nich znalazły się m.in.:
- budowa S-8, odcinków Wyszków – Zambrów, Wiśniewo – Jeżewo,
- budowa S-61, od obwodnicy Augustowa do granicy państwa (w tym obwodnica Suwałk),
- budowa S-61, od Ostrowi Mazowieckiej do obwodnicy Augustowa (w tym obwodnica Łomży),
- Ucinamy w ten sposób spekulacje dotyczące przyszłości Via Baltica. Ta droga powstanie. To, czy sfinansuje ją bezpośrednio Komisja Europejska z programu Łącząc Europę, czy rząd z środków z programu Infrastruktura i Środowisko, jest kwestię drugorzędną. W kontrakcie mamy gwarancje, że pieniądze na ten cel będą - mówił marszałek województwa Jarosław Dworzański.

Ważnym elementem umowy są planowane inwestycje kolejowe. Chodzi m.in kolejową Rail Baltica Warszawa-Białystok, ale też modernizację innych linii w tym również Łapy-Śniadowo-granica województwa oraz Śniadowo-Łomża. Te linie mają być remontowane za pieniądze z nowego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Na liście priorytetowych inwestycji są także: zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego – modernizacja i rozwój sieci energetycznych, rozbudowa i przebudowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku i opracowanie i wdrożenie programu rozwoju Puszczy Białowieskiej. 

W rezerwie mega inwestycja w „łomżyńską” PWSIiP
Dokument zawiera także listę przedsięwzięć warunkowych, których realizacja jest uzależniona między innymi od dostępności środków finansowych. Na niej znalazła się m.in.: S19, ale także „łomżyńskie” Podlaskie Centrum Innowacyjnych Technologii Sektora Rolno-Spożywczego (PC RS) wraz z Ośrodkiem badawczo-rozwojowym rolnictwa na obszarach wiejskich, które wspólnie planują stworzyć Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży (na bazie istniejącego już Instytutu Technologii Żywności i Gastronomii PWSIiP) i Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Wartość tej inwestycji szacowana jest na około 132 mln zł.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę