Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

„Słowa na Wieczność”

Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie oraz Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego zapraszają 7 kwietnia 2014 r. (poniedziałek), o godz. 17.00 do sal wystawowych przy ul. Długiej 13 w Łomży na otwarcie wystawy rzeźby, malarstwa, grafiki i rysunku artystów Małopolski „Słowa na Wieczność”. Inspiracją do wystawy stały się barokowe malowidła w kształcie „medalionów” z wyobrażeniami Ośmiu Błogosławieństw zdobiące wnętrze kopuły hebdowskiej świątyni. W czasie wernisażu odbędzie się spotkanie z księdzem profesorem Eugeniuszem Grzywaczem z Zakonu Pijarów - pedagogiem, historykiem sztuki, inicjatorem wystawy, dyrektorem Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie.

Get Adobe Flash player

Panorama sferyczna: Grzegorz Gwizdon

Zlokalizowane w odrestaurowanych murach XII-wiecznego klasztoru norbertańskiego Centrum jest ośrodkiem duchowości chrześcijańskiej, edukacji i kultury prowadzonym przez Polską Prowincję Zakonu Pijarów.

Uczestnicy wystawy to artyści o bogatym i cennym dorobku. Warto dodać, że dziesięcioro z nich miało swoje wystawy w Łomży: Czesław Dźwigaj, Marita Benke-Gajda, Weronika Gajda, Maria Bieńkowska-Kopczyńska, Jadwiga Gajda-Lusina, Eugeniusz Molski, Jan Tutaj, Ewa Wróbel, Barbara Zgoda i Andrzej Zwolak. Liczymy, że będzie jeszcze niejedna okazja, by gościć pozostałych uczestników wystawy, a są to: Adam Brincken, Jerzy Gąsiorek, Zbigniew Gierczak, Paweł Legutko, Aleksandra Zawadzińska-Pawluś, Stanisław Tabisz, Krystyna Zaboklicka oraz autorzy fotografii wnętrza kościoła w Hebdowie – Wojciech Firlej i Michał Lusina.

Relacja filmowa z otwarcia wystawy dzięki uprzejmości portalu informacyjnego i telewizyjnego naszalomza.pl

Ekspozycja składa się z 48 prac z zakresu rzeźby, ceramiki, malarstwa, grafiki i rysunku oraz 18 barwnych fotografii. Twórcze nawiązanie do przesłania ośmiu błogosławieństw zaowocowało pracami o poetyckim wydźwięku, przepojonymi wzniosłą tematyką, nasyconymi emocjonalnością i przemyśleniami artystów. Na wystawie znalazły się dzieła o różnym charakterze i stylistyce, od prac czerpiących z tradycji sztuki realistycznej po dzieła sięgające do świata metafor i abstrakcyjnych form.

„Mimo że ten tekst Ewangelii dla każdego człowieka jest ważny, tematyka błogosławieństw w sztuce tradycyjnej była bardzo rzadko podejmowana przez twórców języka wizualnego, a jeśli już fundatorzy domagali się od artystów podjęcia tego tematu, to najczęściej przedstawiano błogosławieństwa jako alegorie. Tak też się stało w przypadku zlecenia dekoracji malarskiej w kopule klasztornego kościoła Premonstratensów w Hebdowie. Wybrano niezwykłe miejsce, w którym latarnia kopuły i znajdujące się poniżej liczne okna wpuszczają do środka dużo światła, wzmocnionego dodatkowo przez liczne złocenia i lustra. Światło to stwarza we wnętrzu pogodny nastrój, sprzyjający egzystencjalnym rozmyślaniom. Temu służy także ikonografia wystroju. Zakonnicy oddający się rozmyślaniom w stallach chóru zakonnego łatwo mogli przenosić się myślami z Kościoła Pielgrzymującego, zbudowanego na fundamentach apostolskich (o czym przypominają ich wizerunki na zapieckach) do Niebieskiego Jeruzalem, Kościoła Błogosławionych i anielskich chórów. Kopuła sklepienia kaplicy z okiem opatrzności w jej latarni, kierowała myśli ku niebu, wskazywała drogę z życia doczesnego, symbolizowanego przez kwadrat kaplicy, do życia wiecznego, symbolizowanego przez okrąg kopuły. Medaliony na kopule z przedstawieniami ośmiu błogosławieństw przypominają Kazanie na Górze i jego najważniejsze osiem zdań „prowadzących do wieczności”. (ze wstępu do katalogu wystawy autorstwa księdza prof. Eugeniusza Grzywacza)

Wystawa czynna do 7 maja 2014 roku.

Panoramy z wystawy

 

 

.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Marita Benke-Gajda, Karolina Skłodowska, ks.Eugeniusz Grzywacz
Foto: gość wieczoru:ksiądz profesor Eugeniusz Grzywacz
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
cz, 03 kwietnia 2014 13:10
Data ostatniej edycji: cz, 05 marca 2015 15:48:25

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę