Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 27 stycznia 2025 napisz DONOS@

Deutsch Wagen Tour dotarł do Łomży

Główne zdjęcie
Fot. Adam Dąbrowski

Było dużo radości i zabawy, bo maturzyści na lekcji nie musieli ślęczeć nad podręcznikami i zeszytami. Niczym przedszkolacy, rozsiedli się wokół wielkiego, prawie jak sala nr 21, wielobarwnego koła z materiału, gdzie układali puzzle z niemieckim słownictwem, zaś z baloników liczby. Gry i konkursy poprowadziła Marta Schmachtenberger (lat 30), urocza lektorka języka niemieckiego w projekcie Deutsch Wagen Tour, z którym odwiedziła trzecioklasistów III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży.

Fot. Adam Dąbrowski
Fot. Adam Dąbrowski

Lektorka, absolwentka germanistyki, pedagogiki i metodyki języków obcych w Ruhr-Universitat Bochum, wczoraj spotkała się z młodzieżą w Ostrołęce, zaś we wtorek, 20 kwietnia br. poprowadziła zajęcia z maturzystami w Łomży.  Skąd baloniki na zajęciach licealistów? Bo na przykład liczba 134 po tłumaczeniu na niemiecki brzmi sto-cztery-trzydzieści i już wyćwiczenie tej umiejętności w szorstko brzmiącej mowie sąsiadów z zachodu sprawia trudności.
- Warto znać język sąsiada, bo to przydaje się nie tylko w pracy i w podróży, w sklepie czy restauracji, ale także w czytaniu prasy czy literatury, a nawet w miłości! - twierdzi lektorka. - Mój pradziadek pochodził z Monachium, rodzice przenieśli się z polskiego Śląska do Zagłębia Ruhry, kiedy miałam dziewięć lat, a ja znalazłam narzeczonego Polaka, który nie mówił po niemiecku. Bardzo przydał się mój polski, bo jestem dwujęzyczna, choć maturę zdawałam po niemiecku. Jednocześnie uczyłam się angielskiego, zaś na studiach także hiszpańskiego i włoskiego. Dzięki tylu różnym językom, w czasie wyjazdów mogłam poznać wspaniałych ludzi i nie byłam tylko „zwykłą” turystką.
Podczas spotkania w III LO młodzi poznali i inne powody, dlaczego warto uczyć się niemieckiego. Mówi nim jako językiem ojczystym 100 mln ludzi i jest najczęściej używanym w Unii Europejskiej. Niemcy, Austria i Szwajcaria tworzą największy jednolity obszar gospodarczy w UE. Niemcy są jednym z najważniejszych partnerów biznesowych Polski. Co czwarty turysta w Polsce jest Niemcem lub Austriakiem, zaś 35 proc. Polaków wskazuje Niemcy jako najciekawszy cel wymarzonej podróży. Młodzież może ubiegać się o niemieckie stypendia i studiować na jednej z 340 uczelni, które współpracują z polskimi w ramach programu Erasmus. O dobrze płatnej pracy w firmach za Odrą nawet nie ma co wspominać, bo akurat ten temat tysiące Polaków zna od dziesiątków lat z własnego doświadczenia.
Na zakończenie zajęć Monika Siwik i Daniel Wilczewski zaśpiewali w duecie skoczną piosenką o zakochanym chłopaku, który chciał zabrać dziewczynę na karuzelę do wesołego miasteczka. Pomagała im z wdziękiem lubiana przez uczniów germanistka Joanna Milianowicz, gdy na pianinie elektrycznym akompaniował Bartosz Lewiarz.
- Daniel jest bardzo dobrym śpiewakiem, a Bartek dobrym muzykiem – mówi po niemiecku Monika Siwik, która tak jak jej koledzy uczęszcza do klasy trzeciej, choć z językiem niemieckim oswoiła się w gimnazjum. - Moi koledzy mają kuszącą wymowę, lecz z mówieniem i rozumieniem jest... względnie. No, ale ja uczę się niemieckiego już szósty rok.
- Celem projektu Deutsch Wagen Tour jest zainteresowanie polskich uczniów, ich rodziców, dyrektorów szkół oraz „osób decyzyjnych” językiem niemieckim – wyjaśnia Ewa Witkowska z III LO. - Dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec jest możliwość przeprowadzenia w Polsce w ciągu najbliższych trzech lat dużej kampanii, promującej ten język. Po naszym kraju jeździ pięć oznakowanych samochodów z lektorami, materiałami dydaktycznymi i sprzętem audiowizualnym.
Samochód, którym przyjechała Marta Schmachtenberger, kursuje po Polsce północno-wschodniej już od roku. Ma na liczniku 28 tys. kilometrów. Nasza lektorka, prowadząca również konwersacje i zajęcia ze stylistyki w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, zaczynała trasę w kwietniu rok temu jako pracownica DAAD – Deutscher Akademischer Austausch Dienst, pod którą to nazwą kryje się Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej. Teraz lektorkę „przejął” Goethe-Instytut Polen w Warszawie, nad którego projektem patronat objęły, m.in., Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa i Ambasada Niemiec.
Zgłoszenia placówek oświatowych, które chcą zaprosić na następny rok szkolny niecodziennych gości, można składać od czerwca br. poprzez stronę: deutsch-wagen-tour.pl.

Tekst: Mirosław R. Derewońko
Zdjęcia: Adam Dąbrowski


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę